Pod stromeček od Českých drah - zase zdražení!

Karolína Kučerová
18. 11. 2005 0:00
Asi si musíme zvyknout, že s novým jízdním řádem přichází v půlce prosince i zdražení jízdného - především toho, které činí ceny za dráhu snesitelnými. Psali jsme o tom loni, a už je to tu zas: zdraží výhodná kilometrická banka, připlatit ale musíte i za rodinné výlety o víkendu nebo za cestování do Brna.

Asi si musíme zvyknout, že s novým jízdním řádem přichází v půlce prosince i zdražení jízdného - především toho, které činí ceny za dráhu snesitelnými. Psali jsme o tom loni, a už je to tu zas: zdraží výhodná kilometrická banka, připlatit ale musíte i za rodinné výlety o víkendu nebo za cestování do Brna.

Nedávno jste si zde mohli přečíst informace o cenách za cestování novými vlaky Pendolino. Od půlky prosince se ale chystají v cenách Českých drah i další novinky - jejich hlavním cílem má být vyšší atraktivita osobní železniční dopravy. Kromě zrychlování spojů a modernizace starých souprav (např. motoráky na regionálních tratích) či zavádění nových mezinárodních spojů ale došlo i na "úpravy cen." Základní tarify se sice nezměnily, ale...

Kilometrická banka: opět 100 Kč navíc

Před loňskými Vánoci zdražila kilometrická banka z 1200 Kč na 1300 Kč; od 11. prosince 2005 už za ni musíte dát 1400 Kč. Toto "předplatné" na 2000 km jízdy se musí projezdit po úsecích dlouhých minimálně 100 km během půl roku, a je mezi cestujícími velmi populární. Jednak proto, že umožňuje jezdit vlaky IC a EC bez příplatku (60 Kč), za druhé proto, že s cenou 65 haléřů za km patří k nejvýhodnějším nabídkám.

Bohužel, po zdražení bude cena 70 haléřů za km už srovnatelná s běžným zákaznickým jízdným (příklad: z Plzně do Přerova pojede zákazník rychlíkem za 260 Kč, z KMB si odečte 388 km za 271,60 Kč). Jediná úspora, kterou tak klienti s KMB budou mít i nadále, budou ušetřené dvě stokoruny ročně za zákaznickou kartu, a právě příplatky IC a EC.

TIP: Pokud využíváte kilometrickou banku, do 10.12. si ji můžete koupit za starou cenu; platit vám může začít až od února 2006 (a tedy do srpna).

Zdražují i SONE+ a cesty do Brna

Aby rodiny s dětmi neměly víkendové výlety osobními vlaky tak levné, zdražují ČD o 30 korun poplatek za slevu SONE+. Ta umožňuje výhodné víkendové cestování pro celou rodinu, a to po Česku i v blízkém příhraničí.

Další změnu ceny "ocení" ti, kdo jezdí vlakem do Brna: s novým jízdním řádem končí platnost speciální relační slevy. Na cestu za 130 či 160 Kč můžete zapomenout: Zaplatíte za ni 182 Kč (zákaznické jízdné v rychlíku), 242 Kč (zákaznické jízdné v IC/EC) či 178,50 Kč (s kilometrickou bankou).

Takže?

Mluvčí ČD cenové změny vysvětlil tím, že je třeba zavřít nůžky mezi nejdražším a nejlevnějším jízdným. Pokud si to přeložíme, je vzkaz jasný: Jestliže jste našli nějakou nabídku, která byla cenově výhodná, nebojte se, my vám ji zdražíme.

PERLIČKA: Na tiskové konferenci mluvčí ČD konstatoval, že relační sleva Praha-Brno drahám stejně nezískala nové cestující: že s ní prostě vlakem jezdili ti, kdo ho používali i před jejím zavedením, a kdo s ním budou jezdit i nadále (opravdu budou?).
Pikantní také byla slova mluvčího o tom, že cesta vlakem EC zdražuje vlastně jen o 18 Kč. To se ale týká jen majitelů kilometrické banky: závazek procestovat s drahami během pár měsíců tisíce kilometrů se ale od jednorázové výhodné jízdenky "nepatrně" liší.

Novinkami ve svém sazebníku České dráhy potvrzují, že pokud s nimi někdo chce (či musí) cestovat, budou se z něj snažit vymáčknout peníze, dokud je bude ochotný dávat. Dokud třeba nepřesedne na autobus...

Víte co vám dnes přináší naše FINANCE? Klikni a zjisti nejnovější informace ze světa financí!!

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy