V pandemii lidé skoro nejezdili. V cizině povinné ručení vrací, v Česku jen výjimečně

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 5. 2020 10:57
Pojišťovny vykázaly v době nouzového stavu až třetinový pokles automobilových škod. Zlevňovat pojistky či vracet peníze klientům, tak jako to dělají například pojišťovny ve Spojených státech, ale podle vyjádření pro Aktuálně.cz nehodlají.
Foto: komerční obsah

Pojišťovny totiž tvrdí, že stále na škodách v rámci povinného ručení vyplácejí více, než přijmou na pojistném. "Pokles provozu na silnicích byl velmi krátkodobý a rychle se vrátil k normálu. Naopak lidé se nyní do práce budou dopravovat v zájmu bezpečnosti raději autem než hromadnou dopravou, což může vést k dalšímu nárůstu škod," řekl Aktuálně.cz ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. 

Podle něj sice došlo k poklesu takzvaných malých plechových škod, ale v období nouzového stavu se zvýšila závažnost dopravních nehod s těžkými a dlouhodobými následky, u kterých jde o velmi nákladné škody.

"V Česku máme navíc dlouhodobě nepříznivou situaci na trhu povinného ručení, neboť výše pojistného u povinného ručení je výrazně podhodnocena a roste výrazně pomaleji než náklady na opravy," uvedl Matoušek. 

Na dotaz Aktuálně.cz, zda po vzoru některých pojišťoven v USA by přece jen nebylo dobré vrátit část z vybraných peněz na povinné ručení klientům, odpověděl: "Možnost vracení části pojistného u povinného ručení je v přímém rozporu s opatřeními evropských i národních regulátorů. Ta mají zabezpečit zvýšený objem disponibilních peněz v pojišťovnách, například prostřednictvím zákazu výplaty dividend nebo výzvy, aby pojišťovny nepřistupovaly zpětně ke krytí rizik, která nejsou obsahem pojištění." 

Navíc podle Matouška vracení pojistného ze své podstaty nedává smysl u žádného pojistného produktu. "Vychází to z principu pojištění samotného, kdy je klient zajištěn dlouhodobě pro případ nahodilé události. Nelze předpokládat vracení pojistného při nárazovém poklesu škod, protože touto logikou by potom pojišťovny po klientech mohly chtít navýšení pojistného v případě mimořádných vysokých škod, například při ničivých vichřicích," dodal Matoušek. 

Méně řízení, méně nehod, méně peněz

Americké pojišťovny Allstate a American Family Insurance nedávno oznámily, že klientům vrátí 800 milionů dolarů z pojištění automobilů, protože nehodovost se v době koronavirové krize výrazně snížila. "Vzhledem k zásadnímu poklesu dopravy je výplata peněz klientům namístě," řekl CNN generální ředitel Allstate Tom Wilson a dodal: "Je to spravedlivé, protože méně řízení znamená méně nehod."

Po podobném řešení volají i ve Velké Británii. "Vyzýváme tradiční poskytovatele pojištění aut, aby přepočítali své tarify a učinili pojištění spravedlivějším za těchto extrémně mimořádných okolností. Neboť lidé jezdí mnohem méně, musí-li se podrobit karanténě a mimořádným opatřením. Počet pojistných událostí zapříčiněných nehodami klesl a tyto úspory na pojistných plněních by měly být předány veřejnosti zpět," uvedl podle serveru Opojištění.cz James Blackham, zakladatel britské společnosti By Miles.

Podle něj je obzvláště pro mladé řidiče těžké platit na pojistném za auto 200 liber měsíčně a přitom sedět doma. Odhaduje, že pojišťovny v Británii díky zmírnění počtu škod získají až miliardu liber navíc.

Podle Jana Matouška ale české pojišťovny během krizového období nouzového stavu vycházely vstříc klientům jinými způsoby, například individuálním přizpůsobením pojistné ochrany podle potřeb klienta. "Někteří klienti dočasně vyřadili vozidla z provozu, a tím mohli placení povinného ručení a dalších poplatků spojených s provozem vozidla značně redukovat či zcela eliminovat," dodává šéf asociace pojišťoven. 

Výhodu mají klienti pojišťoven, které nabízejí pojistky podle najetých kilometrů, takže zaplatí za povinné ručení v budoucnu zřejmě méně.

"U Allianz pojišťovny platí klienti své autopojištění podle toho, kolik ujedou kilometrů. Kdo jezdí málo, platí málo. A kdo jezdí hodně a v rizikovém prostředí tráví denně dlouhé hodiny, ten za krytí většího rizika zaplatí o něco víc. To je férový přístup. Navíc s tím není spojené žádné sledovací zařízení ve voze, stačí pouze jednou ročně fotka tachometru," říká ředitelka autopojištění Allianz pojišťovny Veronika Hašplová.

Podle ní toto pojištění dvojnásob oceňují motoristé právě od doby, kdy kvůli karanténě nebo práci z domova jezdí s autem jenom minimálně, někteří dokonce vůbec. Zcela neplánovaná pauza se jim vrátí v uspořeném pojištění.

Motorista při sjednání pojistky nahlásí počáteční stav tachometru a odhadne počet kilometrů, který najezdí za celý rok. Podle toho se pak dostane do příslušného cenového pásma. Po roce pošle pojišťovně aktuální fotku tachometru, což je informace o skutečně najetých kilometrech, a dojde k vyúčtování.

"Pokud se klient trefí, v dalším roce se výše slevy nemění. Najede-li méně, než byl jeho odhad, v ceně na další rok se zohlední přeplatek i vyšší sleva za méně ujetých kilometrů. Když naopak najezdí více, uhradí doplatek," říká Hašplová.

Podobný systém má i Pillow pojišťovna. Vrací peníze za neprojeté kilometry nejen jednorázově z důvodu pandemie koronaviru, ale třeba i v době, kdy řidič například začal jezdit do práce veřejnou dopravou a již tolik nepoužívá své vozidlo.

"Pokud klient ujede méně kilometrů, než na počátku pojištění odhadl, na konci pojistného roku vrátíme peníze za neprojeté kilometry. Klient totiž hned od začátku má ve své smlouvě uvedenu cenu za neprojetý kilometr. Stačí pak po roce vynásobit tuto cenu a počet neprojetých kilometrů a tuto částku mu vrátíme," řekl Martin Podávka z vedení pojišťovny.

V Česku je v současné době pojištěno celkem 8,4 milionu vozidel. Ceny za povinné ručení poslední dva roky mírně rostou, a to hlavně kvůli zvyšování finanční náročnosti škod. Průměrná škoda na majetku vzrostla loni meziročně o 6,9 procenta na 45 tisíc korun a úhrada za újmy na zdraví v důsledku nehod téměř o osm procent na 420 tisíc korun. Průměrná cena pojistky činila v roce 2019 2969 korun. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy