Žádné VIP kurzy ani poplatky. Bič na směnárny prošel prvním čtením, poslanci spěchají

Jan Prokeš Jan Prokeš
12. 9. 2018 17:37
Členové rozpočtového výboru hodlají návrh projednají ve zrychleném režimu. Nově mají zmizet VIP kurzy a poplatky mají být zahrnuty ve směnném kurzu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Pravidla pro směnárny se mají už brzy výrazně zpřísnit. Poslanci ve středu v prvním čtení podpořili novelu zákona o směnárenské činnosti, která posílí postavení klientů směnáren. Návrh ministerstva financí budou nyní projednávat členové rozpočtového výboru sněmovny.

Poslanci se dohodli na tom, že novelu projednají v zrychleném termínu 30 dnů. Pokud projde i Senátem, začnou nová pravidla pro směnárníky platit měsíc po tom, co novelu podepíše prezident Miloš Zeman.

Každý člověk by například mohl vyměněné peníze do dvou hodin směnárně vrátit, šlo by to s částkami do tisíce eur. Limit navrhuje ministerstvo proto, aby zamezilo zneužití služby spekulanty, kteří sázejí na změnu kurzu. Směnárníci budou mít také zakázáno požadovat za provedení obchodu úplatu. Provizi si ale mohou promítnout do směnného kurzu.

"Praktiky některých směnáren v centru Prahy nám nedělají dobré jméno," říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Na novele spolupracovalo ministerstvo s Českou národní bankou. Návrh podle Schillerové pamatuje na všechny případy odstoupení od smlouvy.

V centru Prahy a na dalších turisticky lákavých místech využívají směnárny především cizinci. Jsou proto nejčastějším terčem triků nepoctivých směnárníků. Za výměnu peněz některé směnárny žádají až třicetiprocentní provizi, kurzy měn se od toho, který stanovuje Česká národní banka, odchylují běžně o desítky procent. Podvedení lidé dnes nemají možnost, jak své peníze dostat zpět.

"Směnárny okrádají klienty a poškozují tak jméno Česka. Osobně jsem v centru Prahy zažil, jak paní z Říma, která sem přijela na víkend, trávila noc tím, že stála u směnárny a odrazovala další lidi, ať tam nechodí," uvedl dříve pro HN poslanec Jan Farský (STAN). Ten spolu s kolegou Vítem Rakušanem přišel s řešením v dubnu.

Ve sněmovně ale jejich návrh narazil. "Bohužel neprošel do druhého čtení s tím, že vláda připravuje vlastní ucelenou novelu. My jsme chtěli návrh schválit rychle, aby mohl platit ještě pro tuto sezonu," dodal Rakušan.

Podle zástupců ministerstva financí je současný návrh propracovanější. Na rozdíl od starostů po směnárnách například požaduje, aby jejich kurzovní lístek byl přehlednější. Směnárníci budou muset informovat o směru směny výrazy "nakupujeme" a "prodáváme". Nyní směnárny často používají slova "nákup" a "prodej", což klienty může zmást. Skončí i speciální VIP kurzy.

Lidé navíc budou moci do dvou hodin odstoupit i od nákupu doplňkových služeb. Směnárny například turistům za stovky korun prodávají mapy, které mohou v infocentrech sehnat zdarma.

Na směnárny dohlíží ČNB, která jim loni udělila 15 pokut celkem za dva miliony korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy