Poslanci zfušovali přílepek a sKartě hrozí další blamáž

Petr Kučera Petr Kučera
12. 12. 2012 7:00
Nezaměstnaní mají od ledna dostávat podporu jen přes sKarty, nestihnou je ale převzít
Foto: ČS

Praha - Nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová musí řešit další nečekaný problém kolem sKaret.

Koaliční poslanci, kteří před měsícem schválili takzvaný přílepek k zákonu, totiž zapomněli připojit přechodné ustanovení. Přijatá úprava zákona o zaměstnanosti tak od 1. ledna 2013 nepřipouští jinou možnost výplat podpory v nezaměstnanosti než přes sociální karty.

Právě nezaměstnaní přitom ještě sKarty vůbec nedostávali - ministerstvo dosud plánovalo, že jim je vydá postupně až v poslední vlně během prvního čtvrtletí příštího roku.

Jestliže poslanci včas neschválí další novelu, dostane se Müllerová do téměř neřešitelné situace. Buď dodrží zákon a přinejmenším dočasně pozastaví výplatu všech podpor v nezaměstnanosti. Nebo jej poruší, a teoreticky tak bude riskovat i trestní stíhání. Třetí varianta - vydat sKarty hromadně všem zhruba 90 tisícům příjemců podpory v nezaměstnanosti hned na začátku ledna - je v praxi neuskutečnitelná, zvláště pokud úřady práce trvají na osobním předání karet.

Stihne se oprava?

"Snažíme se teď prosadit změnu zákona, což už nejde jinak než formou poslaneckého pozměňovacího návrhu k jinému projednávanému zákonu," řekla Müllerová online deníku Aktuálně.cz. "Věřím, že poslanci a pak i senátoři situaci pochopí a umožní rychlé schválení novely," dodává.

Ministryně doufá, že pozastavení výplat dávek nehrozí ani v případě, když nechtěně přísný listopadový přílepek začne od 1. ledna skutečně dočasně platit.

"Premiér Petr Nečas mi řekl, že v takovém případě bychom zřejmě mohli uplatnit analogii s podobnými zákony, které u ostatních sociálních dávek ono potřebné přechodné ustanovení obsahují," říká Müllerová.

"Na druhou stranu jsem státní úředník a měla bych dodržovat platné zákony. Jinak může třeba kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu konstatovat, že lednovou podporu v nezaměstnanosti vyplácíme neoprávněně," vysvětluje.

Utajený přílepek stranického kolegy

Tehdejší ministr Jaromír Drábek z TOP 09 vloni prosadil změny zákonů, podle nichž je od letošního roku většina dávek vyplácena pouze přes sociální kartu. Podle přechodných ustanovení přitom platí, že do doby vydání karty je zachován dosavadní způsob výplat, v praxi se mění teprve po převzetí karty.

Drábkem řízené ministerstvo však vloni zapomnělo změnit právě zákon týkající se podpory v nezaměstnanosti. Díky tomu zůstávala sKarta pro nezaměstnané v letošním roce dobrovolná a nedostávali ji.

Opomenutí napravil až takzvaný přílepek, který do nesouvisejícího zákona o sociálně-právní ochraně dětí vložil Václav Cempírek z TOP 09, tedy stranický kolega Drábka i Müllerové.

Nenápadnou novelu, na niž v den hlasování jako první upozornil online deník Aktuálně.cz, pak poslanci vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM schválili na začátku listopadu. S účinností od ledna 2013 tak zavedli sKartu jako jedinou možnost výplaty také u podpory v nezaměstnanosti.

Foto: Ludvík Hradilek
Psali jsme:
Tajný přílepek pomohl. Přes sKartu půjde i podpora

Oproti zákonům upravujícím ostatní dávky ale tento přílepek neobsahuje přechodné ustanovení, podle něhož jde zachovat stávající způsob výplaty až do doby, než si příjemce podpory převezme sKartu.

Nejdřív sKartu, teprve pak máte na výběr

Dosud může ministerstvo posílat podporu lidem rovnou na jejich účet v jakékoliv bance, případně zasílat složenkou nebo vyplácet v hotovosti.

Schválené znění od ledna 2013 stanoví, že "podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci se vyplácí prostřednictvím karty sociálních systémů, a to převodem na platební účet určený uchazečem o zaměstnání, v hotovosti nebo využitím platební funkce karty sociálních systémů."

Lidé si tedy nově mají nejprve převzít sKartu, a dávky jim tak začnou chodit přes virtuální účet v České spořitelně. Teprve po převzetí karty dostanou na výběr, zda si dávky nechají přeposlat ze spořitelny ihned na svůj dosavadní účet v jiné bance, nebo si je vyberou v bankomatu, případně zda je utratí postupně při platbě sKartou v obchodech.

Devadesát procent z těch příjemců jiných dávek, kteří už sKartu dostali, si přitom zvolilo převod na účet. Kartu tak prakticky k ničemu nepotřebují a přinesla jim jen komplikace - nutnost osobního převzetí na úřadě, nechtěný souhlas s poskytnutím základních údajů České spořitelně nebo riziko, že při ztrátě nebo odcizení karty budou muset platit 240 korun za novou.

Nechtěný pat

Stejně jako v zákonech upravujících jiné sociální dávky chybí také u podpory v nezaměstnanosti výslovná povinnost, podle níž by si stávající příjemci měli kartu v určité době převzít. Chybí tam i sankce za její nepřevzetí, tedy pozastavení dávek.

Na konci minulého týdne proto premiér Petr Nečas slíbil, že úřady práce zatím nebudou nikomu pozastavovat výplatu sociálních dávek, pokud si lidé sKartu nevyzvednou. Do května však koalice plánuje upřesnit zákon tak, aby obsahoval povinnost převzít kartu včetně sankcí.

Jenže zatímco u ostatních dávek existuje přechodné ustanovení, u podpory v nezaměstnanosti se ministerstvo ocitlo v nechtěném patu. Zákon jí od ledna momentálně nedává jinou možnost, jak ji vyplácet, než prostřednictvím sKaret.

Nehledě na chystané novely zůstane osobní převzetí sKarty a její používání alespoň jako "průkazky" nadále povinné. Není přitom jasné, v čem je výhodnější než občanský průkaz, který na přepážce úřadu může plnit stejnou roli a navíc - oproti kartě - obsahuje i fotografii. (Výjimkou jsou zdravotně postižení, u nichž má karta zároveň nahradit dosavadní průkaz ZTP, což je však pro změnu neslučitelné se zákazem nedávat platební kartu do ruky jiným lidem).

Premiér Nečas sice prezentuje jako úlevu, že platební funkce karty bude dobrovolná, tak je tomu ovšem už od počátku fungování systému. Povinně s touto kartou budou muset platit jen lidé pobírající dávky v hmotné nouzi, pokud je úředníci vyhodnotí jako osoby, u nichž je riziko zneužívání dávek. Ostatní příjemci si - tak jako dosud - mohou zvolit, zda si dávky z "virtuálního účtu" v České spořitelně vyberou v bankomatu, nebo při placení v obchodě, nebo zda si je nechají automaticky posílat na účet ve své dosavadní bance.

Ministerstvo také s téměř ročním zpožděním splní svůj slib, že umožní lidem čerpání dávek prostřednictvím složenek, pokud na tom budou trvat a jsou si za to ochotni nově zaplatit. Do celého projektu proto vstoupí i Česká pošta. Pouze lidé čerpající dávky v hmotné nouzi zůstanou od poplatků za složenky nadále osvobozeni.

 

Právě se děje

Další zprávy