Na růstu franku prodělali miliony. Zaplaťte, tlačí teď banka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
31. 3. 2015 10:45
Saxo Bank si najala v Česku právníky a posílá lidem předžalobní výzvy. Klienti mají zaplatit až milionové ztráty za nečekaný růst franku z půlky ledna.
Švýcarská centrální banka v půlce ledna překvapila celý svět, když přestala vázat kurz na euro.
Švýcarská centrální banka v půlce ledna překvapila celý svět, když přestala vázat kurz na euro. | Foto: Reuters

Praha - Na dohodu nepřistoupíme, zaplaťte nám celou ztrátu. Takový vzkaz poslala Saxo Bank českým klientům, kteří jejím prostřednictvím obchodovali na kapitálových trzích a jež v lednu překvapila švýcarská centrální banka, když přestala vázat kurz na euro. Frank následně skokově posílil a obchodníci počítali vysoké propady.

Saxo Bank se k situaci postavila jinak než většina konkurenčních obchodníků. Ztráty se snaží přenést na klienty, přičemž cenu měny zpětně změnila až po konci obchodního dne. Lidé se tak dostali do ztrát, které dosahují i milionů korun. Ty banka nyní vymáhá. Najala si advokáty a chystá se na soudní spory, její klienti tak dostávají předžalobní výzvy. První z nich mají lhůtu k úhradě do pátku 4. dubna. 

936 tisíc místo čtyřiceti

Online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny už v lednu popsaly příběh, který situaci dobře ilustruje. Jeden z investorů v okamžiku rozhodnutí švýcarské centrální banky sázel na oslabení franku vůči euru. Švýcarská měna ale naopak prudce posílila a on prohrál celou svou sumu na účtu, zhruba 250 tisíc korun, a ještě skončil v minusu přibližně 40 tisíc korun. O svůj vklad v tak rychlém tempu přišel proto, že spekuloval i s vypůjčenými penězi. Po konci obchodování mu přišla ze Saxo Bank zpráva, že kurz všech klientů byl přepočítán. Banka po něm tedy nežádala původních 40 tisíc, ale 936 tisíc korun.

Na přelomu ledna a února od Saxo Bank dostal, stejně jako další klienti, nabídku, že dluh bude zcela vymazán, když z něj uhradí půlku. Nepřistoupil na to a bance nabídl, že jí uhradí 100 tisíc korun. Reakce se však nedočkal a nyní po něm banka požaduje opět 936 tisíc.

Právní bitva začíná

"Nároky vznesené Saxo Bank vůči svým klientům podle našeho názoru neexistují. Banka neměla právo zpětně změnit ceny, za které uzavřela obchody svých klientů," říká advokát David Fyrbach, který zastupuje zhruba desítku klientů Saxo Bank.

Jednání Saxo Bank je podle něj nestandardní. "Na výslovné žádosti klientů o poskytnutí smluvní dokumentace a návrhy klientů na narovnání se banka neobtěžovala ani odpovědět. Namísto toho klientům prostřednictvím svého českého právního zástupce o dva měsíce později poslala výzvu k zaplacení," podotýká Fyrbach.

Banka je ale přesvědčena, že na peníze má nárok. "Právo banky na zpětnou korekci cen vyplývá ze smluvní dokumentace uzavřené s jednotlivými klienty. Toto právo banky již bylo v minulosti v obdobných případech potvrzeno i příslušnými orgány a potvrzují ho i posudky vypracované renomovanými mezinárodními právními kancelářemi," reaguje advokát Jan Krampera z advokátní kanceláře Dvořák Hager & Partners, který Saxo Bank v Česku zastupuje.

"Saxo Bank se bude zabývat každým seriózním návrhem na narovnání. Na druhé straně je však v této souvislosti nutné zdůraznit, že na banku nemohou být přenášena rizika spojená s obchodováním jejích klientů. Prostor pro případné narovnání je také omezen povinností banky jednat vždy s péčí řádného hospodáře," dodává Krampera.

Saxo Bank nemá problém jen v Česku. Například v domácím Dánsku proti ní stojí skupina o více než stovce investorů. Celkem její pohledávky vůči klientům v souvislosti s lednovým růstem franku dosahují částky 107 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 7 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 9 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy