První poslíčci vymodlené důchodové reformy. Zjistěte, co se kolem penzí mění už teď

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 31. 7. 2022 19:25
Češi na reformu penzí čekají už mnoho let. Bez ní ve stáří výrazně zchudnou. Připravuje se nyní na ministerstvu práce a sociálních věcí a podle slov ministra Mariana Jurečky má být hotova příští rok. Dílčí změny v důchodovém systému ale projednala vláda už nyní. Prošel ovšem pouze jediný bod, a to dřívější odchod do důchodu u záchranářů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Pětadvacet let neprošlo

V Česku má doposud nárok na důchod žadatel, který dosáhl stanoveného věku odchodu do důchodu a zároveň má odpracovaných 35 let, respektive odváděl po tuto dobu pojistné. 

Právě kvůli velmi dlouhé povinné době pojištění nedosáhnou na důchod často ani lidé, kteří většinu života pracovali. Například ti, kteří dostali výpověď v 50 letech a mají problém najít nové zaměstnání. Nebo lidé, kteří byli kvůli závažné nemoci dlouhodobě nezaměstnáni.

Ministerstvo práce nyní navrhovalo, že se potřebná doba důchodového pojištění sníží na 25 let. Jednalo se tedy o návrat k úpravě platné před rokem 2010. Nakonec ale návrh neprošel a vláda ho odložila na příští rok.

Se zkrácením doby povinné pro získání penze nesouhlasí totiž ministerstvo financí. Podle něj opomíjí udržitelnost penzí a usnadňuje nástup do důchodu místo snahy udržet lidi v práci déle. Resort se také obává toho, že po 25 letech by přestali lidé a firmy odvody po zbytek pracovníkovy kariéry platit.

  • V mezinárodním srovnání patříme k zemím s nejpřísnějšími podmínkami nároku na důchod. Někde platí například jen jedna podmínka, a tou je dosažení určitého věku. Jinde mají stejně jako my obě podmínky - tedy věk i počet odpracovaných let, ale přiměřenou část důchodu dostanou žadatelé už po několika letech pojištění. Dosavadní hranici 35 let kritizovala i zpráva k českým důchodům OECD.
 

Právě se děje

Další zprávy