Pojišťovna zavádí detektor lži, podvodů je rekordně moc

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
15. 1. 2014 15:01
Detektivové pojišťoven loni odhalili pojistné podvody za téměř miliardu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Detektivové pojišťoven odhalili loni pojistné podvody za téměř miliardu korun, přičemž u řady pojišťoven byl objem rekordní. Meziročně pojišťovnám nárůst odhalených podvodů stoupl až o desítky procent.

Převládají podvody v pojištění aut, ale stále více se vyskytují podvody u pojištění majetku a odpovědnosti za škody. Nejvíce případů loni bylo tradičně v Praze a Středočeském kraji.

Tvrdý boj pojistným podvodům tak vyhlásila například pojišťovna Allianz, která od letošního roku bude mít k dispozici hlasovou analýzu telefonních hlášení. Přístroj, který původně vznikl pro armádní účely, pracuje podobně jako detektor lži a pojišťovna ho bude používat jen na hlášení, u kterých má podezření na podvod.

„Jde o přístroj, který vznikl v Izraeli a původně byl určený pro armádní účely,“ říká Ludvík Bohman, ředitel úseku odhalování pojistných podvodů. „Specialisté, kteří tento hlasový analyzátor vytvořili, zjistili, že když člověk lže, tak se mu nejenom zvyšuje tep a pot, ale také se mění struktura jeho hlasu. Normálně tuto odchylku neslyšíte. Ale když zvukovou stopu převedete do digitální podoby, poznáte z celé řady křivek, zda člověk na druhé straně aparátu mluví pravdu, nebo si vymýšlí,“ dodává Bohman.

Pojišťovna si už nový hlasový detektor vyzkoušela. Vzala deset nahrávek telefonátů se staršími případy, u kterých v minulosti jednoznačně prokázala, že šlo o podvod. K nim přidala dalších deset standardních pojistných událostí, které byly zcela v pořádku. „Aniž by je experti obsluhující tento hlasový detektor znali, dokázali u všech perfektně rozpoznat, kdy šlo o podvod a kdy o klasickou pojistnou událost. Vše pouze na základě analýzy křivek hlasu,“ říká Bohman.

Podvodů přibylo

Důvod tohoto opatření zdůvodňuje následující statistika: vloni odhalila Allianz pojišťovna 2063 pojistných podvodů, což je o 397 případů více než v roce 2012. Celkově šlo o 110 milionů korun, což bylo o téměř 10 milionů více než rok předešlý.

Podobné růsty hlásí i konkurence. Česká pojišťovna loni odhalila podvody za rekordních 437 milionů korun, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Kooperativa odhalila zhruba 1300 pojistných podvodů za 250 milionů korun, což je nárůst o čtvrtinu. Detektivové Generali loni řešili 414 pojistných podvodů proti 400 případům v roce 2012. Jejich objem vzrostl ze 45 na 46 milionů korun. Česká podnikatelská pojišťovna loni odhalila 1380 případů podvodného jednání za více než 113 milionů korun.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy