Potvrzeno: Eurozóna je v recesi, střed Evropy roste

Tomáš Fránek, Dina Podzimková
4. 12. 2008 11:18
Nejrychleji rostlo Rumunsko, odborníci mu ale pro příští rok předpovídají pokles
Foto: Evropská komise

Praha - Ekonomika patnácti zemí, které platí eurem je definitivně v recesi, totéž platí pro unijní sedmadvacítku. Potvrdila to nejnovější čísla zveřejněná evropským statistickým úřadem Eurostat.

Hospodářství eurozóny se shodně s ekonomikou Evropské unie podle zprávy statistiků ve 3. čtvrletí oproti předchozímu kvartálu propadlo o dalších 0,2 procenta. Pro patnáct zemí platících eurem jde o druhý pokles v řadě ve stejné výši, což zdejší hospodářství oficiálně řadí do kolonky recese. Hrubý domácí produkt sedmadvacítky se naproti tomu v uplynulém čtvrletí držel na nule.

Za rozdílem mezi čísly v Eurozóně a samotné unii stojí zatím ještě trvající růst ve východní a střední Evropě.

Zpomalení čeká i východ

Nejlépe je na tom Rumunsko, jehož ekonomika ve třetím kvartálu vzrostla o 9,1 procenta, což znamená mírné zpomalení oproti 9,3 procenta z předchozího čtvrletí. Analytici ovšem zemi pro příští rok předpovídají prudké zpomalení.

Mírný pokles tempa zaznamenalo i Slovensko, dnes zveřejněná čísla mu pro třetí kvartál připisují sedmiprocentní růst oproti loňsku a 1,5 procentní vzhledem k přecházejícímu čtvletí, což znamená o 0,1 procenta méně oproti původním odhadům.

Česko podle údajů statistiků vykázalo za třetí kvartál růst na úrovni jednoho procenta, což znamená meziroční zvýšení o 4,7 procenta. V černých číslech se drží i hrubý domácí produkt Polska, které nicméně včera snížilo oficiální odhad svého růstu pro příští rok o celý jeden bod na výsledných 3,7 procenta.

Nejhůře se podle zveřejněných statistik daří hospodářství Lotyšska, které se propadlo o 4,2 procenta. O moc lépe se ovšem nevede ani sousednímu Estonsku, jehož HDP ve 3. čtvrtletí pokleslo o 3,3 procenta.

Itálie a Německo v recesi, ve Francii nečekaný růst

Do hospodářské recese se ve třetím čtvrtletí propadla po Německu i Itálie. Třetí největší ekonomika eurozóny utrpěla meziroční pokles o 0,9 procenta po oslabení o 0,2 procenta ve druhém čtvrtletí.

Pokles ve druhém čtvrtletí po sobě Itálie zaznamenala i v mezičtvrtletním srovnání, uvedl dnes podle finančních novin italský statistický úřad.

Francouzská ekonomika naopak zaznamenala ve třetím čtvrtletí nečekaný růst o 0,1 procenta.

Ekonomové podle agentury Reuters čekali ve třetím čtvrtletí pokles o 0,1 procenta. "Francouzské údaje jsou překvapivé, protože každý očekával záporné číslo a každý se chystal na debaty o recesi," řekla k údajům francouzská ministryně financí a hospodářství Christine Lagardeová. Podle ní je dobrý výsledek zásluhou zlepšených spotřebních výdajů a firemních investic.

 

Právě se děje

Další zprávy