Lidí s více exekucemi prudce přibývá. Komora chce zavést poplatek pro věřitele

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 10. 2015 16:33
Exekutorská komora upozorňuje, že přibývá lidí, na něž je vedeno více exekucí najednou. Exekutoři přitom od věřitelů nedostávají za svou práci zaplaceno, firmy proto jejich služeb nadužívají. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán navíc chystá snížení exekutorských odměn. Komora proto varuje před omezením služeb a horší vymahatelností pohledávek.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Služby exekutorů jsou nadužívány a věřitelé by za ně nejlépe měli platit regulační poplatek. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Exekutorské komory ČR, kteří varují před klesající efektivitou exekucí, a tedy horší vymahatelností dluhů.

Poukazují na strmý nárůst počtu lidí, na něž je vedeno více exekucí naráz. Za poslední dva roky stoupl počet dlužníků, na které jsou vedeny více jak čtyři exekuce, o třetinu na celkových 377 tisíc. Ještě rychleji roste počet lidí, kteří mají deset a více exekucí. Těch je nyní 120 tisíc, což je dvakrát tolik než v říjnu roku 2013.

Zaveďme poplatek

Pro věřitele – typicky banky, úvěrové společnosti, energetické firmy nebo mobilní operátory – je soudní exekuce vždy zadarmo, i když je bezvýsledná. "Co je zadarmo, je nadužíváno," říká Pavla Fučíková, prezidentka exekutorské komory. Věřitelé tak běžně nedobytné dluhy "zaparkují" u exekutorů, čímž zabraňují promlčení dluhu. Dlužníkům se pak kupí exekuce a dostávají se do neřešitelné situace, kdy nejsou motivováni k legální práci, protože by jim z výplaty zbylo jen nezabavitelné minimum.

Exekutoři tak volají buď po zpoplatnění exekucí pro věřitele, nebo po tom, aby dostali ze zákona možnost exekuci pro nevymahatelnost ukončit. Dnes o tom může rozhodnout pouze věřitel. Povinné poplatky fungují v zahraničí běžně, například na Slovensku platí věřitel za podání exekuce 33 eur (zhruba 890 korun).

"Tuto otázku budeme řešit v rámci revize úpravy odměňování, kterou představíme před koncem roku," řekl online deníku Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán v reakci na vyjádření zástupců Exekutorské komory ČR.

Ministerstvo spravedlnosti situaci analyzuje právě ve spolupráci s Exekutorskou komorou a chystá řešení. "Jednou z diskutovaných možností je i „překlopení“ exekučního řízení do řízení insolvenčního. Z mnohočetných exekucí jedné osoby by tak došlo k sjednocení řízení do jednoho insolvenčního řízení," říká Tereza Schejbalová, tisková mluvčí ministerstva.

K návrhu paušálního poplatku za exekuce pro věřitele pak Schejbalová dodává, že již platná právní úprava umožňuje právo soudního exekutora požadovat od věřitele přiměřenou zálohu na náklady exekuce. "Spotřebovaná část zálohy se oprávněnému (věřiteli) nevrací a stává se nákladem oprávněného. Platí, že nesloží-li oprávněný přiměřenou zálohu na náklady exekuce, exekutor exekuci zastaví," dodává ministerská mluvčí.

Pelikán přitom kromě jiného chystá snížení exekutorských odměn. "Vzhledem k tomu, že je nám známo, že řada exekutorů dnes velkým věřitelům přenechává část své odměny, je zřejmé, že je tato odměna stanovená nepřiměřeně vysoko. Takže určitě ji budeme snižovat," řekl ministr už dříve.

Exekutoři se toho obávají, protože už dnes nedostávají zaplaceno minimálně za 60 procent případů. "Tarif, podle kterého jsou soudní exekutoři odměňováni, se zásadně nezměnil od roku 2001. Dílčími úpravami došlo ke snížení odměn a náhrad výdajů v případě včasných úhrad vymáhaných povinností," říká Fučíková.

Klesne vymahatelnost?

"Růst mnohočetných exekucí je celospolečenský problém. Exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno, což může znamenat omezení jejich služeb. Bez adekvátního řešení se tak můžeme vrátit do situace před rokem 2011, kdy se vymahatelnost pohledávek pohybovala kolem tří procent," varuje Fučíková.

Exekutoři (přesně nazývaní soudní exekutoři) začali v Česku fungovat v roce 2001. Do té doby vymáhaly dluhy přímo soudy. Dnes se vymahatelnost pohybuje mezi 30 a 40 procenty.

Pozitivní zprávou nicméně je, že za poslední dva roky se celkový počet fyzických osob v exekuci snížil o 27 procent, a to z milionu v říjnu 2013 na 731 tisíc v říjnu 2015. Jednu až tři exekuce má nyní 355 tisíc lidí, zatímco v roce 2013 to bylo 699 tisíc lidí.

Exekutoři v současnosti řeší 4,5 milionu exekucí a vymáhají jistinu ve výši 302 miliard korun. "Je to jedna čtvrtina státního rozpočtu. Pokles vymahatelnosti pohledávek může ohrozit celou ekonomiku," říká Fučíková.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy