Platové rozdíly mezi regiony dosahují až 60 tisíc korun

Ekonomika Ekonomika
10. 6. 2014 13:30
Největší regionální rozdíly jsou v oblastech informačních technologií a financí - tedy tam, kde je největší poptávka po odbornících.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Až 60 tisíc korun mohou dosáhnout rozdíly mezi výdělky u stejné pracovní pozice v různých krajích České republiky. Největší regionální rozdíly jsou v oblastech informačních technologií a financí - tedy tam, kde je největší poptávka po odbornících. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

"V oblasti informačních technologií je to především kvůli dynamickému rozvoji oboru, v oblasti financí proto, že Česká republika zůstává jednou z nejatraktivnějších zemí, co se týká výběru vhodné lokality při centralizaci finančních procesů globálních společností," říká obchodní ředitel Graftonu Martin Ježek.

Podle něj lze od počátku letošního roku sledovat zvýšený zájem klientů o obsazování nových pozic.

"Evidentně to souvisí s postupným oživováním ekonomické aktivity v České republice. Po období stagnace a poklesu reálných mezd v České republice v letech 2010 až 2013 se letošní rok - a zejména jeho druhé pololetí – ponese ve znamení změny," domnívá se Ježek.

Dynamický rozvoj IT a telekomunikací

Největší konkurence mezi uchazeči i mezi samotnými firmami panuje tam, kde je pracovní trh nejdynamičtější – nyní tedy v oblasti informačních technologií a telekomunikací. "Zaměstnavatelé se zde zaměřují téměř výhradně na specialisty s praxí, na kvalitu a flexibilitu," říká Ježek.

Největší poptávka je po vývojářích (Java, C#/ .NET, ale i mobilních aplikací), řada firem poptává i specialisty v oblasti Big Data, datových skladů a datových analýz. Velká poptávka je také po odbornících na virtualizaci a cloudová řešení (privátní a veřejné cloudy).

Nejvyšší mzdy se na všech IT pozicích drží tradičně v Praze, ovšem Brno již začíná Prahu dorovnávat. Na některých pozicích jsou běžné výplaty ve výši 100 tisíc korun i víc. Nejlepší podmínky mohou získat CIO (Chief Information Officer), systémový architekt, ředitel technické podpory, manažer vývoje SW či projektový manažer.

Málo lidí s technickým zaměřením

V oblasti průmyslové výroby přetrvává velká poptávka po zkušených uchazečích technického zaměření.

"Pokud mají uchazeči alespoň tři roky zkušeností v oboru, ovládají minimálně jeden jazyk na komunikativní úrovni a jsou ochotni se za prací přestěhovat nebo dojíždět, mají velké šance získat kvalitní a dobře placené zaměstnání," říká Ježek.

Například v Jihomoravském nebo ve Zlínském kraji mají coby vedoucí výroby šanci na plat ve výši až 100 tisíc korun měsíčně.

Obecně firmám chybějí právě technicky zaměření odborníci, zatímco univerzity opouští stále více absolventů humanitních oborů, kteří pak těžko shánějí zaměstnání.

Angličtina zvyšuje mzdu i ve stavebnictví

Znalost angličtiny alespoň na komunikativní úrovni je podle Ježka už základem ve většině profesí. K odlišení od ostatních uchazečů pak tedy pomáhá znalost dalšího cizího jazyka, přičemž zájem je hlavně o němčinu.

Cizí jazyky pomáhají k vyšším výdělkům například i ve stavebnictví. Stavbyvedoucí se znalostí angličtiny si může vydělat až o 10 tisíc korun za měsíc více než ten, který hovoří jen česky.

Ve stavebnictví je nyní poptávka především po projektových manažerech, a to nejen od zahraničních společností, které expandují do České republiky, ale i od tuzemských firem, které začínají získávat více stavebních zakázek. Mzdy se ve stavebnictví drží na podobné úrovni ve všech regionech i profesích.  

Jazykově vybaveným lidem nabízejí velké šance i takzvaná centra sdílených služeb, která zabezpečují chod podpůrných funkcí nadnárodních firem, zejména v oblasti IT, zákaznického servisu, účetnictví, nákupu a řízení lidských zdrojů. Mzdové podmínky jsou v Praze a v Brně srovnatelné a zhruba o pětinu vyšší než v jiných regionech Česka. Nejlepší podmínky může získat manažer telefonního či zákaznického centra, jehož mzda v Praze či Brně začíná na 50 tisících a dosáhnout může až k 70 tisícům korun.

 

Právě se děje

Další zprávy