Pošlete kamarádům peníze přes SMS, číslo účtu znát nemusíte. Spořitelna zkouší novinku

Petr Kučera Petr Kučera
22. 4. 2016 7:41
Česká spořitelna spustila aplikaci pro drobné platby, ovládání má být jednodušší než mobilní bankovnictví. Jde o částečnou náhradu služby Mobito, kterou musela loni ukončit kvůli malému zájmu klientů a ztrátovosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Drobné platby vašim přátelům teď můžete poslat jednoduše přes mobilní telefon. Nemusíte se přitom přihlašovat do mobilního bankovnictví a složitě zadávat číslo jejich účtu. Peníze si jednoduše vyzvednou díky SMS, kterou jim pošlete. Tak lze stručně popsat novou aplikaci Friends 24, kterou spustila Česká spořitelna.

Na straně odesílatele ji mohou využívat jen klienti spořitelny, stažení aplikace je zdarma. Příjemce ale může mít účet v kterékoliv tuzemské bance, aplikaci nepotřebuje. Odchozí platba stojí stejně jako v internetovém bankovnictví – standardně tedy pět korun; konkrétní cena ale může být nižší podle toho, jaké „balíčky“ klient využívá.

Friends 24 (klikněte pro zvětšení)
Friends 24 (klikněte pro zvětšení) | Foto: Česká spořitelna

Po přihlášení do aplikace zadá odesílatel jen částku a vybere způsob přenosu – obvykle SMS, e-mail nebo některý z messengerů. Adresátovi pak odešle předvyplněný vzkaz s odkazem (URL). Příjemce si jej otevře a vyplní číslo svého účtu – to přitom stačí jen při první platbě, pro příště už si ho aplikace zapamatuje. Jednorázově lze poslat maximálně 1000 korun, dalším limitem je pak částka 10 tisíc korun za den. Kdo chce, může platbu zabezpečit vzájemně domluveným heslem.

„Za aplikací stojí náš interní vývojářský tým a za její zabezpečení ručíme my i aplikační obchody jako Google Play a App Store,“ říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Služba nepřímo navazuje na ambiciózní projekt platebního systému Mobito, jehož povoz ukončila spořitelna na konci loňského roku. Systém Mobito založili v roce 2012 všichni tři mobilní operátoři a čtyři banky (Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a GE Money Bank), nezískal ale dostatečný počet uživatelů a zůstal ztrátový. Službu aktivně využívalo jen kolem 10 tisíc lidí. Oproti nové aplikaci Friends 24 umožňovala i platby u některých obchodníků a nabízela také funkci elektronické peněženky.

V Česku fungují i mezinárodní platební systémy MasterPass (MasterCard Mobile) či PayPal nebo tuzemský PaySec, za nímž stojí ČSOB.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

Kroku České spořitelny nerozumím, je to návrat do 90. let, říká o poplatku za hazard nebo porno na internetu ekonom Lukáš Kovanda. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 90 lidí

Hasiči likvidují požár v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Evakuovali kolem 90 klientů, oheň již mají pod kontrolou. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil prostory kadeřnictví, které jsou součástí areálu. "Místnost byla požárem zasažena v plném rozsahu," uvedl Gabriel. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, kolem 18:45 budovu dohašovali.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po uhašení bude podle Gabriela možné klienty pustit zpátky. "Z požáru už nejdou zplodiny hoření a většina domova je normálně dál obyvatelná," dodal.

Další zprávy