Na zdanění peněz z brigády se dají ušetřit tisíce korun. Stačí si ohlídat pravidla

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 7. 2019 6:31
V létě si řada lidí ráda přivydělává formou brigády. Ačkoliv se jim hrubý příjem při výplatě snižuje o povinné odvody, peníze lze získat zpět. Nejvíc přitom mohou získat letošní absolventi. Stačí přitom jen několik jednoduchých kroků.
Foto: Jan Langer

Formulář: ano, či ne?

Asi ho už někdy viděl každý - takzvaný růžový formulář, tedy prohlášení k dani.

Pokud ho brigádník ignoruje a u zaměstnavatele nepodepíše, strhne mu  zaměstnavatel z výdělku do 10 tisíc korun jen povinnou 15procentní srážkovou daň.

Jestliže však růžový formulář podepíše, strhne mu šéf sice také daň ve výši 15 procent, tentokrát však zálohovou. "Zálohovou daň může ale snížit o vybrané slevy na dani, například na základní slevu na poplatníka ve výši 2070 korun měsíčně, a snížit daňovou povinnost v daném měsíci třeba na nulu, což je bezpochyby výhodné. U srážkové daně toto není možné, zde mohu brigádníci uplatnit tyto slevy na dani až v rámci dobrovolně podaného daňového přiznání v následujícím roce," vysvětluje Jan Kašpar. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy