Praha 6 své dluhopisy v hodnotě 156 milionů neprodá

ČTK ČTK
27. 9. 2013 17:42
Key Investmens spravovala prostředky Praze 6, 10 a 13. Nyní je v konkurzu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha 6 dostala nabídku na prodej cenných papírů společnosti Via Chem Group, které mají hodnotu 156 milionů korun. Obchodník s cennými papíry Cyrrus Corporate Finance, a.s. městské části nabídl, že je koupí za polovinu ceny. Radnice by ale s prodejem musela souhlasit do dnešního dne.

"Vedení městské části to odmítlo," sdělila starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS).

Radnici dluhopisy zůstaly po investování ve společnosti Key Investments, která je od loňského podzimu v konkurzu. Key Investments spravovala nebo spravuje prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Radnice firmě dohromady svěřily stovky milionů korun.

Dluhopisy Via Chem Group jsou splatné k 1. říjnu. Radnice zatím nemá informace, zda je firma skutečně splatí. "Snažila jsem se je oslovit, slíbili odpověď do konce týdne. Zatím jsem ji ale nedostala," řekla Kousalíková. Dalším postupem v této záležitosti se má zabývat mimořádné zastupitelstvo městské části, které je svoláno na příští pátek.

Vedení Prahy 6 dostala nabídku od firmy Cyrrus, že společnost dluhopisy koupí za polovinu nominální hodnoty. Smlouva by musela být podepsána do dnešního dne a celý obchod dokončen do pondělí. Tedy den předtím, než mají být dluhopisy splatné.

Cyrrus chce podle ředitele Jiřího Běhala koupit dluhopisy pro svého klienta, napsal server iDnes.cz. Jméno klienta a další podrobnosti nabídky ředitel říct odmítl.

Podle Kousalíkové nabídka přišla pouze e-mailem a ve stanovených lhůtách by radnice prodej nestihla uskutečnit. Firmu proto vyzvala, aby radnici sdělila bližší podmínky obchodu a aby se zájemce o dluhopisy obrátil na radnici přímo bez prostředníka.

Podle Kousalíkové má radnice další dluhopisy v hodnotě asi 20 až 30 milionů korun. Jejich splatnost je ale až asi za deset let.

Key Investments je od loňského podzimu v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe koncem června podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Své peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu za ODS Martin Kocourek. Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Do Key Investments investovaly stamiliony korun také Praha 10 a 13. Praha 13 získala zpět již v červenci 2011 asi 106 milionů korun. Insolvenční správce ale v srpnu podal proti třinácté městské části odpůrčí žalobu. Domnívá se, že Key Investments před zahájením insolvenčního řízení zvýhodňovala některé věřitele na úkor ostatních. Požaduje proto, aby Praha 13 všechny peníze vrátila.

"O krocích insolvenčního správce ví radnice Prahy 13 pouze neoficiálně. Písemně zatím nebylo městské části nic doručeno. Radnice Prahy 13 je však přesvědčena, že vrácení finančních prostředků společností Key Investments bylo zcela v pořádku a proti žalobě se bude bránit," sdělil mluvčí městské části Samuel Truschka.

 

Právě se děje

Další zprávy