Potvrzeno: Eurozóna je v recesi, střed Evropy roste

Tomáš Fránek, Dina Podzimková
4. 12. 2008 11:18
Nejrychleji rostlo Rumunsko, odborníci mu ale pro příští rok předpovídají pokles
Foto: Evropská komise

Praha - Ekonomika patnácti zemí, které platí eurem je definitivně v recesi, totéž platí pro unijní sedmadvacítku. Potvrdila to nejnovější čísla zveřejněná evropským statistickým úřadem Eurostat.

Hospodářství eurozóny se shodně s ekonomikou Evropské unie podle zprávy statistiků ve 3. čtvrletí oproti předchozímu kvartálu propadlo o dalších 0,2 procenta. Pro patnáct zemí platících eurem jde o druhý pokles v řadě ve stejné výši, což zdejší hospodářství oficiálně řadí do kolonky recese. Hrubý domácí produkt sedmadvacítky se naproti tomu v uplynulém čtvrletí držel na nule.

Za rozdílem mezi čísly v Eurozóně a samotné unii stojí zatím ještě trvající růst ve východní a střední Evropě.

Zpomalení čeká i východ

Nejlépe je na tom Rumunsko, jehož ekonomika ve třetím kvartálu vzrostla o 9,1 procenta, což znamená mírné zpomalení oproti 9,3 procenta z předchozího čtvrletí. Analytici ovšem zemi pro příští rok předpovídají prudké zpomalení.

Mírný pokles tempa zaznamenalo i Slovensko, dnes zveřejněná čísla mu pro třetí kvartál připisují sedmiprocentní růst oproti loňsku a 1,5 procentní vzhledem k přecházejícímu čtvletí, což znamená o 0,1 procenta méně oproti původním odhadům.

Česko podle údajů statistiků vykázalo za třetí kvartál růst na úrovni jednoho procenta, což znamená meziroční zvýšení o 4,7 procenta. V černých číslech se drží i hrubý domácí produkt Polska, které nicméně včera snížilo oficiální odhad svého růstu pro příští rok o celý jeden bod na výsledných 3,7 procenta.

Nejhůře se podle zveřejněných statistik daří hospodářství Lotyšska, které se propadlo o 4,2 procenta. O moc lépe se ovšem nevede ani sousednímu Estonsku, jehož HDP ve 3. čtvrtletí pokleslo o 3,3 procenta.

Itálie a Německo v recesi, ve Francii nečekaný růst

Do hospodářské recese se ve třetím čtvrtletí propadla po Německu i Itálie. Třetí největší ekonomika eurozóny utrpěla meziroční pokles o 0,9 procenta po oslabení o 0,2 procenta ve druhém čtvrtletí.

Pokles ve druhém čtvrtletí po sobě Itálie zaznamenala i v mezičtvrtletním srovnání, uvedl dnes podle finančních novin italský statistický úřad.

Francouzská ekonomika naopak zaznamenala ve třetím čtvrtletí nečekaný růst o 0,1 procenta.

Ekonomové podle agentury Reuters čekali ve třetím čtvrtletí pokles o 0,1 procenta. "Francouzské údaje jsou překvapivé, protože každý očekával záporné číslo a každý se chystal na debaty o recesi," řekla k údajům francouzská ministryně financí a hospodářství Christine Lagardeová. Podle ní je dobrý výsledek zásluhou zlepšených spotřebních výdajů a firemních investic.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy