Poptávka po bydlení klesá, tisíce bytů zůstávají volné

hpv
14. 5. 2008 12:00
Neprodáno je více než pět tisíc nových bytů
Řada domů na prodej v jižním Londýně
Řada domů na prodej v jižním Londýně | Foto: Reuters

Praha - V Česku jsou tisíce nových bytů, které zatím nemají svého majitele. Podle odhadu bankéřů a realitních kanceláří by jich mohlo být více jak pět tisíc. Za nový se přitom považuje ten, který není starší tří let od kolaudace.

Neprodané zůstávají především byty, které mají špatnou polohu: jsou v přízemí domu nebo se nacházejí v těsném sousedství rušné komunikace. Často je postavily malé firmy, které na rozdíl od svých velkých konkurentů mají jen minimum peněz na reklamu.

Bytový dům René
Bytový dům René | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Češi si diktují byty na míru, až 80 procent žádá úpravy

Podle analytiků se množství prázdných bytů bude v následujících letech zvyšovat.

Bytů ke koupi přibude

"Již nyní poptávka po novém bydlení klesá. Souvisí to nejen se zdražováním hypoték, ale i se zvýšením nákladů spojených s reformou," říká například Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří.

Foto: Aktuálně.cz
Blog: Trh s realitami - světlé zítřky, či brzký pád do hlubin? 

Podle něj se na menším zájmu podepsaly i přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Jeho slova potvrdily i nedávné údaje Ministerstva pro místní rozvoj. Z nich vyplývá, že množství nově poskytnutých hypoték poprvé po mnoha letech kleslo.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
V Česku se letos dostaví méně bytů, poptávka klesá
Nových bytů rychle přibývá. Modernizuje se ale méně

Odborníci na bydlení tvrdí, že mírnější poptávka ovlivní i ceny nových bytů. Ty budou letos stagnovat, v některých případech klesat. K určitému zlevnění po několika letech již dochází nyní, a to u starších bytů v panelové zástavbě.

Bytů, jak hub po dešti

V uplynulém roce bylo v Česku postaveno téměř 42 tisíc bytů. Celkem se zahájila výstavba necelých 44 tisíc bytů - tedy nejvíce od roku 1993.

Foto: Ludvík Hradílek
Čtěte také:
Nové bydlení může vyjít příští rok levněji 

Garsoniér se postavilo přibližně sedm procent z celkového množství bytů, jednopokojového bydlení bylo deset procent, dvoupokojových 22 procent, třípokojového 22,7 procent a čtyřpokojových 19,9 procenta. Ostatní byly byty s více jak pěti pokoji.

Průměrná velikost loni dostavěných bytů klesla na 70,4 metrů čtverečních.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy