Práci má nejvíce lidí od vzniku České republiky, spočítali statistici

Petr Kučera Petr Kučera
3. 11. 2015 10:56
Alespoň nějaký příjem ze zaměstnání nebo podnikání má nyní 5,06 milionu lidí, což je o 65,4 tisíce více než před rokem. Celková zaměstnanost v Česku je nejvyšší od vzniku samostatné republiky v roce 1993. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle jednotné metodiky si zároveň držíme druhou nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Celková zaměstnanost v Česku je nejvyšší od vzniku samostatné republiky v roce 1993. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Míra zaměstnanosti ve věkové skupině 15 až 64 let dosáhla v letošním třetím čtvrtletí 70,5 procenta.

Alespoň nějaký příjem ze zaměstnání nebo podnikání má nyní 5,06 milionu lidí, což je o 65,4 tisíce více než před rokem. Zaměstnanci se na celkové zaměstnanosti podíleli 82,8 procenta, podnikatelé včetně pomáhajících rodinných příslušníků 17,2 procenta. Míra zaměstnanosti mužů dosahuje 70,5 procenta, u žen 62,6 procenta.

Růst celkové zaměstnanosti se projevil hlavně v oblasti služeb, tedy v takzvaném terciárním sektoru, zejména v oblasti velkoobchodu a maloobchodu včetně opravy motorových vozidel.

„Ekonomice se nyní daří, proto firmy nabírají a najít si práci není až tak těžké. Mnohdy platí opak. Najít dobrého zaměstnance je problém,“ říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. „Trh práce se blíží stavu, kdy už nebude dostatek volné pracovní síly. To bude problém pro firmy sám o sobě, který se navíc spojí s tlakem na růst mezd. Z hlediska firem se blíží těžké časy, pro zaměstnance to znamená velmi dobré vyhlídky,“ dodává.

Počet nezaměstnaných osob podle jednotné metodiky Mezinárodní organizace práce naopak proti loňskému třetímu čtvrtletí klesl o 55,4 tisíce na 257,2 tisíce. Téměř polovinu (124,9 tisíce) tvoří dlouhodobě nezaměstnaní, tedy lidé, kteří jsou bez práce déle než rok. Obecná míra nezaměstnanosti ve skupině osob ve věku 15 až 64 let se snížila na 4,9 procenta.

Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (21,9 procenta), významně ale klesla v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených (5,5 procenta). Trvale nízkou míru nezaměstnanosti mají osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (3,4 procenta) a vysokoškoláci (2,4 procenta).

Česká republika si podle jednotné metodiky Eurostatu drží druhou nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Ve skupině osob od 15 do 74 let na tom bylo v září nejlépe Německo (4,5 procenta), následují Česko (4,8 procenta) a Malta (5,1 procenta). Na opačném konci jsou Španělsko (21,6 procenta) a Řecko (25 procent v červenci).

Český statistický úřad zjišťuje údaje i za osoby, které nepracují, aktivně práci nehledají, a nesplňují tak podmínky Mezinárodní organizace práce pro nezaměstnané, ale přitom uvádějí, že by chtěly pracovat. Ve třetím čtvrtletí letošního roku šlo o 137,1 tisíce osob. Většina z nich ale nemůže ihned nastoupit do případného zaměstnání. Nejpozději do 14 dnů je schopno nastoupit 59,1 tisíce osob, uvedli statistici.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 31 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy