Nemocenská, ošetřovné, dovolená. Právníci radí, co si nárokovat během pandemie

Kateřina Hovorková Pavla Adamcová Kateřina Hovorková, Pavla Adamcová
24. 4. 2020 6:26
Týká se mě pomoc od státu i s dohodou o provedení práce? Jak je to teď s čerpáním dovolené? A můžu si přivydělat, když pobírám ošetřovné na dítě? On-line deník Aktuálně.cz sestavil pro čtenáře seznam nejpalčivějších otázek z oblasti pracovního práva.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

4. Na "pracák" a zase zpět

  • Zaměstnavatel nám řekl, že nám dá výpovědi, ať jdeme na úřad práce. A až se to vrátí do normálu, všechny nás zase přijme. Máme právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu, nebo ji může zaměstnavatel zkrátit a máme právo na odstupné, případně v jaké výši?

V případě výpovědi činí výpovědní doba vždy nejméně 2 měsíce, a zaměstnavatel ji tedy nemůže jednostranně zkrátit.

Nárok na odstupné se odvíjí dle důvodu výpovědi. Pokud by se vzhledem k aktuální situaci jednalo o výpověď z důvodu, že se zaměstnavatel (popřípadě jeho část) ruší nebo se zaměstnanec stal nadbytečným, náleží zaměstnanci odstupné, a to ve výši nejméně:

  • jednoho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než 1 rok
  • dvojnásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky
  • trojnásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval alespoň 2 roky

Z uzavřené pracovní smlouvy či jiné písemné dohody se zaměstnavatelem, kolektivní smlouvy (pokud ve vaší společnosti působí odborová organizace) nebo vnitřního předpisu může plynout dokonce vyšší nárok.

Na okamžitém skončení pracovního poměru za výše popsaných okolností je tedy potřeba se písemně dohodnout.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy