Pošta znovu varuje před maily, mohou ukrást data

Tereza Holanová Tereza Holanová
7. 12. 2013 15:05
S phishingovým útokem se už státní podnik letos setkal několikrát.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká pošta varuje zákazníky, kteří budou objednávat vánoční dárky přes internet, před phishingovým útokem. Podvodné e-maily tentokrát přicházejí z adresy [email protected]

Pokud někomu tento e-mail přijde, neměl by v něm klikat na žádné odkazy ani na zprávu odpovídat. "Pokud tak učiní, je přesměrován na podvodné webové stránky a do počítače se mu může stáhnout škodlivý kód," varuje mluvčí státního podniku Marta Selicharová. V horším případě může podle ní dojít i ke zneužití dat klienta - včetně osobních a přístupových údajů.

Podvodný e-mail má předmět nazvaný Informace o zásilce. Autor v něm zákazníka informuje o nedodání zásilky a upozorňuje ho na možné sankce. "E-maily z této adresy nemají s Českou poštou nic společného," zdůrazňuje Selicharová. Lidem, kteří podobný e-mail obdrží, radí, aby jej přeposlali na adresu [email protected]

S posíláním e-mailů, které se tváří jako od České pošty, má státní podnik problém už několik měsíců. Před útokem podvodníků varoval opakově, například v srpnu či v září.

Pro falešné e-maily bývá typické, že jsou psané chybným slovosledem, diakritiku také často nahrazuje apostrof.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 39 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy