Pojišťovny vítají rozložení provizí. Prodejci jsou proti

ČTK ČTK
28. 8. 2015 17:00
Se změnami počítají pozměňovací návrhy novely zákona o pojišťovnictví, na kterém se ve středu dohodla koaliční rada.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Pojišťovny vítají návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do období pěti let. Naopak finanční zprostředkovatelé jsou proti, opatření podle nich nechrání klienty, ale zájmy pojišťoven. Se změnami počítají pozměňovací návrhy novely zákona o pojišťovnictví, na kterém se ve středu dohodla koaliční rada.

Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno, závisí na dohodě pojišťovny a zprostředkovatele. Rozložení do pěti let se týká pořizovacích nákladů při výpočtu tzv. odkupného pojistné smlouvy. Odkupné je částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě zrušení životního pojištění. Kompromisní návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí.

"Pokud dojde k rozložení provizí i pořizovacích nákladů na pět let, tak to podle našeho názoru bude mít pozitivní vliv na omezení přepojišťování, a tudíž stabilitu systému životního pojištění," řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Rozložení promítnuté do odkupného je podle něj férové opatření, které posiluje ochranu spotřebitele na finančním trhu.

Zástupci prodejců jsou proti

Výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář ale uvedl, že taková regulace je nadbytečná a z hlediska ochrany spotřebitele může být i kontraproduktivní.

Pokud bude zprostředkovatel motivován rozložením provize v čase k tomu, aby klienta držel po dobu pěti let ve smlouvě na rizika, nebude to podle něj ve prospěch klienta, ale výhradně pojišťoven. Ty si tak prý 'zamknou' klienty ve starších, nevýhodných smlouvách.

Rozložení odměny do pěti let bude mít nepochybně negativní dopady na celý trh, doplnil generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů Petr Šafránek. "Který podnikatel by chtěl nést veškeré náklady v prvním roce a na odměnu čekat pět let? Každý tak bude legitimně uvažovat, zda za těchto podmínek takový produkt vůbec nabízet," podotkl.

Klíčové podle něj bude to, zda se navržená regulace bude týkat pouze rezervotvorného životního pojištění, nebo i toho čistě rizikového. Ve druhém případě by bylo zřejmé, že cílem není ochrana spotřebitele, ale ochrana ekonomických zájmů pojišťoven omezením konkurenčního prostředí při určování cen pojistného za jednotlivá rizika, uvedl.

Lídři koaličních stran se ve středu dohodli na regulaci odměn pro pojišťovací zprostředkovatele. Současný návrh ministerstva financí vrátí v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a doplní jej o pozměňovací návrh schválený koalicí. Hlavním cílem změn je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy