Podívejte se, kde jsou volná místa a kde lidé bez práce

Petr Kučera Petr Kučera
9. 1. 2009 16:10
Nejvíce se situace zhoršila na Tachovsku a Písecku. Uvnitř: VIDEO, GALERIE a GRAF
Foto: MPSV

Praha - Nezaměstnanost v prosinci vzrostla ve všech okresech České republiky. Nejvíce se situace zhoršila na Tachovsku a Písecku - míra nezaměstnanosti je tam oproti listopadu vyšší o více než čtvrtinu.

Celkově na tom ale nejhůře zůstává okres Most s 13,1% nezaměstnaností. Naopak nejméně registrovaných uchazečů o práci je tradičně v Praze a jejím nejbližším okolí.

Přestože se míra nezaměstnanosti v prosinci zvýšila na 6 % z listopadových 5,3 %, v meziročním srovnání zatím nejde o dramatická čísla. V prosinci 2007 totiž byla nezaměstnanost na úplně stejné, tedy šestiprocentní úrovni. Ke konci prosince 2008 úřady práce evidovaly celkem 352 250 osob, což je dokonce o více než dva a půl tisíce méně než před rokem. Meziroční zhoršení se však očekává v lednu, kdy na úřady práce přijdou další lidé propuštění kvůli současné finanční krizi.

Foto: MPSV

Mezi registrovanými uchazeči mírně převyšují ženy (52,1 % z celkového počtu nezaměstnaných). Lidé se zdravotním postižením se na počtu uchazečů podílejí 17,4 procenty a absolventi či mladiství sedmi procenty.

Ubývá ale volných pracovních míst. Sice je jich ještě 91 189, ale oproti předchozímu měsíci jich v prosinci zmizelo přes dvacet tisíc. V porovnání s prosincem 2007 je to dokonce o téměř padesát tisíc méně. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 3,9 uchazeče. Největší zájem je v okrese Jeseník - 27 uchazečů na jedno místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy