Přehledně: Česko se mění, duben přináší sérii novinek

Petr Kučera Petr Kučera
1. 4. 2011 7:00
Konec padesátikorun, zdražení některých balíků, změny v DPH a další novoty
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Konec padesátikorunových bankovek, zdražení některých balíků či zásadní změny v DPH pro podnikatele - to jsou některé z novinek, které přináší začátek letošního dubna.

Končí padesátikorunové bankovky

Od začátku dubna už nelze běžně platit padesátikorunovou bankovkou. V oběhu zůstala jen padesátikorunová mince.

Neplatné bankovky s portrétem Anežky České je možné vyměnit v běžných bankách až do konce března 2012.

Od 1. dubna 2012 až do 31. března 2017 bude staré padesátikorunové bankovky měnit už jen Česká národní banka, a to na všech svých sedmi pobočkách v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

Počet papírových padesátikorun v oběhu postupně klesal. ČNB rozhodla o jejich stažení kvůli relativně drahým výrobním nákladům. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost.

Poslední dny na daňové přiznání

Díky změně zákona se o den posunul základní termín pro podání daňového přiznání. Nyní končí 1. dubna.

Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete služeb daňového poradce - pak se lhůta prodlužuje do 1. července (dříve do 30. června).

Zákon nyní dává ještě pět pracovních dnů k dobru. Na druhou stranu při zpoždění delším než pět pracovních dnů automaticky následuje pokuta minimálně 500 korun. Dosud záleželo na úředníkovi, zda podobnou sankci udělí.

Podobně se o den prodloužila lhůta pro splatnost daně. Díky změně zákona navíc stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po 1. dubnu (nebo 1. červenci). Úroky z prodlení se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

Online formulář daňového přiznání a podrobné návody i tipy, jak ušetřit, najdete ve speciální daňové rubrice.

Dražší obchodní balíky

Provozovatelé internetových obchodů a další podnikatelé zaplatí za některé služby České pošty o pětinu víc než dosud. Od dubna totiž končí osvobození od DPH, které státní podnik zvýhodňovalo oproti soukromým konkurentům.

Kvůli změně zákona musí pošta od dubna připočítávat 20% DPH u služeb Obchodní balík, Obchodní psaní, vnitrostátní i mezinárodní služby EMS (Express Mail Service) a Svoz a rozvoz poštovních zásilek.

Nejlevnější Obchodní balík s hmotností do dvou kilogramů tak zdraží z dosavadních 82 na 102 korun, přičemž kromě připočtení 20% DPH pošta mírně zdraží i samotný základ bez DPH. A například třicetikilový balík zdraží ze 154 na 189 korun, přičemž i zde pošta o tři koruny zvýší také samotnou cenu bez DPH (podrobněji v tomto článku).

Česká pošta. Ilustrační foto.
Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Pošta kvůli DPH zdražuje balíky z tuzemských e-shopů

Nákupy v e-shopech mimo EU

Od dubna se prodraží nákupy v e-shopech mimo Evropskou unii. Limit pro daňové osvobození zásilek zaslaných z nečlenských zemí totiž klesne z dosavadních 150 na 22 eur, počítá se vždy úhrnná hodnota zásilky.

Zboží v hodnotě přibližně od 550 do 3800 korun tak vyjde většinou o pětinu dráž než dosud, nicméně často stále levněji než v Česku.

Výrazné snížení limitu není výmyslem české vlády, ale vyplývá z unijní směrnice, kterou Česko musí přijmout. Limit se tak vrací tam, kde byl až do konce listopadu 2008. Pro osvobození od cla platí i nadále vyšší limit, tedy 150 euro.

Novinkou také je, že Česká pošta může zastoupit příjemce zásilky v celním řízení a vyřídit za něj vše potřebné, pokud si nebude přát opak. Je-li na zásilku vyměřeno clo, zaplatí příjemce poště za tuto službu 180 korun včetně DPH.

Foto: Aktuálně.cz
Psali jsme podrobněji:
Spěchejte, zboží z amerických e-shopů zdraží kvůli DPH

Změny DPH pro podnikatele

Podnikatelé už nebudou muset platit daň z přidané hodnoty za zboží a služby dodané některým firmám, které jim za ně do určité doby nezaplatí.

Současně však bude za nezaplacenou DPH ručit - za stanovených podmínek - kromě dodavatele také odběratel. Zpřísní také řada dalších dosavadních pravidel.

Jedny z nejvýraznějších změn pravidel pro DPH v historii přináší novela, která má ulevit některým podnikatelům a současně omezit daňové úniky. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Samotnou sazbu DPH tato novela ještě nemění, vláda ji plánuje zvýšit od ledna 2012.

Už od konce března je účinná novela insolvenčního zákona, která věřitelům vrátila právo popírat pohledávky ostatních věřitelů.

Změny bankovních poplatků

Hned několik bank mění k začátku dubna své produkty a s tím i sazebníky. Zároveň se zjednoduší případný přechod k bezpoplatkové konkurenci.

Poštovní spořitelna zavádí omezení pro Osobní účet Zadarmo. Bezplatné vedení zůstane tehdy, jestliže průměrný zůstatek v předchozím kalendářním měsíci neklesne pod 15 tisíc korun. Jinak přijde na 50 korun měsíčně (podrobněji zde).

Zdražení čeká i na řadu klientů Raiffeisenbank. Ta totiž omezí dosavadní výhody pro lidi, jejichž měsíční příjem na účet nepřesáhne 25 tisíc korun. Zdraží také kontokorent či podání papírového příkazu na pobočce. Na druhou stranu banka láká na jeden výběr hotovosti u přepážky zdarma (podrobněji zde).

Zásadní změnu v nabídce běžných účtů přichystala Komerční banka. Dosavadních klientů se však nijak nedotkne, pokud se dobrovolně nerozhodnou pro přechod na nový balíček. Ten má být výhodnější zejména pro běžné uživatele, jestliže si na účet nechávají posílat výplatu nebo využívají další služby skupiny KB (podrobněji zde).

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Komerční banka mění účty, vrátí část poplatků
Drahou banku teď opustíte snadněji, nováček vše vyřídí
Raiffeisenbank mění ceny, chudší klienti si připlatí

Komu se poplatky či přístup jeho dosavadní banky nelíbí vůbec, může od dubna přejít k bezplatné konkurenci ještě snadněji. Fio banka se totiž připojila ke Kodexu mobility klientů, takže zájemcům o účet zdarma v zásadě stačí přijít jen do nové banky a ta za něj vyřídí zrušení toho starého včetně převodu trvalých příkazů (podrobněji zde).

První duben je posledním dnem, kdy mohou akcionáři zkrachovalé Agrobanky požádat o výplatu peněz od GE Money Bank.

Konec zdravotní pojišťovny

Na začátku dubna končí svou činnost Zdravotní pojišťovna Média. Dosavadních 35 tisíc pojištěnců přejde pod Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), stejně jako zaměstnanci a smlouvy s lékaři.

Média, která získala licenci v únoru 2009, je nejmladší zdravotní pojišťovnou na tuzemském trhu. O sloučení rozhodla proto, že se jí nepodařilo získat dostatečný počet klientů a není schopna dlouhodobě zajistit "stabilitu kmene". Její vedení poukazuje také na dlouhodobé nejasnosti kolem financování zdravotnictví.

Konec analogové televize

Dvanáct analogových vysílačů převážně v oblasti Brna, Jesenicka a Českých Budějovic vypne od dubna Česká televize. Z technických důvodů prý tentokrát nebylo možné před vypnutím označit piktogramem ani textovou lištou.

O měsíc později, na přelomu dubna a května, pak skončí také analogový vysílač velkého výkonu Frýdek - Lysá hora.

Centrální úřad práce

Nový centrální úřad práce, který začne fungovat 1. dubna, nepřinese běžným lidem v praxi zatím žádné změny. Všech 409 pracovišť úřadů práce zůstává v činnosti, lidem se nijak nevzdálí. Nic se nemění ani pro uchazeče o zaměstnání, ani pro příjemce státní sociální podpory.

Cílem centralizace je zefektivnit vyplácení různých sociálních dávek a podpor, ušetřit na organizačních nákladech a posílit kontroly přímo v terénu, zejména v oblasti nelegální práce. Ke sjednocení výplat má dojít od začátku roku 2012 (podrobněji zde).

Plyn beze změny

Začátek druhého čtvrtletí tentokrát nepřináší změnu cen plynu pro domácnosti. Na úrovni z ledna až března je nechají jak RWE Transgas, tak Pražská plynárenská, E.ON i ČEZ.

 

Právě se děje

Další zprávy