Praha zjednoduší nákup jízdenek pro MHD. Bude stačit karta z banky nebo mobil

Ekonomika Ekonomika
7. 9. 2017 22:19
V červnu 2018 chce Praha spustit nový systém placení v městské hromadné dopravě. Městská firma Operátor ICT vypsala výběrové řízení na společnost, která zmíněný systém vytvoří.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Definitivní tečku za Opencard připravuje Praha. Od června roku 2018 chce spustit nový systém, který umožní cestovat městskou hromadnou dopravou jen pomocí bankovních karet nebo aplikace v mobilu.

"Jedná se o projekt, který se bude týkat až 2,6 milionu lidí a každý si bude moci nově vybrat, jestli si kupon nahraje na Lítačku, platební kartu nebo třeba do mobilní aplikace," popisuje v Hospodářských novinách primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO).

Nový systém placení v MHD, na jehož provozovatele aktuálně vypsala výběrové řízení městem vlastněná společnost Operátor ICT, zavede novinky, které dnes již fungují například v Brně, Ostravě či Plzni.

Nově bude možné zaplatit kupon pomocí mobilní aplikace, aniž by pasažér musel kamkoliv chodit. Získá také možnost prokazovat se bezkontaktní platební kartou revizorovi, který podle ní pozná, o kterého cestujícího se jedná a zda má předplacené jízdné.

Platit za jízdné pomocí karty či mobilní aplikace by podle města mělo být možné od června příštího roku. Nyní mají společnosti čas se hlásit do výběrového řízení na zpracování systému, jehož součástí bude i e-shop, kde bude možné nakupovat jednorázové jízdenky nebo si jízdné předplatit.

Cestující budou mít s nástupem nového systému i nadále možnost používat SMS jízdenky, klasické papírové kupony, Lítačku či Opencard, pokud jim stále platí.

Kolik bude nový systém stát? Podrobnosti čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy