Podnikání v roce 2009: Připravte se na řadu změn

Petr Kučera Petr Kučera
2. 1. 2009 18:35
Na podnikatele letos čeká několik významných novinek
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Podnikatelé musejí od ledna 2009 proplácet svým zaměstnancům čtvrtý až čtrnáctý den nemoci. Formou náhrady mzdy nicméně zaplatí jen ty dny, které by jinak pro konkrétního zaměstnance byly pracovními - v praxi tedy půjde zpravidla o sedm až devět dnů.

Nová povinnost je firmám kompenzována snížením odvodů na nemocenské pojištění. Oproti dosavadním 3,3 procentům zaplatí zaměstnavatel jen 2,3 procenta ze svého vyměřovacího základu. Polovinu z náhrady mzdy, kterou zaměstnancům vyplatí, si navíc firma může odečíst od vypočteného měsíčního pojistného.

Od roku 2010 pak sazba odvodů na nemocenské pojištění klesne na 1,4 procenta, přičemž menší firmy (do 50 zaměstnanců) si budou moci alternativně zvolit variantu podobnou té z roku 2009. Sazba daně z příjmů se pro fyzické osoby nemění - zůstává na patnácti procentech. Pro právnické osoby se snižuje z dosavadních 21 na 20 procent.

Vedle odvodů na nemocenské pojištění klesnou osobám samostatně výdělečně činným také odvody na státní politiku zaměstnanosti (z 1,6 na 1,2 procenta). Zaměstnavatelů se snížení netýká, protože už nyní odváděli jen 1,2 procenta.

Nové formuláře i termíny

Mění se také pravidla pro placení odvodů na sociální zabezpečení. "Novinka se poprvé projeví při odvodu za měsíc leden 2009," upřesňuje mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Zálohy budou nově splatné až do 20. dne následujícího měsíce (dosud to bylo do osmého dne), zálohy za leden lze tedy zaplatit mezi 1. a 20. únorem.

Končí rozlišení plátců podle počtu zaměstnanců na organizace a malé organizace a zavádí se nový pojem "zaměstnavatel". Současně s tím zavádí Česká správa sociálního zabezpečení nový, desetimístný variabilní symbol. Oproti dosavadnímu stavu jej však už není nutné měnit při přesunu sídla firmy. Na plátce čeká i nový tiskopis Přehledu o výši pojistného a vyplacených dávkách, jednotný pro všechny zaměstnavatele.

Osoby samostatně výdělečně činné začnou nově platit zvlášť důchodové a zvlášť nemocenské pojištění, platby tedy budou posílat na dva různé účty. Nemocenské pojištění však i nadále zůstane pro podnikatele dobrovolné. Kdo jej neplatí, nedostane nejen nemocenské dávky, ale například ani mateřskou.

"Jelikož podnikatelé od roku 2009 už stejně nemají nárok na nemocenskou během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, zájem o dobrovolné pojištění u správy sociálního zabezpečení pravděpodobně ještě klesne," očekává firemní poradce Jaroslav Novotný. Částečnou kompenzací je nicméně pokles sazeb nemocenského pojištění pro OSVČ z dřívějších 2,5 na 1,4 procenta.

Důchodové pojištění i pro nezávislá povolání

Nově budou muset platit důchodové pojištění i lidé vykonávající takzvaná nezávislá povolání - jako jsou umělci, programátoři, tlumočníci, znalci, sportovci a další, kdo byli dosud od placení osvobozeni. Přestane se totiž rozlišovat takzvaná soustavnost samostatné výdělečné činnosti.

Přísnější pravidla se však netýkají osob, jejichž měsíční honoráře z novinových, rozhlasových nebo televizních příspěvků nepřesáhnou 7000 korun od jednoho plátce. Ti dokonce nově nebudou muset z takových příjmů platit ani zdravotní pojištění. "Přestože změna je platná od 1. ledna 2009, zdravotní pojištění z honorářů za rok 2008 je ještě nutné zaplatit," upozorňuje Šárka Korandová z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jako každý rok se i tentokrát zvyšují minimální zálohy na důchodové a zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. Porovnání přinášíme v tabulce.

Zvyšuje se také rozhodná částka pro odlišení vedlejší a hlavní samostatné výdělečné činnosti - z 51 744 na 56 532 korun. Jestliže zisk (rozdíl mezi příjmy a výdaji) z vedlejší činnosti nepřesáhne tento limit, vztahují se na placení sociálního pojištění mírnější pravidla.

Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

Pozor však na to, že rozhodná částka se snižuje o jednu dvanáctinu za každý kalendářní měsíc, kdy samostatná výdělečná činnost nebyla vykonávána. Druhou podmínkou pro uznání této činnosti jako vedlejší je výdělek z hlavního zaměstnání, dosahující alespoň minimální mzdy.

Změny pro vývozce a dovozce

Vývozce i dovozce čeká změna obsahu a způsobu hlášení Intrastat o obchodu mezi Českou republikou a ostatními členskými státy EU. "Výkazy obsahující více než 15 řádků musí být nově podávány elektronicky," říká Hana Krausová z poradenské společnosti PriceWaterhouseCoopers. Kratší výkazy mají být podávány na nových tiskopisech.

Limit pro vykazování, po jehož dosažení vzniká povinnost podávat hlášení Intrastat, se mění na osm milionů korun pro oba směry. Dosud činil čtyři miliony korun pro vývoz a dva miliony pro dovoz. Pro zboží dodávané s montáží se jako fakturovaná částka nově vykazuje pouze cena zboží bez hodnoty poskytované práce.

Levnější normy, snazší nábor cizinců a jednodušší DPH

Příjemnou změnou je lepší zpřístupnění technických norem. Dosud si například podnikatelé ve stavebnictví museli kupovat normy v tištěné podobě, nově si je budou moci stáhnout i z internetu. Výrazně také klesne jejich cena, dosud vysoká zejména pro menší podnikatele.

"Například začínající podnikatel v oboru revize elektrických zařízení zaplatil za normy jednorázově 65 tisíc korun, každoroční aktualizace pak stála kolem 5000 korun. Nově ho vše přijde maximálně na 3500 korun," slibuje ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Firmy, které marně shánějí vhodné zaměstnance v tuzemsku, mohou využít jednodušší systém pro získávání pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii. Význam takzvaných zelených karet však nakonec bude menší, než se čekalo - kvůli finanční krizi totiž výrazně klesla poptávka po pracovní síle, a naopak právě zahraničních zaměstnanců se řada firem zbavuje nejdříve.

Z dalších novinek potěší podnikatele také jednodušší tiskopis přiznání k dani z přidané hodnoty.


Minimální měsíční zálohy
                                                   rok 2008                      rok 2009
důchodové pojištění
hlavní OSVČ                               1596 Kč                      1720 Kč
vedlejší OSVČ                              639 Kč                         688 Kč
zdravotní pojištění                     1456 Kč                       1590 Kč


 

 

Právě se děje

Další zprávy