Platební karta vám zůstane déle, banky chtějí ušetřit. O bezpečí se nebojte, říkají

Olga Skalková Olga Skalková
19. 10. 2016 7:26
Díky rozvoji bezkontaktních plateb už není nutné vkládat kartu tak často do terminálů a nedochází v takové míře k jejímu opotřebování. Banky navíc hledají úspory kvůli novému stropu, který zavedla Evropská unie na poplatky od obchodníků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Čím dál tím více tuzemských bank nastavuje delší platnost svých platebních karet. Zatímco dříve měnily staré karty za nové standardně po třech letech, nyní je to mnohdy až za čtyři, nebo dokonce pět.

Trend souvisí s rozšířením bezkontaktního placení, které je k plastovým kartám a čipům šetrnější. Důvodem je také snaha bank šetřit kvůli dopadu evropské regulace. Unie od loňského prosince omezila poplatky, které banka vydávající kartu získává z každé platby u obchodníků, z průměrného jednoho procenta na 0,2 procenta u debetní a 0,3 procenta u kreditní karty.

Výměna staré karty je pro klienta zdarma. Banky uvádějí, že je vydání stojí zhruba 100 korun za jednu kartu.

„Kartu už nyní není nutné tak často vkládat do terminálů, nedochází v takové míře k opotřebování, a i my tím ušetříme,“ potvrzuje Milada Veselá, mluvčí banky Moneta, která od července prodloužila u nově vydávaných karet platnost na čtyři roky.

Banka Platnost
ČSOB, Poštovní spořitelna 5 let
mBank 5 let nebo 3 roky (podle druhu karet)
Sberbank 5 let
Moneta Money Bank 4 roky
Fio banka 4 nebo 3 roky (podle druhu karet)
Equa bank 4 roky
Česká spořitelna 3 roky
Komerční banka 3 roky
Raiffeisenbank 3 roky
UniCredit 3 roky
Air Bank 3 roky

Podobně argumentuje i mBank, která na pětiletou platnost některých karet přešla na přelomu roku a zvažuje to udělat také u zbytku. „Počítáme s roční úsporu v řádu milionů korun,“ říká její mluvčí Pavel Vlček. Prodloužením platnosti ze tří na pět let šetří banka 40 procent ročních nákladů na výrobu karty, což odpovídá 13 korunám za rok na jednu kartu.

Pětiletou platnost mají už má delší dobu karty ČSOB a Sberbank, čtyřletou pak mají Fio banka a Equa. Česká spořitelna, která zatím zůstala u tříleté platnosti, podobné prodloužení nevylučuje.

Někteří konkurenti ale mají obavy ze zvýšení počtu reklamací kvůli nefunkčnosti a opotřebení karet. Jde například o Komerční banku, která proto o prodloužení platnosti neuvažuje. Zkušenosti ČSOB ale tyto obavy nepotvrzují. „Jde o minium případů,“ tvrdí mluvčí ČSOB Pavla Hávová. A pokud je to potřeba, mění banka klientům karty zdarma ještě před skončením vyznačeného období.

S prodloužením platnosti se údaje o kartě dostávají k většímu okruhu obchodníků. Podle bank tím ale riziko zneužití neroste. „Při standardní platbě zadává držitel údaje o kartě (číslo, platnost, CVV2/CVC2) do zabezpečeného řešení, které číslo karty neukládá. Navíc u obchodníků používajících technologii 3D Secure se k nim údaje z karty vůbec nedostanou,“ vysvětluje Hávová.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy