Podívejte se, kde jsou volná místa a kde lidé bez práce

Petr Kučera Petr Kučera
9. 1. 2009 16:10
Nejvíce se situace zhoršila na Tachovsku a Písecku. Uvnitř: VIDEO, GALERIE a GRAF
Foto: MPSV

Praha - Nezaměstnanost v prosinci vzrostla ve všech okresech České republiky. Nejvíce se situace zhoršila na Tachovsku a Písecku - míra nezaměstnanosti je tam oproti listopadu vyšší o více než čtvrtinu.

Celkově na tom ale nejhůře zůstává okres Most s 13,1% nezaměstnaností. Naopak nejméně registrovaných uchazečů o práci je tradičně v Praze a jejím nejbližším okolí.

Přestože se míra nezaměstnanosti v prosinci zvýšila na 6 % z listopadových 5,3 %, v meziročním srovnání zatím nejde o dramatická čísla. V prosinci 2007 totiž byla nezaměstnanost na úplně stejné, tedy šestiprocentní úrovni. Ke konci prosince 2008 úřady práce evidovaly celkem 352 250 osob, což je dokonce o více než dva a půl tisíce méně než před rokem. Meziroční zhoršení se však očekává v lednu, kdy na úřady práce přijdou další lidé propuštění kvůli současné finanční krizi.

Foto: MPSV

Mezi registrovanými uchazeči mírně převyšují ženy (52,1 % z celkového počtu nezaměstnaných). Lidé se zdravotním postižením se na počtu uchazečů podílejí 17,4 procenty a absolventi či mladiství sedmi procenty.

Ubývá ale volných pracovních míst. Sice je jich ještě 91 189, ale oproti předchozímu měsíci jich v prosinci zmizelo přes dvacet tisíc. V porovnání s prosincem 2007 je to dokonce o téměř padesát tisíc méně. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 3,9 uchazeče. Největší zájem je v okrese Jeseník - 27 uchazečů na jedno místo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy