Vraťte nám peníze. Před ČNB protestovali klienti 50+

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 10. 2013 12:30
Ani po půl roce šetření nemají klienti největší záložny přístup ke svým penězům.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Před budovou České národní banky (ČNB) v pražské ulici Na Příkopě protestovaly asi dvě stovky klientů největší tuzemské záložny proti postupu, který centrální banka a Vrchní státní zastupitelství v Praze zvolily při řešení problémů Metropolitního spořitelního družstva. Vadí jim, že ani po půl roce od vypuknutí celé kauzy nemají přístup ke svým penězům.

Drtivá většina demonstrujících byla odhadem starší 50 let, což odpovídá skladbě klientů kampeliček. "Je to čin zoufalství při řízení likvidaci MSD," řekl Aktuálně.cz před sídlem ČNB jeden z organizátorů a člen kampeličky Jiří Štěpánek. Účastníci akce podepsali petici za odblokování peněz v kampeličce a odevzdají ji guvernérovi ČNB Singerovi a státní zástupkyni Smetanové, která má nad případem dohled.

Prověřovaná kampelička

Připomeňme, že již od jara letošního roku úvěrové obchody záložny v řádech jednotek miliard korun prověřuje na podnět Finančně analytického útvaru ministerstva financí právě zmíněné státní zastupitelství, které navíc záložně zablokovalo účty s prostředky přesahujícími dvě miliardy korun.

Spolu s tímto šetřením probíhá v záložně také správní řízení ČNB, které se blíží konci. Centrální banka již ukončila kontrolu na místě a rozhodla o odebrání licence, proti kterému se záložna odvolala. Nyní se tedy čeká, jak se s odvoláním vypořádá ČNB a následně rozhodne o dalších krocích.

Pro členy záložny to každopádně znamená, že dále mají blokované své peníze, i když nikdo přesně neví kolik. Vedení záložny totiž takovéto podrobnosti na přímé dotazy deníku Aktuálně.cz nikdy v průběhu minulých týdnů nezodpovědělo. V průběhu šetření už ale vyplatilo svým klientů zhruba miliardu korun, kterou družstvo utržilo prodejem cenných papírů, které mu státní zastupitelství nezablokovalo.

Členové (klienti) MSD, kteří mají v bance blokované úspory (na které se dále vztahuje sjednaný úrok), ale s postupem státních orgánů nesouhlasí a proto se dnes před budovou ČNB sešli. "Vrchní státní zastupitelství a ČNB musí na vlastní oči vidět, že svým jednáním působí škody velkého rozsahu, které se v českém právním prostředí budou později obtížně vymáhat, a že MSD bez ohledu na výsledky vyšetřování defacto likvidují, že ovlivňují osobní život téměř 15 000 lidí, v některých případech dokonce i fatálním způsobem. Tito lidé nic neprovedli a mají právo nakládat se svými penězi," stálo ve zvacím dopise na dnešní protest, který inicioval jeden ze členů MSD Jiří Štěpánek.

Zástupci ČNB vždy během šetření říkali, že nebudou až do pravomocného rozhodnutí k případu zveřejňovat žádné podrobnosti, stejný postup dodrželi i dnes. Jakékoliv konkrétnější informace o kontrole odmítala ČNB zveřejnit i dříve na opakované žádosti online deníku Aktuálně.cz s tím, že jí to zakazuje zákon.

V případě pravomocného rozhodnutí o odebrání povolení působit jako družstevní záložna by ČNB nejprve podala k příslušnému soudu návrh na jmenování likvidátora družstevní záložny. Jmenovaný likvidátor by nejprve zjišťoval majetkový stav záložny, zjišťoval by tedy, zdali v záložně je dostatek prostředků na vyplacení závazků záložny. Tento proces přitom může trvat v řádu týdnů až měsíců.

Kdyby likvidátor naopak zjistil, že v záložně prostředky nejsou, a že je tedy v úpadku, je povinen podat insolvenční návrh. Poté by chybějící vklady vyplácel Fond pojištění vkladů. Ze zákona jsou pojištěny všechny vklady do výše 100 tisíc eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun. Ve fondu je nyní přes 27 miliard korun.

Ve zkratce to znamená, že klienti MSD budou na své vklady dále čekat minimálně v řádech několika dalších týdnů.

Metropolitní spořitelní družstvo mělo ke konci prvního čtvrtletí zhruba 14 tisíc členů (klientů) a jeho bilanční suma činila téměř 14 miliard korun.

Bez nových vkladů i peněz na výplatu

O problémech největší tuzemské záložny se širší veřejnost dozvěděla na konci letošního dubna, kdy nejdříve musela na příkaz České národní banky přestat přijímat nové vklady, nové členy i prodávat úvěry. Centrální banka v záložně zahájila správní řízení.

Pár dnů poté Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že zablokovalo zhruba 2,6 miliardy korun na účtech samotného MSD i dalších společností. Na podezřelé toky peněz upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí.

"Poskytnuté finanční prostředky byly přes řetězce dalších obchodních společností konvertovány na měnu euro a vyváděny do zahraničí," vysvětlila tehdy Aktuálně.cz žalobkyně Daniela Smetanová. Důvodem zablokování bylo podezření ze spáchání zpronevěry, praní špinavých peněz, porušení povinnosti při správě cizího majetku a z úvěrového podvodu.

Vedení záložny pochybení odmítá a považuje postup státu za neúměrně tvrdý. S několika odvoláními proti blokaci peněz však neuspělo.

Již na začátku října se kvůli zablokovaným penězům uskutečnila před budovou Vrchního státního zastupitelství demonstrace. Klientům největší české záložny vadí, že ani po několika měsících nemají přístup ke svým penězům, ani informace o tom, jak dlouho ještě bude tento stav trvat.

 

Právě se děje

Další zprávy