Na zdanění peněz z brigády se dají ušetřit tisíce korun. Stačí si ohlídat pravidla

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 7. 2019 6:31
V létě si řada lidí ráda přivydělává formou brigády. Ačkoliv se jim hrubý příjem při výplatě snižuje o povinné odvody, peníze lze získat zpět. Nejvíc přitom mohou získat letošní absolventi. Stačí přitom jen několik jednoduchých kroků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vyděláváte víc, pojištění vás nemine

Vyděláte-li více než 10 tisíc korun, už platíte, vy i zaměstnavatel, pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Z tohoto příjmu navýšeného o odvody na pojistné, tedy se superhrubé mzdy, se pak strhává zálohová daň (15 %).

  • Období takové "lépe placené" brigády pak může být započítáno do nároku na budoucí důchod. Zároveň, za určitých podmínek, může brigádník požádat i o nemocenskou.  

A stejně jako u nižšího výdělku i v tomto případě se vyplatí podat daňové přiznání a získat daňovou vratku. "Je-li splněna podmínka studia po celý kalendářní rok, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 Kč. Při nižším ročním daňovém základu bude tedy srážková daň vrácena v plném rozsahu zpět," vysvětluje daňová odbornice Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy