Plyn od léta zdraží. Kvůli slabší koruně a drahé ropě

Petr Kučera Petr Kučera
31. 5. 2010 15:33
Společnost RWE Transgas dnes oznámila ceny pro třetí čtvrtletí
Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zemní plyn pro domácnosti opět zdraží. Zvýšení cen od července už oznámily společnosti RWE a E.ON. Pražská plynárenská prý ceny pro třetí čtvrtletí nezmění.

RWE, dodávající plyn 2,3 milionům zákazníků, zdraží v průměru o 4,9 procenta. E.ON, zásobující 110 tisíců zákazníků na jihu Čech, zvedne ceny v průměru o šest procent. 

"Důvodem je, stejně jako v předchozím čtvrtletí, oslabování kurzu koruny vůči americkému dolaru a stoupající cena ropy a ropných derivátů na světových trzích," řekl dnes obchodní ředitel a člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Měsíční náklady u průměrné domácnosti využívající zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění tak podle Varcopa vzrostou zhruba o 100 korun.

Domácnosti, která zemní plyn používá pouze k vaření, stoupnou měsíční náklady přibližně o čtyři koruny. 

Varcop připomíná, že cena zemního plynu se - zatím - zvyšuje pro letní měsíce, kdy je spotřeba nejnižší z celého roku.

Novým konkurentem tradičních dodavatelů se už brzy stane další energetický gigant - ČEZ. Ve čtvrtek chce oficiálně představit nabídku plynu pro domácnosti, zřejmě cenově výhodnější oproti tradičním regionálním dodavatelům. Mimochodem v oblasti dodávek elektřiny pro změnu od letoška konkuruje ČEZu právě RWE.

Foto: www.metallkoncept.cz
Čtěte také:
Nová doba: RWE nabídne levnou elektřinu, ČEZ zase plyn
 

Právě se děje

před 3 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy