Lidí s více exekucemi prudce přibývá. Komora chce zavést poplatek pro věřitele

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 10. 2015 16:33
Exekutorská komora upozorňuje, že přibývá lidí, na něž je vedeno více exekucí najednou. Exekutoři přitom od věřitelů nedostávají za svou práci zaplaceno, firmy proto jejich služeb nadužívají. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán navíc chystá snížení exekutorských odměn. Komora proto varuje před omezením služeb a horší vymahatelností pohledávek.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Služby exekutorů jsou nadužívány a věřitelé by za ně nejlépe měli platit regulační poplatek. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Exekutorské komory ČR, kteří varují před klesající efektivitou exekucí, a tedy horší vymahatelností dluhů.

Poukazují na strmý nárůst počtu lidí, na něž je vedeno více exekucí naráz. Za poslední dva roky stoupl počet dlužníků, na které jsou vedeny více jak čtyři exekuce, o třetinu na celkových 377 tisíc. Ještě rychleji roste počet lidí, kteří mají deset a více exekucí. Těch je nyní 120 tisíc, což je dvakrát tolik než v říjnu roku 2013.

Zaveďme poplatek

Pro věřitele – typicky banky, úvěrové společnosti, energetické firmy nebo mobilní operátory – je soudní exekuce vždy zadarmo, i když je bezvýsledná. "Co je zadarmo, je nadužíváno," říká Pavla Fučíková, prezidentka exekutorské komory. Věřitelé tak běžně nedobytné dluhy "zaparkují" u exekutorů, čímž zabraňují promlčení dluhu. Dlužníkům se pak kupí exekuce a dostávají se do neřešitelné situace, kdy nejsou motivováni k legální práci, protože by jim z výplaty zbylo jen nezabavitelné minimum.

Exekutoři tak volají buď po zpoplatnění exekucí pro věřitele, nebo po tom, aby dostali ze zákona možnost exekuci pro nevymahatelnost ukončit. Dnes o tom může rozhodnout pouze věřitel. Povinné poplatky fungují v zahraničí běžně, například na Slovensku platí věřitel za podání exekuce 33 eur (zhruba 890 korun).

"Tuto otázku budeme řešit v rámci revize úpravy odměňování, kterou představíme před koncem roku," řekl online deníku Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán v reakci na vyjádření zástupců Exekutorské komory ČR.

Ministerstvo spravedlnosti situaci analyzuje právě ve spolupráci s Exekutorskou komorou a chystá řešení. "Jednou z diskutovaných možností je i „překlopení“ exekučního řízení do řízení insolvenčního. Z mnohočetných exekucí jedné osoby by tak došlo k sjednocení řízení do jednoho insolvenčního řízení," říká Tereza Schejbalová, tisková mluvčí ministerstva.

K návrhu paušálního poplatku za exekuce pro věřitele pak Schejbalová dodává, že již platná právní úprava umožňuje právo soudního exekutora požadovat od věřitele přiměřenou zálohu na náklady exekuce. "Spotřebovaná část zálohy se oprávněnému (věřiteli) nevrací a stává se nákladem oprávněného. Platí, že nesloží-li oprávněný přiměřenou zálohu na náklady exekuce, exekutor exekuci zastaví," dodává ministerská mluvčí.

Pelikán přitom kromě jiného chystá snížení exekutorských odměn. "Vzhledem k tomu, že je nám známo, že řada exekutorů dnes velkým věřitelům přenechává část své odměny, je zřejmé, že je tato odměna stanovená nepřiměřeně vysoko. Takže určitě ji budeme snižovat," řekl ministr už dříve.

Exekutoři se toho obávají, protože už dnes nedostávají zaplaceno minimálně za 60 procent případů. "Tarif, podle kterého jsou soudní exekutoři odměňováni, se zásadně nezměnil od roku 2001. Dílčími úpravami došlo ke snížení odměn a náhrad výdajů v případě včasných úhrad vymáhaných povinností," říká Fučíková.

Klesne vymahatelnost?

"Růst mnohočetných exekucí je celospolečenský problém. Exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno, což může znamenat omezení jejich služeb. Bez adekvátního řešení se tak můžeme vrátit do situace před rokem 2011, kdy se vymahatelnost pohledávek pohybovala kolem tří procent," varuje Fučíková.

Exekutoři (přesně nazývaní soudní exekutoři) začali v Česku fungovat v roce 2001. Do té doby vymáhaly dluhy přímo soudy. Dnes se vymahatelnost pohybuje mezi 30 a 40 procenty.

Pozitivní zprávou nicméně je, že za poslední dva roky se celkový počet fyzických osob v exekuci snížil o 27 procent, a to z milionu v říjnu 2013 na 731 tisíc v říjnu 2015. Jednu až tři exekuce má nyní 355 tisíc lidí, zatímco v roce 2013 to bylo 699 tisíc lidí.

Exekutoři v současnosti řeší 4,5 milionu exekucí a vymáhají jistinu ve výši 302 miliard korun. "Je to jedna čtvrtina státního rozpočtu. Pokles vymahatelnosti pohledávek může ohrozit celou ekonomiku," říká Fučíková.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy