Před dvaceti lety vstoupily do Česka hypotéky. Jednoho z prvních klientů teď živí

Olga Skalková Olga Skalková
15. 10. 2015 7:00
Přesně před dvaceti lety začala tehdejší Českomoravská hypoteční banka (dnes Hypoteční banka) nabízet hypotéky, následovala ji Česká spořitelna. Jedním z prvních klientů byl i Milan Roček. Zkušenosti s vyřizováním úvěru jej přivedly k založení vlastní makléřské firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Přesně před dvaceti lety začaly banky v Česku nabízet hypotéky. Mezi prvními, kdo ji chtěl získat, byl i Milan Roček. Potřeboval peníze na dostavbu rozestavěného řadového domku v Praze. Vysněné bydlení zůstávalo už přes rok jen hrubou stavbou. Kvůli zdražení cen stavebního materiálu došly Ročkovi peníze. Banky mu sice nabízely úvěry, ale musel by je splatit do čtyř let a požadované měsíční splátky byly nad jeho možnosti. Čekal na hypotéky, které banky začaly v roce 1994 připravovat.

Milan Roček
Milan Roček | Foto: Economia

„Bylo to v úplných počátcích. Česká spořitelna, od které jsem hypotéku před dvaceti lety získal, je vyřizovala na jediné pobočce v Praze na náměstí Bratří Synků. Byli tam všichni milí, ale chyběla jim odbornost a zkušenosti a na nás prvních klientech se to teprve učili. Takže i když jsem dodal požadované dokumenty, nikdy to nestačilo a chtěli další a pak, když některé po třech měsících zastaraly, jsem je musel předložit znovu. Vyřízení hypotéky mi trvalo osm měsíců,“ vzpomíná Roček. Svou první hypotéku, kterou Česká spořitelna tehdy nazývala předhypotečním úvěrem, nakonec dostal v srpnu 1995.

Smlouvu na předhypoteční úvěr získal Roček s úrokem 9,75 procenta ročně, což v jeho případě představovalo vysokou měsíční splátku 17,5 tisíce korun. Smlouva byla jen na necelý rok, než ji banka překlopila do už skutečné hypotéky podle nové legislativy. Podmínkou pro banky byla licence k vydávání hypotečních zástavních listů, které tehdy jako jediný zdroj peněz mohly sloužit k financování hypoték. Česká spořitelna získala příslušnou licenci od ČNB v listopadu 1995. Vůbec první v Česku získala už v září Českomoravská hypoteční banka (dnes Hypoteční banka), která s podpisem prvních smluv začala v říjnu.

Cesta ke standardní hypotéce s pětiletou pevnou sazbou a splatností na dvacet let tím ale Ročkovi nekončila. Ještě jednou totiž od spořitelny dostal hypotéku s fixací úroku jen na jeden rok. „Vyhráno“ měl až v roce 1996, kdy získal pětiletou fixaci s úrokem 11,5 procenta ročně. Jinou možnost než pětiletou fixaci a dvacetiletou splatnost zpočátku klienti neměli. Z tehdejšího pohledu získal Roček i výhodnou sazbu. Průměrné úroky hypotéky se totiž v prvních letech pohybovaly přes 13 procent ročně a někteří bankéři si vzpomínají, že klienti dostávali i úrok 17,5 procenta.

Roček splácí hypotéku stále, i když si ji původně bral na dvacet let. „V roce 2007 jsme se rozhodli náš řadový rodinný domek rozšířit a přestavět na dvougenerační. Novou hypotékou jsem doplatil zůstatek staré, a mám tak před sebou ještě dvanáct let splácení. Nová fixace mě čeká příští rok na podzim, pro poslední pětileté období od roku 2011 jsem měl sazbu 3,44 procenta ročně, “ upřesňuje.

Zkušenost s vyřizováním hypotéky pro Ročka byla impulsem k profesní změně. Vystudovaný stavař pracoval do roku 1998 hlavně v marketingu a PR a pak školil a trénoval zaměstnance různých firem pod značkou švýcarské firmy Gustav Käser Training International. V prodejních dovednostech trénoval i management Hypoteční banky a prodejce developera IPB Real. Roček si založil vlastní firmu, která je od roku 2001 známá pod názvem Hyposervis. Jde o jednu z nejstarších makléřských společností v Česku, která zájemcům sjednává hypotéky od bank. Před krizí patřila zároveň i k jedné z největších. V době největšího boomu – v letech 2006 až 2008 – měl Hyposervis 40 až 50 interních lidí a zpracovával zhruba 1000 hypoték ročně. Teď patří mezi středně velké makléřské firmy.

Vedle toho Roček spolu s poradenskou firmou Deloitte v posledních pěti letech rozvíjí mapu prodejních cen nemovitostí. „S tímto projektem jsme letos opravdu velmi úspěšní zejména u developerů, realitních kanceláří, znalců a postupně i bank,“ říká Roček.

Podrobná čísla, porovnání a další zajímavosti k dvaceti letům hypoték v Česku si přečtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy