Porostou sazby i u spořicích účtů? Nejlepší vydělávají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 7. 2015 7:15
Dvě velké banky zvýšily sazby u hypoték. Pro změnu u spořicích účtů ale důvody nejsou. Kde uložit peníze? Hledání má překvapivého vítěze.

Praha – Spořicí účty jsou stále dobrou volbou pro uložení peněz, které není možné investovat na několik let dopředu. Platí to i přes to, že většina bank nemá žádnou motivaci se o vklady prát. Nejlepší spořicí účty dávají zhodnocení překračující procento, zatímco inflace se pohybuje jen těsně nad nulou.

"Krátkodobou rezervu na nečekané výdaje nemá smysl mít jinde než na spořicím účtu, na tom nízké úrokové sazby nic nemění. Zatím je nízká i cenová inflace, za poslední dva roky spadla hluboko pod jedno procento. Takže nízké sazby zase tak moc nebolí," říká Aleš Tůma, analytik společnosti Partners.

"Výhodou spořicích účtů je navíc to, že vklady je možné kdykoliv vybírat bez sankcí. Nevýhodou však je, že úročení může být ze dne na den sníženo. A nebylo by to nic překvapivého," dodává Markéta Šichtářová ze společnosti Next Finance.

Velké banky – Hypoteční a Komerční banka – sice v půlce června zvedly sazby u hypotečních úvěrů, protože vzrostla cena zdrojů, u spoření se ale žádný růst sazeb momentálně čekat nedá. "Růst sazeb na mezibankovním trhu pozorujeme pouze u dlouhodobých sazeb, které ovlivňují cenu bankovních produktů s dlouhou dobou splatnosti, typicky hypotečních úvěrů," vysvětluje Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

"Spořicí účty jsou naopak produkty krátkodobé povahy, klient má právo kdykoliv uložené peníze vybrat. Tyto produkty jsou navázané na krátkodobé sazby do jednoho roku, jejichž cena se na mezibankovním trhu zatím nezměnila," dodává. Tůma navíc připomíná, že české banky mají zdrojů financování dost. "Nic je nenutí bojovat o vklady vyššími sazbami," říká.

Podobná je situace u termínovaných vkladů, kde je úrok výměnou za to, že peníze v bance necháte několik let, jen mírně vyšší. "A protože bude ČNB držet svoji základní úrokovou sazbu u nuly nejméně do konce roku 2016, nárůst výnosů u spořicích účtů a termínovaných vkladů v příštích dvou letech nečekáme. Spíš naopak se dá sázet na jejich další snížení," říká Šichtářová.

Nezapomeňte na stavební spoření

Kdo chce vyšší zhodnocení, musí se tedy poohlédnout jinde. "O využití nějakých rizikovějších nástrojů má smysl diskutovat, pokud peníze nebudete potřebovat delší dobu, například nad tři roky," vysvětluje Tůma, kdy má smysl poohlížet se jinde než v nabídce spořicích účtů.

Nabízí se především široká paleta podílových fondů. I u nich ale, stejně jako u termínovaných vkladů, platí, že případný předčasný výstup, bývá sankcionován.

Dodržet dopředu danou dobu několika let je třeba i u stavebního spoření. To by ale ani přes negativní úpravy v minulých letech – snížení státního příspěvku i samotného zhodnocení, které nabízejí stavební spořitelny – nemělo zůstat stranou zájmu toho, kdo chce bezpečně rozmnožit své úspory.

"Konkurenční produkty stále s přehledem drtí. Jde totiž o prakticky bezrizikový produkt kvůli pojištění vkladů. Vypovědět jej lze také předčasně před uplynutím šestiletého období, „jen“ tím klient přijde o státní podporu," říká Šichtářová.

U nejvýhodnějších stavebních spoření podle ní celkový výnos i se započtením státní podpory po šesti letech spoření dosahuje na 15,9 procenta, což znamená roční výnos 2,65 procenta. Výpočet platí za předpokladu, kdy je maximalizována státní podpora, kdy tedy lidé uloží 20 tisíc korun za rok.

Přehled nejvýkonnějších spořicích účtů najdete v grafice nad článkem. Dostanete se do ní, když kliknete na úvodní obrázek k tomuto textu.

Sazby kolem procenta vydělávají

Foto: Thinkstock

Nejlepší spořicí účty stále vydělávají, přestože jejich sazby většinou už jen lehce překračují hranici jednoho procenta. Inflace i základní sazby České národní banky se nyní pohybují kolem nuly, takže i spořicí účet s úrokem kolem jednoho procenta úspory reálně zhodnocuje.

Vybrali jsme spořicí účty, které momentálně nabízejí nejvyšší úrokové sazby a jsou dostupné zdarma bez složitých podmínek. U každého najdete také výpočet odborného serveru Finparáda.cz, jaký je čistý výnos (po odečtení 15% daně z výnosů) při uložení 100 tisíc korun na jeden rok.

Všechny spořicí účty v přehledu splňují svou základní úlohu - mírně zhodnocují na nich uložené peníze. Kdo chce větší výnos a zároveň ví, že uložené peníze nebude delší dobu potřebovat, měl by přemýšlet o výnosnějších finančních produktech (termínované vklady, stavební spoření) nebo o investicích (nejčastěji podílové fondy).

 

Právě se děje

Další zprávy