Poštovní spořitelna dostane od Nového roku větší prostor. Se značkou Era končí

Olga Skalková Olga Skalková
14. 12. 2017 12:10
Rozšíření služeb a další změny souvisejí s novou smlouvou na poskytování finančních služeb, kterou státní pošta letos uzavřela na období dalších deseti let se skupinou ČSOB, do níž patří Poštovní spořitelna.
Specializovaná přepážka Poštovní spořitelny
Specializovaná přepážka Poštovní spořitelny | Foto: ČSOB

Praha - Poštovní spořitelna dokončuje přípravy na výrazné rozšíření finančních služeb. Už v lednu téměř zdvojnásobí počet takzvaných specializovaných přepážek na České poště (nyní jich funguje 150) a postupně na nich nově spustí i prodej pojištění.

Specializovaná přepážka Poštovní spořitelny
Specializovaná přepážka Poštovní spořitelny | Foto: ČSOB

Jde o koncept, který pro ni zajišťují vybraní zaměstnanci pošty na místech oddělených od běžného poštovního provozu. Klienti v nich mimo jiné mají při vyřizování finančních služeb větší soukromí i místo k sezení podobně jako na klasických bankovních pobočkách.

Poštovní spořitelna nyní poskytuje bankovní služby přibližně dvěma milionům klientů prostřednictvím zhruba 3000 poboček České pošty a své externí sítě finančních center.

"Hned od ledna převezmeme 80 míst, na kterých dosud nabízí své služby Česká pojišťovna. Vedle toho už v lednu otevřeme dalších 20 nových specializovaných přepážek, s jejichž přípravou v současné době finišujeme. Celkem tedy hned v úvodu příštího roku rozšíříme jejich současnou síť na 250," upřesňuje ředitel Poštovní spořitelny Přemysl Hanzelka.

Změna souvisí s novou smlouvou na poskytování finančních služeb, kterou státní pošta letos uzavřela na období dalších deseti let se skupinou ČSOB, do níž patří Poštovní spořitelna. Smlouva zajišťuje skupině ČSOB monopolní postavení v prodeji všech finančních služeb od ledna 2018. Znamená to, že svoji činnost na poště letos ukončí konkurenční Česká pojišťovna i HomeCredit.

"Nová smlouva nám od ledna zároveň umožňuje nasadit na všechny specializované přepážky komplexní bankovní služby a postupně i pojištění. Klientům tam nabídneme například i stavební a penzijní spoření," říká Hanzelka.

"S větším zviditelněním prodeje pojištění směrem ke klientům počítáme však až začátkem druhého čtvrtletí 2018. Rozjezdu našeho pojištění na poštách musí totiž předcházet zaškolení jejích pracovníků, a to si vyžádá právě úvodní měsíce příštího roku," dodává.

Klienti budou mít podle šéfa Poštovní spořitelny přístup k celé škále pojištění skupiny ČSOB. Bližší podrobnosti neuvedl, už dříve však představitelé ČSOB Pojišťovny mluvili o tom, že pro ně připraví životní i neživotní pojištění včetně autopojištění.

Větší ambice než dosud má Poštovní spořitelna i v půjčování. "Před měsícem jsme zásadně zrychlili vyřízení spotřebitelských úvěrů na specializovaných přepážkách. Peníze na účtu nebo v hotovosti může mít klient do 15 minut od podání žádosti. Tuto službu chceme v řádu měsíců nabídnout na většině pošt," tvrdí Hanzelka. Poštovní spořitelna na všech poštách umožňuje sjednat si spotřebitelský úvěr, jeho vyřízení prakticky on-line je zatím možné jen na specializovaných přepážkách.

Lednovým rozšířením sítě však plány Poštovní spořitelny na výraznější prosazení na poště nekončí.

"V průběhu roku 2018 chceme otevřít dalších přibližně 60 specializovaných přepážek - primárně ve městech, kde tento koncept ještě nenabízíme. Byl bych rád, kdybychom na České poště v prosinci 2018 otevřeli 310. specializovanou přepážku," upřesňuje Hanzelka.

Klienti Poštovní spořitelny zároveň nepřijdou ani o pobočky mimo poštu. Jde o síť, kterou skupina ČSOB postupně budovala od roku 2010 jako pojistku pro případ, že by přišla o smlouvu s poštou, a nyní ji označuje jako finanční centra Poštovní spořitelna - Era. Celkem jsou nyní už na 77 místech, většinou v blízkosti pošt.

"Síť finančních center nechceme nyní redukovat, protože můžou dobře doplňovat naši síť specializovaných přepážek na poště. Vidíme zde příležitost například pro poradenství v investování našich klientů," říká Hanzelka. K významné změně ale dojde v označení této sítě.

"Značku Era postupně stahujeme a na České poště ji už téměř nevidíte. V roce 2018 ji začneme stahovat i z finančních center, a naše bankovní služby tak budeme nabízet jen pod značkami ČSOB a Poštovní spořitelny," dodává Hanzelka.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy