Pošta zdražuje inkaso, balíky i některé dopisy

Petr Kučera Petr Kučera
31. 12. 2010 11:49
Už během roku stouplna cena dodejky, psaní do ciziny i elektronického podpisu

Praha - Od Nového roku zdraží Česká pošta řadu svých služeb. Jde zejména o SIPO, cenné balíky, psaní nestandardních rozměrů či pronájem zamykatelných přihrádek.

Ceny základních státem regulovaných služeb se nemění. Za klasickou pohlednici či běžný dopis tak lidé nadále zaplatí 10 korun, za klasický doporučený dopis stále 26 korun.

O tři koruny se zvyšuje cena za hotovostní platby prostřednictvím SIPO - nově přijde na 15 korun.

Cenné balíky zdraží až o 12 korun. Lidé od ledna zaplatí 68 korun za balík o hmotnosti do dvou kilogramů, 75 korun do pěti kilogramů, 89 korun do deseti kilogramů, 103 korun do patnácti kilogramů a 117 korun do dvaceti kilogramů. Vše jsou částky bez příplatku za udanou cenu.

Zdraží také obyčejná psaní nestandardních rozměrů. Zásilka o hmotnosti do 50 gramů, přesahující rozměry 23,1 x 16,4 x 0,5 cm (a současně nepřesahující 35,3 x 25 x 2 cm) zdraží o dvě koruny na 14 korun. Doporučená zásilka této kategorie zdraží o čtyři koruny na 34 korun (nesmí přesahovat rozměry 50 x 35 x 5 cm). Ceny "těžších" dopisů se nemění.

Příplatek za odpovědní zásilku činí nově dvě koruny.

Na dvojnásobek vzroste cena za pronájem zamykatelné poštovní přihrádky. V místech do 10 tisíc obyvatel lidé nově zaplatí 100 korun měsíčně, v místech do 50 tisíc obyvatel nově 110 korun měsíčně. Ve větších městech stoupne cena z nynějších 220 na 380 korun měsíčně.

Příplatek za podání neskladných zásilek pošta sjednotila na 100 korun.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová připomíná, že poslední větší cenovou úpravu uskutečnil podnik před třemi lety. "Od té doby jsme drželi konstantní úroveň cen, přestože vstupy jako energie, nájemné či pohonné hmoty průběžně rostly," říká mluvčí.

Letos nicméně pošta zdražila dodejky (doručenky) nebo elektronický podpis. Zvýšila i ceny menších dopisů do ciziny, objemnější psaní zlevnila.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy