Podpora v nezaměstnanosti opět zpřísní, plánuje Drábek

Petr Kučera Petr Kučera
26. 4. 2011 13:50
Spravedlivější přístup u odstupného? Příliš obtížné, tvrdí ministerstvo
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Další zpřísnění ohledně podpory v nezaměstnanosti připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. O jeden rok se má zkrátit takzvané rozhodné období, důležité pro nárok na podporu.

Podporu má dostávat jen uchazeč o zaměstnání, který pracoval v součtu alespoň 12 měsíců během posledních dvou let (před zařazením do evidence úřadu práce). Dosud stačí, když dvanáctiměsíční minimum splňuje během předchozích tří let.

Vyplývá to z návrhu novely zákona o zaměstnanosti, kterou do vlády poslal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a kterou prostudovala redakce Aktuálně.cz.

Zpřísnění má platit od roku 2012.

Ministerstvo zároveň znovu odmítlo výzvu ombudsmana ke zmírnění předchozí novely, účinné od letošního ledna. Zákon tehdy omezil podporu v nezaměstnanosti i lidem, kteří sice měli nárok na odstupné, ale ve skutečnosti jej od firmy neobdrželi.

Motivační prvek k větší aktivitě

Zkrácení takzvaného rozhodného období má podle Drábka vést k "větší aktivizaci uchazečů při hledání nového zaměstnání", rovněž se jedná o "motivační prvek směřující k udržení dosavadního zaměstnání". Česko se tím přiblíží úpravě platné v okolních státech.

I nadále má platit, že do doby práce - alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech - se počítá jen zaměstnání nebo samostatná výdělečná činnost, z nichž je placeno sociální pojištění. Ministerstvo však chce rozšířit povinné pojištění i na dohody o provedení práce (od limitu 5000 korun měsíčně) a za určitých okolností také na opakovanou práci kratší 14 dnů.

Beze změny má zůstat pravidlo, díky němuž se do dvanáctiměsíčního minima počítá i takzvaná náhradní doba. Tu mohou využít hlavně žadatelé o podporu v nezaměstnanosti, kteří dosud osobně pečovali o dítě ve věku do čtyř let. Podobné úlevy se týkají také zdravotně postižených nebo osob, které o ně pečovaly. Do limitu se sčítají i dobrovolnické práce včetně takzvané veřejné služby, podrobnosti stanoví zákon.

Ministerstvo připomíná, že česká úprava zůstane - díky ponechání pravidel pro tyto náhradní doby - méně přísná než v okolních zemích, které podobnou úlevu neumožňují.

Spravedlivější přístup?
Příliš obtížné, tvrdí úřad

Stejně přísné jako dosud však má zůstat pravidlo, které se změnilo už od letošního ledna: Lidé, kterým při skončení pracovního poměru přísluší odstupné, dostávají podporu v nezaměstnanosti až po uplynutí období pokrytého právě tímto odstupným.

Příkladem je pracovní poměr, který končí 31. ledna a zaměstnanci přísluší odstupné ve výši tří měsíčních platů. Odstupné má tedy pokrývat únor, březen a duben. Teprve od května začne uchazeč o práci dostávat podporu v nezaměstnanosti.

Veřejný ochránce práv (ombudsman) už několikrát upozornil, že znění zákona je nespravedlivé. V praxi totiž postihuje i zaměstnance, kterým odstupné sice "přísluší", ale ve skutečnosti jej neobdrželi - typicky kvůli tomu, že firma je v platební neschopnosti.

Podle ombudsmana by přitom stačila jednoduchá změna - nahradit v zákoně slovo "přísluší" výrazem "bylo vyplaceno".

Ministerstvo však tento návrh opakovaně odmítlo. Podle legislativců by údajně bylo "v praxi velmi obtížné zjišťovat, zda skutečně došlo k výplatě odstupného".

Nadějí pro takto postižené uchazeče nicméně zůstávají samotní poslanci. Příslušnou novelu totiž budou brzy znovu projednávat kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. A přes odpor ministerstva mohou zmíněnou formulaci upravit.

#

 

Právě se děje

před 8 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy