Na zdanění peněz z brigády se dají ušetřit tisíce korun. Stačí si ohlídat pravidla

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 7. 2019 6:31
V létě si řada lidí ráda přivydělává formou brigády. Ačkoliv se jim hrubý příjem při výplatě snižuje o povinné odvody, peníze lze získat zpět. Nejvíc přitom mohou získat letošní absolventi. Stačí přitom jen několik jednoduchých kroků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vyděláváte víc, pojištění vás nemine

Vyděláte-li více než 10 tisíc korun, už platíte, vy i zaměstnavatel, pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Z tohoto příjmu navýšeného o odvody na pojistné, tedy se superhrubé mzdy, se pak strhává zálohová daň (15 %).

  • Období takové "lépe placené" brigády pak může být započítáno do nároku na budoucí důchod. Zároveň, za určitých podmínek, může brigádník požádat i o nemocenskou.  

A stejně jako u nižšího výdělku i v tomto případě se vyplatí podat daňové přiznání a získat daňovou vratku. "Je-li splněna podmínka studia po celý kalendářní rok, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 Kč. Při nižším ročním daňovém základu bude tedy srážková daň vrácena v plném rozsahu zpět," vysvětluje daňová odbornice Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy