Poptávka po bydlení klesá, tisíce bytů zůstávají volné

hpv
14. 5. 2008 12:00
Neprodáno je více než pět tisíc nových bytů
Řada domů na prodej v jižním Londýně
Řada domů na prodej v jižním Londýně | Foto: Reuters

Praha - V Česku jsou tisíce nových bytů, které zatím nemají svého majitele. Podle odhadu bankéřů a realitních kanceláří by jich mohlo být více jak pět tisíc. Za nový se přitom považuje ten, který není starší tří let od kolaudace.

Neprodané zůstávají především byty, které mají špatnou polohu: jsou v přízemí domu nebo se nacházejí v těsném sousedství rušné komunikace. Často je postavily malé firmy, které na rozdíl od svých velkých konkurentů mají jen minimum peněz na reklamu.

Bytový dům René
Bytový dům René | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Češi si diktují byty na míru, až 80 procent žádá úpravy

Podle analytiků se množství prázdných bytů bude v následujících letech zvyšovat.

Bytů ke koupi přibude

"Již nyní poptávka po novém bydlení klesá. Souvisí to nejen se zdražováním hypoték, ale i se zvýšením nákladů spojených s reformou," říká například Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří.

Foto: Aktuálně.cz
Blog: Trh s realitami - světlé zítřky, či brzký pád do hlubin? 

Podle něj se na menším zájmu podepsaly i přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Jeho slova potvrdily i nedávné údaje Ministerstva pro místní rozvoj. Z nich vyplývá, že množství nově poskytnutých hypoték poprvé po mnoha letech kleslo.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
V Česku se letos dostaví méně bytů, poptávka klesá
Nových bytů rychle přibývá. Modernizuje se ale méně

Odborníci na bydlení tvrdí, že mírnější poptávka ovlivní i ceny nových bytů. Ty budou letos stagnovat, v některých případech klesat. K určitému zlevnění po několika letech již dochází nyní, a to u starších bytů v panelové zástavbě.

Bytů, jak hub po dešti

V uplynulém roce bylo v Česku postaveno téměř 42 tisíc bytů. Celkem se zahájila výstavba necelých 44 tisíc bytů - tedy nejvíce od roku 1993.

Foto: Ludvík Hradílek
Čtěte také:
Nové bydlení může vyjít příští rok levněji 

Garsoniér se postavilo přibližně sedm procent z celkového množství bytů, jednopokojového bydlení bylo deset procent, dvoupokojových 22 procent, třípokojového 22,7 procent a čtyřpokojových 19,9 procenta. Ostatní byly byty s více jak pěti pokoji.

Průměrná velikost loni dostavěných bytů klesla na 70,4 metrů čtverečních.

 

Právě se děje

Další zprávy