Poptávka po bydlení klesá, tisíce bytů zůstávají volné

hpv
14. 5. 2008 12:00
Neprodáno je více než pět tisíc nových bytů
Řada domů na prodej v jižním Londýně
Řada domů na prodej v jižním Londýně | Foto: Reuters

Praha - V Česku jsou tisíce nových bytů, které zatím nemají svého majitele. Podle odhadu bankéřů a realitních kanceláří by jich mohlo být více jak pět tisíc. Za nový se přitom považuje ten, který není starší tří let od kolaudace.

Neprodané zůstávají především byty, které mají špatnou polohu: jsou v přízemí domu nebo se nacházejí v těsném sousedství rušné komunikace. Často je postavily malé firmy, které na rozdíl od svých velkých konkurentů mají jen minimum peněz na reklamu.

Bytový dům René
Bytový dům René | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Češi si diktují byty na míru, až 80 procent žádá úpravy

Podle analytiků se množství prázdných bytů bude v následujících letech zvyšovat.

Bytů ke koupi přibude

"Již nyní poptávka po novém bydlení klesá. Souvisí to nejen se zdražováním hypoték, ale i se zvýšením nákladů spojených s reformou," říká například Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří.

Foto: Aktuálně.cz
Blog: Trh s realitami - světlé zítřky, či brzký pád do hlubin? 

Podle něj se na menším zájmu podepsaly i přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Jeho slova potvrdily i nedávné údaje Ministerstva pro místní rozvoj. Z nich vyplývá, že množství nově poskytnutých hypoték poprvé po mnoha letech kleslo.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
V Česku se letos dostaví méně bytů, poptávka klesá
Nových bytů rychle přibývá. Modernizuje se ale méně

Odborníci na bydlení tvrdí, že mírnější poptávka ovlivní i ceny nových bytů. Ty budou letos stagnovat, v některých případech klesat. K určitému zlevnění po několika letech již dochází nyní, a to u starších bytů v panelové zástavbě.

Bytů, jak hub po dešti

V uplynulém roce bylo v Česku postaveno téměř 42 tisíc bytů. Celkem se zahájila výstavba necelých 44 tisíc bytů - tedy nejvíce od roku 1993.

Foto: Ludvík Hradílek
Čtěte také:
Nové bydlení může vyjít příští rok levněji 

Garsoniér se postavilo přibližně sedm procent z celkového množství bytů, jednopokojového bydlení bylo deset procent, dvoupokojových 22 procent, třípokojového 22,7 procent a čtyřpokojových 19,9 procenta. Ostatní byly byty s více jak pěti pokoji.

Průměrná velikost loni dostavěných bytů klesla na 70,4 metrů čtverečních.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 29 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 56 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy