Na zdanění peněz z brigády se dají ušetřit tisíce korun. Stačí si ohlídat pravidla

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 7. 2019 6:31
V létě si řada lidí ráda přivydělává formou brigády. Ačkoliv se jim hrubý příjem při výplatě snižuje o povinné odvody, peníze lze získat zpět. Nejvíc přitom mohou získat letošní absolventi. Stačí přitom jen několik jednoduchých kroků.
Inovované bankovky
Inovované bankovky | Foto: Ondřej Neufus

Nemoc na brigádě

Nárok na nemocenskou mají i brigádníci pracující na dohodu. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění, tedy aby měli příjem, ze kterého se platí sociální pojištění. 

U dohody o provedení práce je tato podmínka splněna, pokud měsíční odměna je vyšší než 10 000 Kč a při práci na dohodu o pracovní činnosti alespoň 3000 korun a více. 

  • Není to ale tak, že nastoupíte na brigádu, za týden dostanete angínu a hned vám poběží nemocenská. Má to háček. "Zaměstnanec má nárok na nemocenskou, pokud byl účasten pojištění při výkonu zaměstnání malého rozsahu nebo zaměstnání na základě dohody o provedení práce aspoň ve třech kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž onemocněl," doplňuje daňová poradkyně Ivanco. 

Pokud tuto podmínku splní, dostane náhradu mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti od zaměstnavatele. Nově už od prvního dne nemoci. Od července 2019 totiž došlo ke zrušení třídenní karenční doby. Od patnáctého dne pak přebírá placení nemocenské sociální správa.

  • Právě kvůli zrušené karenční době odvádí od 1. července zaměstnavatelé za zaměstnance 24,8 procenta z vyměřovacího základu na sociální pojištění, tedy o 0,2 procenta méně než doposud. Nižší sociální pojištění se platí i z dohod o provedení práce a pracovní činnosti, pokud hrubá měsíční odměna zakládá účast na pojištění. 

Náhrada mzdy se vypočítává z průměrného hodinového výdělku. "Při výpočtu dochází k redukci a nepřímo je stanovena maximální výše náhrady mzdy, která činí 189 Kč za hodinu. Například při průměrném hodinovém výdělku v částce 250 Kč činí hodinová náhrady mzdy přes 124 Kč, což při proplácení prvních tří dnů nemoci je již značná finanční pomoc pro nemocného zaměstnance," vypočítává Gabriela Ivanco.

 

Právě se děje

Další zprávy