Podívejte se, jak roste nezaměstnanost v regionech

Petr Kučera Petr Kučera, pek
8. 4. 2009 16:12
GRAFIKA: Kde zbývají volná místa a kde přibylo nejvíce lidí bez práce
Míra nezaměstnanosti podle okresů (klikněte pro zvětšení mapy)
Míra nezaměstnanosti podle okresů (klikněte pro zvětšení mapy) | Foto: MPSV

Praha - Nezaměstnanost podle očekávání rostla i v březnu, přestože už ne tak strmě jako v předchozích dvou měsících. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 7,7 procenta z únorových 7,4 procenta. Počet uchazečů o práci, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, vzrostl na 448 912 lidí.

Oproti únoru se situace nejvíce zhoršila v okrese Rychnov nad Kněžnou (nárůst nezaměstnanosti o 13,2 %) a poměrně překvapivě také v těsném okolí Prahy (o 13 % v okrese Praha-východ). Oba regiony na tom nicméně zůstávají relativně dobře, míra nezaměstnanosti je tam hluboko pod celostátním průměrem.

Zatímco v únoru rostla nezaměstnanost ve všech okresech, v březnu se našly čtyři výjimky. Zlepšení v okresech Jeseník, Louny, Český Krumlov a Písek je ale nepatrné (nejvíce klesla nezaměstnanost na Písecku - o necelá čtyři procenta).

Celkově nejhůře na tom jsou stále okresy Most, Jeseník a Bruntál. Naopak nejméně registrovaných uchazečů o práci je tradičně v Praze a jejím nejbližším okolí. Za nimi zůstávají Mladá Boleslav a Benešov, nezaměstnanost v obou okresech už ale překročila čtyři procenta.

Od začátku roku prudce klesl počet volných pracovních míst. Ještě vloni v srpnu jich bylo téměř 151 000, ke konci letošního března je to jen 55 412. Oproti únoru zbylo téměř 9500 volných míst.
 

Na jedno volné místo už připadá v průměru 8,1 uchazeče (v lednu to bylo 5,8 a v únoru 6,6). Nejhorší situace zůstává v okrese Jeseník s téměř šedesáti uchazeči na jedno volné místo (ještě v prosinci to bylo "jen" 27).

Foto: Aktuálně.cz
Praktické rady:
Ještě vám nepřišla výplata? Podívejte se, co dělat
 
Máte mzdový výměr? Snadno můžete přijít o peníze
Kdy vám firma může snížit mzdu a jak se bránit
Výpověď z práce musí mít důvod, radí expertka online

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy