Pojišťovny vítají rozložení provizí. Prodejci jsou proti

ČTK ČTK
28. 8. 2015 17:00
Se změnami počítají pozměňovací návrhy novely zákona o pojišťovnictví, na kterém se ve středu dohodla koaliční rada.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Pojišťovny vítají návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do období pěti let. Naopak finanční zprostředkovatelé jsou proti, opatření podle nich nechrání klienty, ale zájmy pojišťoven. Se změnami počítají pozměňovací návrhy novely zákona o pojišťovnictví, na kterém se ve středu dohodla koaliční rada.

Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno, závisí na dohodě pojišťovny a zprostředkovatele. Rozložení do pěti let se týká pořizovacích nákladů při výpočtu tzv. odkupného pojistné smlouvy. Odkupné je částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě zrušení životního pojištění. Kompromisní návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí.

"Pokud dojde k rozložení provizí i pořizovacích nákladů na pět let, tak to podle našeho názoru bude mít pozitivní vliv na omezení přepojišťování, a tudíž stabilitu systému životního pojištění," řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Rozložení promítnuté do odkupného je podle něj férové opatření, které posiluje ochranu spotřebitele na finančním trhu.

Zástupci prodejců jsou proti

Výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář ale uvedl, že taková regulace je nadbytečná a z hlediska ochrany spotřebitele může být i kontraproduktivní.

Pokud bude zprostředkovatel motivován rozložením provize v čase k tomu, aby klienta držel po dobu pěti let ve smlouvě na rizika, nebude to podle něj ve prospěch klienta, ale výhradně pojišťoven. Ty si tak prý 'zamknou' klienty ve starších, nevýhodných smlouvách.

Rozložení odměny do pěti let bude mít nepochybně negativní dopady na celý trh, doplnil generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů Petr Šafránek. "Který podnikatel by chtěl nést veškeré náklady v prvním roce a na odměnu čekat pět let? Každý tak bude legitimně uvažovat, zda za těchto podmínek takový produkt vůbec nabízet," podotkl.

Klíčové podle něj bude to, zda se navržená regulace bude týkat pouze rezervotvorného životního pojištění, nebo i toho čistě rizikového. Ve druhém případě by bylo zřejmé, že cílem není ochrana spotřebitele, ale ochrana ekonomických zájmů pojišťoven omezením konkurenčního prostředí při určování cen pojistného za jednotlivá rizika, uvedl.

Lídři koaličních stran se ve středu dohodli na regulaci odměn pro pojišťovací zprostředkovatele. Současný návrh ministerstva financí vrátí v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a doplní jej o pozměňovací návrh schválený koalicí. Hlavním cílem změn je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy