Podpora v nezaměstnanosti nově: Kratší, ale vyšší

Petr Kučera Petr Kučera
9. 1. 2009 19:35
Aktivnější nezaměstnaní dostanou víc
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Čím bude podpora v nezaměstnanosti kratší, tím bude výhodnější - to je jeden z principů reformy, kterou od ledna 2009 spustilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Dosud se velkému množství lidí vyplatilo zůstat na sociálních dávkách. Nový systém musí být více motivující. Chceme nezaměstnané přimět k aktivnějšímu chování, tedy aby například neodmítali rekvalifikaci nebo dojíždění za prací," vysvětluje ministr Petr Nečas.

Oproti dosavadnímu stavu se sice doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti o měsíc zkrátí, ale v prvních měsících bude vyšší než dříve. Na podporu však ztratí nárok člověk, který opakovaně bezdůvodně opustí vhodnou práci nebo dostává výpovědi třeba kvůli neomluveným absencím.

Špatná i dobrá zpráva

Doba podpory v nezaměstnanosti i nadále závisí na stáří uchazeče, ale ve všech třech věkových kategoriích bude o měsíc kratší než dosud. Lidé do 50 let věku mají od ledna nárok na podporu po dobu pěti měsíců, lidé od 50 do 55 let ji mohou pobírat osm měsíců a lidé nad 55 let až jedenáct měsíců.

Foto: Aktuálně.cz
 

Pro uchazeče však nutně nemusí jít o změnu k horšímu. Snížení doby podpory je totiž vykompenzováno zvýšením dávek. První dva měsíce dostanou nezaměstnaní 65 procent průměrného čistého měsíčního výdělku z předchozího zaměstnání. Pro výši podpory však i nadále platí strop ve výši 0,58 násobku průměrné mzdy v České republice. V roce 2008 šlo o částku 12 250 korun, pro rok 2009 se strop zvýší na 13 307 korun měsíčně.

Další dva měsíce klesne podpora na 50 procent dřívějšího výdělku a zbytek podpůrčí doby pak uchazeč dostane jen 45 procent. Po skončení podpůrčí doby (pět, osm nebo jedenáct měsíců) už nezaměstnaný získá jen sociální dávku ve výši životního minima, tedy necelých 3200 korun.

„Systém je nově nastavený tak, aby se vyplatilo zůstávat bez práce co nejkratší dobu," říká Nečas. Kdo si stihne najít nové zaměstnání za pět měsíců, získá na podpoře více peněz než dosud.

Výše podpory v nezaměstnanosti

rok 2008
o První tři měsíce: 50 % průměrného čistého výdělku
o Po zbytek podpůrčí doby: 45 % průměrného čistého výdělku
o Strop pro výplatu byl 12 250 korun

rok 2009
o První dva měsíce: 65 % průměrného čistého výdělku
o Další dva měsíce: 50 % průměrného čistého výdělku
o Po zbytek podpůrčí doby: 45 % průměrného čistého výdělku
o Strop pro výplatu je 13 307 korun

Nechcete pracovat? Přijdete o podporu

Reforma od Nového roku zpřísňuje podmínky pro pobírání podpory. Přijde o ni například člověk, který v posledních šesti měsících (před zařazením do evidence uchazečů) opakovaně, tedy nejméně dvakrát, bez vážných důvodů sám ukončil vhodné zaměstnání, zprostředkované úřadem práce.

„Chceme tím zabránit účelovým nástupům do zaměstnání a jejich opakovanému ukončování jenom proto, aby uchazeč předstíral aktivitu a dál si nárokoval podporu," vysvětluje Nečas. Podobně přijdou o podporu lidé, kteří opakovaně dostali výpověď z práce kvůli hrubému porušení pracovních povinností - tedy typicky kvůli neomluveným absencím, pití alkoholu v pracovní době či fyzickému napadání nadřízených.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hůře na tom budou i uchazeči, kteří po skončení podpůrčí doby odmítnou spolupracovat s úřadem práce na sestavení takzvaného individuálního akčního plánu.

Pokud například někdo odmítne rekvalifikaci, přijde i o sociální dávky a dostane jen částku existenčního minima, tedy 2020 korun. Lidé pobírající existenční minimum si však mohou přilepšit, jestliže se zúčastní veřejných prací pro obec.

Milionové pokuty za nelegální zaměstnance

Na půl roku vyškrtne úřad práce z evidence uchazečů také lidi, kteří si během pobírání podpory přivydělávají načerno. Zároveň samozřejmě ztratí i nárok na podporu.

Přísnější tresty než dosud čekají na firmy, které umožňují práci načerno. Pokuta za nelegální pracovníky totiž od Nového roku vzrostla ze dvou na pět milionů korun.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy