Poslední šance utratit spořitelní body. Ambiciózní věrnostní systém končí pro nezájem

Olga Skalková Olga Skalková
16. 8. 2019 6:00
Statisíce Čechů v těchto dnech dostávají od České spořitelny e-mail s připomínkou, že své nevyčerpané body z věrnostního programu iBod mohou uplatnit jen do 31. srpna. O konci jednoho z nejrozsáhlejších věrnostních programů v Česku prvně jeho členy spořitelna informovala před několika měsíci s tím, že zájem o něj se ze strany zákazníků vyčerpal. Náhradu banka nechystá.
Foto: Jan Nevyhoštěný

Česká spořitelna poukazuje na to, že neutracené iBody budou moci lidé věnovat i na charitu, respektive na tři projekty, které podporuje. Jde o programy pro předčasně narozené děti, seniory a asistenční psy.

Zároveň si lidé mohou za body do konce měsíce zakoupit iKupony, tedy peněžní poukázky v určité nominální hodnotě. Ty bude možné využít déle, až do konce jejich platnosti. Když si například někdo objedná iKupon ještě na poslední chvíli, bude s ním mít možnost zaplatit u partnerů programu do konce října.

Vznik tohoto bonusového programu Česká spořitelna iniciovala před šesti lety a zajišťovala ho prostřednictvím své stoprocentně vlastněné společnosti VPIB ve spolupráci s obchodními partnery. O klesajícím zájmu lidí o iBod svědčí i postupný pokles registrovaných uživatelů.

Body se daly získat za využívání služeb České spořitelny, ale zároveň za nákupy u partnerů programu, kterými byly různé obchodní řetězce. Ještě v roce 2017 společnost registrovala 1,35 milionu lidí, významnou část z nich však tvořili ti, kteří body nezískávali za nákupy u partnerů, ale sbírali je jen za využívání služeb spořitelny.

Zbylo 600 tisíc lidí, aktivní je z nich třetina

Rostoucí počet klientů také přestával iBody čerpat a podle České spořitelny tak program přestával přinášet i "menší vnímanou přidanou hodnotu některým jeho důležitým partnerům". S neaktivními klienty se spořitelna postupně dohodla na ukončení členství v programu a na konci loňského roku v něm zůstalo jen kolem 800 tisíc klientů.

Před oznámením o jeho ukončení, tedy letos na jaře, v něm bylo podle Františka Bouce z tiskového oddělení spořitelny zaregistrováno 600 tisíc členů, z toho aktivních byla jedna třetina.

Celý projekt může pro Českou spořitelnu skončit ztrátou. Z výroční zprávy její společnosti VPIB za rok 2018 vyplývá, že navzdory předchozím snahám o optimalizaci provozu byly náklady celého projektu "relativně vysoké v porovnání s přínosy".

Co do samotných hospodářských výsledků společnost loni vydělala 53 milionů korun, ale ani to nestačilo na uhrazení ztráty, kterou nabrala v prvních letech svého rozjezdu. Kumulovaná ztráta z minulých let na konci loňského roku byla na úrovní 123 milionů korun. Celý výsledek šestiletého projektu bude záviset na tom, kolik bodů stihli lidé ještě letos uplatnit, a na průběhu chystané likvidace společnosti.

Program se spořitelně přestal vyplácet i proto, že se přes něj její značka nezviditelňovala a neposilovala ji. Veškerá komunikace iBodu běžela prakticky bez jakéhokoliv odkazu na tuto banku. "Členové programu si ho s Českou spořitelnou nespojovali," uvedl Bouc.

Náhrada nepřijde

Po ukončení iBodu spořitelna žádný jiný věrnostní program spustit neplánuje. Je přesvědčena, že na posílení loajality svých klientů jí postačují jiné její aktivity. "Klienty České spořitelny v současnosti nejvíce lákají produktové inovace - služba Moje zdravé finance a nové internetové bankovnictví George. Tato příznivá odezva je i důvodem, proč Česká spořitelna o alternativním benefitním programu v současnosti neuvažuje," řekl Bouc. Už před tím však provozovala obdobný program, ale jen pro své klienty.

S iBodem přitom spořitelna měla velké plány. Věrnostní program sázel totiž nejen na vylepšení benefitů pro klienty spořitelny. Možnost sbírat body a následně za ně nakupovat přes web nebo na vouchery u prodejců měl mít každý, kdo se do něj zaregistroval. Mělo jít o vybudování univerzálního programu a značky pro celý trh - podobně, jako je program Nectar ve Velké Británii, který má miliony členů.

Cílem spořitelny tehdy bylo získat do iBodu polovinu českých domácností a zmiňovala se až o třech milionech potenciálních členů. Prostřednictvím iBodu pro ně chtěla získat přístup ke slevám z cen v co nejširším spektru sortimentu, což se nepodařilo. Na počátku se do něj spolu se spořitelnou zapojilo 32 společností, mezi nimi prodejce elektroniky Datart, obchodní řetězce Sportisimo, Bambule, FAnn Parfumerie, Fokus Optik, Husky nebo knihkupectví Neoluxor, CK Alexandria, obchody Steilmann nebo hotely Clarion a Fortuna. Postupně jich zbylo jen osmnáct. Program opustily například sportovní prodejny Sportisimo či Neoluxor.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy