Povinné ručení mají nově mít také zahradní traktory, motokáry a invalidní vozíky

ČTK ČTK
17. 10. 2015 21:30
Zahradní traktory, motokáry, minikáry a další stroje budou muset nově platit povinné ručení, i když s nimi jejich majitelé jezdí jen mimo silnice. Navrhuje to ministerstvo financí v reakci na verdikt evropského soudu. Podle TV Prima by se povinnost týkala i elektrických invalidních vozíků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MIlan Bydžovský/rychla-kola.cz

Praha - Ministerstvo financí připravilo novelu, podle které by se povinné ručení platilo i za zahradní traktory, motokáry, minikáry a další stroje, i když s nimi jejich majitelé jezdí jen mimo silnice. Úprava je reakcí na rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle nějž ve všech zemích EU musejí mít povinné ručení všechna vozidla s pohonem. Uvedla to dnes televize Prima.

Verdikt evropského soudu je výsledkem sporu ve Slovinsku, kde řidič malotraktoru na svém pozemku srazil jiného člověka. Projektový manažer Autoklubu ČR Robert Vacek televizi řekl, že zákon nepředpokládá možnost přerušení povinného ručení například pro zimní měsíce.

"Novela zásadním způsobem nerozšiřuje rozsah vozidel, která budou podléhat odpovědnosti za škodu, pouze rozšiřuje teritorium, kde bude provozovatel povinen toto pojištění sjednat," řekl Primě mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Povinné ručení by se tak muselo platit i za vozidla, která nejezdí po veřejných komunikacích.

Návrhem nastavená pravidla by podle televize vyžadovala i placení povinného ručení za elektrické invalidní vozíky. "Myslím si, že tato citlivá témata při legislativním procesu zcela jistě budou řešena," uvedl k tomu Vacek.

Návrh je nyní v připomínkovém řízení u ostatních ministerstev, vládě by se tak mohl dostat na stůl do konce listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy