Pošlete kamarádům peníze přes SMS, číslo účtu znát nemusíte. Spořitelna zkouší novinku

Petr Kučera Petr Kučera
22. 4. 2016 7:41
Česká spořitelna spustila aplikaci pro drobné platby, ovládání má být jednodušší než mobilní bankovnictví. Jde o částečnou náhradu služby Mobito, kterou musela loni ukončit kvůli malému zájmu klientů a ztrátovosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Drobné platby vašim přátelům teď můžete poslat jednoduše přes mobilní telefon. Nemusíte se přitom přihlašovat do mobilního bankovnictví a složitě zadávat číslo jejich účtu. Peníze si jednoduše vyzvednou díky SMS, kterou jim pošlete. Tak lze stručně popsat novou aplikaci Friends 24, kterou spustila Česká spořitelna.

Na straně odesílatele ji mohou využívat jen klienti spořitelny, stažení aplikace je zdarma. Příjemce ale může mít účet v kterékoliv tuzemské bance, aplikaci nepotřebuje. Odchozí platba stojí stejně jako v internetovém bankovnictví – standardně tedy pět korun; konkrétní cena ale může být nižší podle toho, jaké „balíčky“ klient využívá.

Friends 24 (klikněte pro zvětšení)
Friends 24 (klikněte pro zvětšení) | Foto: Česká spořitelna

Po přihlášení do aplikace zadá odesílatel jen částku a vybere způsob přenosu – obvykle SMS, e-mail nebo některý z messengerů. Adresátovi pak odešle předvyplněný vzkaz s odkazem (URL). Příjemce si jej otevře a vyplní číslo svého účtu – to přitom stačí jen při první platbě, pro příště už si ho aplikace zapamatuje. Jednorázově lze poslat maximálně 1000 korun, dalším limitem je pak částka 10 tisíc korun za den. Kdo chce, může platbu zabezpečit vzájemně domluveným heslem.

„Za aplikací stojí náš interní vývojářský tým a za její zabezpečení ručíme my i aplikační obchody jako Google Play a App Store,“ říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Služba nepřímo navazuje na ambiciózní projekt platebního systému Mobito, jehož povoz ukončila spořitelna na konci loňského roku. Systém Mobito založili v roce 2012 všichni tři mobilní operátoři a čtyři banky (Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a GE Money Bank), nezískal ale dostatečný počet uživatelů a zůstal ztrátový. Službu aktivně využívalo jen kolem 10 tisíc lidí. Oproti nové aplikaci Friends 24 umožňovala i platby u některých obchodníků a nabízela také funkci elektronické peněženky.

V Česku fungují i mezinárodní platební systémy MasterPass (MasterCard Mobile) či PayPal nebo tuzemský PaySec, za nímž stojí ČSOB.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

Kroku České spořitelny nerozumím, je to návrat do 90. let, říká o poplatku za hazard nebo porno na internetu ekonom Lukáš Kovanda. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 18 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy