Schváleno: Jak žádat o mimořádný příspěvek pět tisíc korun. Pravidla se různí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 24. 6. 2022 11:33
Senát schválil příspěvek na dítě ve výši pět tisíc korun rodinám s loňským ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého. Dávkou chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí nyní čeká na podpis prezidenta. Přečtěte si, za jakých podmínek vám mimořádná pomoc přijde na účet automaticky a kdy je naopak potřeba o ni zažádat.
Foto: Shutterstock.com

Žadatelé o příspěvek na dítě musí splnit několik podmínek:

  • Předně musí rodiče žít ve společné domácnosti s dítětem.
  • Dále příjmy žadatelů nesmí přesáhnout jeden milion korun hrubého ročně. To vychází měsíčně zhruba na 83 tisíc korun hrubého - rozhodující je ale právě roční částka. Za příjem do limitu se budou považovat příjmy ze zaměstnání a příjmy z podnikání. U zaměstnanců se započítají příjmy za loňský rok, ze kterých bylo odvedeno sociální pojištění. U osob samostatně výdělečně činných půjde o příjem za rok 2021 uvedený na daňovém přiznání jako základ daně. 
  • Podmínkou čerpání je také trvalé bydliště dítěte v Česku, příp. je možné i dlouhodobé povolení k pobytu.
  • Příspěvek míří ke všem dětem, které ještě neoslavily 18. narozeniny. Osmnáctiletí tedy už mají smůlu. Žádat ovšem mohou rodiče, kteří teprve dítě čekají - a má se narodit do konce roku 2022. Někteří odborníci na sociální problematiku přitom poukazovali na to, že právě starší děti stojí rodiny více peněz.
  • Žádat o příspěvek může také osoba, které bylo dítě svěřeno do péče, partner či druh rodiče a vdova či vdovec po rodiči. 

"Návrh na poskytnutí příspěvku reaguje na současnou situaci rodin s dětmi, na které dopadají rostoucí ceny energií, potravin a dalších základních potřeb. Cílem návrhu je podpořit především rodiny s dětmi s nižšími a středními příjmy a také samoživitele, kteří jsou ohroženou skupinou obyvatel, na něž má přímé dopady rostoucí inflace a rostoucí ceny energií," uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). 

Píše také, že jednorázový příspěvek "ihned zlepší příjmovou situaci rodin s dětmi, ale také vytvoří časový prostor pro vyhodnocení skutečných dopadů zejména energetické krize na příjmovou situaci a životní úroveň jednotlivých sociálních skupin včetně rodin s dětmi".

Na pětitisícovku má nárok každé dítě, to znamená, že například rodina se dvěma dětmi, která splní podmínky, dostane jednorázově 10 tisíc korun.

Příspěvek se nebude danit, nebude předmětem dohody o srážkách ze mzdy. Také nebude podléhat exekučním srážkám a nebude se počítat ani do rozhodného příjmu, ze kterého se vypočítává nárok na sociální dávky. Po tom volali především odborníci na dluhovou problematiku.

Národní rozpočtová rada ovšem upozorňuje na to, že některé rodiny mohou být zvýhodněny. "U navrhovaného znění zákona o jednorázovém příspěvku na dítě oceňujeme jeho jednorázový charakter a snahu o administrativní zjednodušení, které příliš nezatíží žadatele ani úřady práce. Toto zjednodušení však může zvýhodnit některé rodiny, které mají i další příjmy mimo své zaměstnání či podnikání, a to například z kapitálového majetku či příjmy ze sociálních dávek. Budou totiž posuzovány pouze příjmy ze zaměstnání podléhající pojistnému a dílčí daňový základ z podnikání," uvádí rada ve svém prohlášení.

Doplňuje ještě, že podle členů rady je příspěvek příliš plošný, neboť na dávku dosáhne zhruba 80 procent dětí.

Návrh se projednal ve sněmovně ve zrychleném řízení, peníze by mohli lidé dostat na konci letních prázdnin. Proto je některými odborníky označován za "pastelkovné". Podoba příspěvku se ale může ještě změnit, opozice už totiž ohlásila, že bude navrhovat úpravy. Vadí jí mimo jiné i to, že dávka míří pouze k dětem, které neoslavily 18. narozeniny. 

Někdo žádost podává, někdo ne

Žádost o příspěvek budou lidé podávat online přes interaktivní formulář. Posuzovat a vyplácet příspěvek budou úřady práce. Na žádostech lidé vyplní osobní údaje, kontaktní údaje a způsob úhrady buď na účet, nebo poštovní poukázkou.

Samotné příjmy ale žadatelé dokládat nebudou. Ty si úřad zjistí na České správě sociálního pojištění a na finančních úřadech. Peníze žadatelé dostanou, jak uvádí návrh: "do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém nabylo právní moci rozhodnutí o přiznání příspěvku".

Výjimku mají rodiče, kteří čerpají přídavky na děti - pokud jim budou náležet za červenec, dostanou jednorázový příspěvek automaticky, bez nutnosti vyplňovat žádost. Je totiž jasné, že pokud mají nárok na sociální dávku, splňují i limit maximálního příjmu a jejich údaje má úřad k dispozici. 

V návrhu MPSV se lze dočíst, že v Česku žijí zhruba dva miliony dětí do 18 let v rodinách, které splňují hranici příjmů do milionu korun. Předpokládá, že zhruba desetina rodin žádat o příspěvek nebude kvůli neochotě odhalovat finanční situaci.

"To znamená, že pravděpodobný počet žadatelů z řad dětí do 18 let by mohl činit 1,82 milionu. Se stanovenou výší jednorázového příspěvku ve výši 5 tisíc korun na dítě budou celkové náklady činit cca 9,1 miliardy korun," počítá úřad. Stanovuje také náklady na vytvoření aplikačního programu, a to na 30 milionů korun. 

Řada ekonomů považuje příspěvek za "vyhazování" peněz ze státního rozpočtu, které se v současné době příliš nehodí. Například ekonom České spořitelny Michal Skořepa považuje příspěvek za nešťastný nápad.

"Svým určením i pro středněpříjmové rodiny s dětmi odporuje vládní rétorice o tom, že v době hluboce schodkového státního rozpočtu není možné pomáhat jinak než jen velmi selektivně těm nejohroženějším. I kdyby byl ale omezen jen na nízkopříjmové rodiny s dětmi, pokládám jej za zbytečný, protože na podporu domácností, pokud jsou ohroženy hmotnou nouzí, už máme jiné dávky," říká ekonom. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy