Žádné VIP kurzy ani poplatky. Bič na směnárny prošel prvním čtením, poslanci spěchají

Jan Prokeš Jan Prokeš
12. 9. 2018 17:37
Členové rozpočtového výboru hodlají návrh projednají ve zrychleném režimu. Nově mají zmizet VIP kurzy a poplatky mají být zahrnuty ve směnném kurzu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Pravidla pro směnárny se mají už brzy výrazně zpřísnit. Poslanci ve středu v prvním čtení podpořili novelu zákona o směnárenské činnosti, která posílí postavení klientů směnáren. Návrh ministerstva financí budou nyní projednávat členové rozpočtového výboru sněmovny.

Poslanci se dohodli na tom, že novelu projednají v zrychleném termínu 30 dnů. Pokud projde i Senátem, začnou nová pravidla pro směnárníky platit měsíc po tom, co novelu podepíše prezident Miloš Zeman.

Každý člověk by například mohl vyměněné peníze do dvou hodin směnárně vrátit, šlo by to s částkami do tisíce eur. Limit navrhuje ministerstvo proto, aby zamezilo zneužití služby spekulanty, kteří sázejí na změnu kurzu. Směnárníci budou mít také zakázáno požadovat za provedení obchodu úplatu. Provizi si ale mohou promítnout do směnného kurzu.

"Praktiky některých směnáren v centru Prahy nám nedělají dobré jméno," říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Na novele spolupracovalo ministerstvo s Českou národní bankou. Návrh podle Schillerové pamatuje na všechny případy odstoupení od smlouvy.

V centru Prahy a na dalších turisticky lákavých místech využívají směnárny především cizinci. Jsou proto nejčastějším terčem triků nepoctivých směnárníků. Za výměnu peněz některé směnárny žádají až třicetiprocentní provizi, kurzy měn se od toho, který stanovuje Česká národní banka, odchylují běžně o desítky procent. Podvedení lidé dnes nemají možnost, jak své peníze dostat zpět.

"Směnárny okrádají klienty a poškozují tak jméno Česka. Osobně jsem v centru Prahy zažil, jak paní z Říma, která sem přijela na víkend, trávila noc tím, že stála u směnárny a odrazovala další lidi, ať tam nechodí," uvedl dříve pro HN poslanec Jan Farský (STAN). Ten spolu s kolegou Vítem Rakušanem přišel s řešením v dubnu.

Ve sněmovně ale jejich návrh narazil. "Bohužel neprošel do druhého čtení s tím, že vláda připravuje vlastní ucelenou novelu. My jsme chtěli návrh schválit rychle, aby mohl platit ještě pro tuto sezonu," dodal Rakušan.

Podle zástupců ministerstva financí je současný návrh propracovanější. Na rozdíl od starostů po směnárnách například požaduje, aby jejich kurzovní lístek byl přehlednější. Směnárníci budou muset informovat o směru směny výrazy "nakupujeme" a "prodáváme". Nyní směnárny často používají slova "nákup" a "prodej", což klienty může zmást. Skončí i speciální VIP kurzy.

Lidé navíc budou moci do dvou hodin odstoupit i od nákupu doplňkových služeb. Směnárny například turistům za stovky korun prodávají mapy, které mohou v infocentrech sehnat zdarma.

Na směnárny dohlíží ČNB, která jim loni udělila 15 pokut celkem za dva miliony korun.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 40 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy