Na zdanění peněz z brigády se dají ušetřit tisíce korun. Stačí si ohlídat pravidla

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 7. 2019 6:31
V létě si řada lidí ráda přivydělává formou brigády. Ačkoliv se jim hrubý příjem při výplatě snižuje o povinné odvody, peníze lze získat zpět. Nejvíc přitom mohou získat letošní absolventi. Stačí přitom jen několik jednoduchých kroků.
Foto: Student Agency

Sociální pojištění

Zase se opakuje - sociální pojištění si brigádník platí v případě vyššího výdělku na dohodu.

Jinak mohou studenti i absolventi na sociální pojištění zapomenout. Povinnost platit přichází až se zahájením výdělečné činnosti, ať už zaměstnání, nebo podnikání. "Pokud tedy absolvent zůstane po ukončení studia nezaměstnaný, bez ohledu na to, zda se zaeviduje, či nezaeviduje na úřadu práce, pojistné na sociální zabezpečení odvádět nemusí," říká tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. 

Když absolvent nastoupí do zaměstnání, plní za něj povinnosti v sociálním zabezpečení jeho zaměstnavatel. Když začne podnikat, musí to na sociálce v místě bydliště ohlásit. S podnikáním na hlavní činnost se povinnosti platit pojištění nevyhne. Je-li podnikání vedlejší činností, např. když absolvent nastoupí do zaměstnání anebo nadále studuje, ale vedle toho ještě podniká, závisí povinnost odvádět důchodové pojištění ze samostatné výdělečné činnosti na výši dosažených příjmů. 

Když student či absolvent vycestuje do zahraničí, nemá vůči sociálce žádnou povinnost. Nemusí ani nic hlásit. Pokud bude v zahraničí pracovat, je třeba vědět, že v rámci EU platí pro oblast sociálního zabezpečení evropská koordinační pravidla, která určují, do kterého systému sociálního zabezpečení se z příjmu bude platit pojistné.

"Obvykle se platí do systému toho státu, kde je práce vykonávána. O povinnostech v konkrétním státě je třeba se informovat u příslušné instituce daného státu," doplňuje Buraňová. 

 

Právě se děje

Další zprávy