Povinné ručení mají nově mít také zahradní traktory, motokáry a invalidní vozíky

ČTK ČTK
17. 10. 2015 21:30
Zahradní traktory, motokáry, minikáry a další stroje budou muset nově platit povinné ručení, i když s nimi jejich majitelé jezdí jen mimo silnice. Navrhuje to ministerstvo financí v reakci na verdikt evropského soudu. Podle TV Prima by se povinnost týkala i elektrických invalidních vozíků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MIlan Bydžovský/rychla-kola.cz

Praha - Ministerstvo financí připravilo novelu, podle které by se povinné ručení platilo i za zahradní traktory, motokáry, minikáry a další stroje, i když s nimi jejich majitelé jezdí jen mimo silnice. Úprava je reakcí na rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle nějž ve všech zemích EU musejí mít povinné ručení všechna vozidla s pohonem. Uvedla to dnes televize Prima.

Verdikt evropského soudu je výsledkem sporu ve Slovinsku, kde řidič malotraktoru na svém pozemku srazil jiného člověka. Projektový manažer Autoklubu ČR Robert Vacek televizi řekl, že zákon nepředpokládá možnost přerušení povinného ručení například pro zimní měsíce.

"Novela zásadním způsobem nerozšiřuje rozsah vozidel, která budou podléhat odpovědnosti za škodu, pouze rozšiřuje teritorium, kde bude provozovatel povinen toto pojištění sjednat," řekl Primě mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Povinné ručení by se tak muselo platit i za vozidla, která nejezdí po veřejných komunikacích.

Návrhem nastavená pravidla by podle televize vyžadovala i placení povinného ručení za elektrické invalidní vozíky. "Myslím si, že tato citlivá témata při legislativním procesu zcela jistě budou řešena," uvedl k tomu Vacek.

Návrh je nyní v připomínkovém řízení u ostatních ministerstev, vládě by se tak mohl dostat na stůl do konce listopadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy