Platba v eurech a výběr hotovosti v zahraničí budou stát jako doma, rozhodla EU

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
4. 3. 2019 15:09
Rada Evropské unie v pondělí schválila změny v poplatcích, které mohou banky účtovat klientům při přeshraničních platbách. Ceny za platby nebo výběr hotovosti v eurech kdekoli v Evropské unii budou ještě letos muset být za stejné peníze, jako platí ve své bance klienti za eurové platby doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Přeshraniční platby za zboží v eurech a výběry z bankomatů během dovolené v Evropské unii můžou vyjít Čechy draho. Tyto služby obvykle podléhají vysokým poplatkům. Není výjimkou, kdy si za takový převod naúčtuje banka i stokoruny.

Reforma, kterou v pondělí schválila Rada Evropské unie, má sjednotit poplatky za platby kartou nebo výběr hotovosti s poplatky za odpovídající vnitrostátní platby stejné hodnoty v národní měně členského státu. V praxi tak za platbu, či výběr z bankomatů klient zaplatí v cizině stejně jako v Česku. Banky musí tyto změny implementovat do svých ceníků do poloviny letošního prosince.

Cílem nařízení je smazat rozdíly mezi cenami za platbu v domácí měně a v eurech, a podpořit tak nákupy a obchodování mezi obyvateli členských zemí mimo eurozónu.

"Díky této dohodě získají jednu z výhod eura i ti občané, kteří žijí v zemích mimo eurozónu. Transakce v eurech pro ně zlevní, a to díky vysoce efektivní infrastruktuře pro platby v eurech," řekl Aktuálně.cz místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Podle nových pravidel budou spotřebitelé navíc lépe chráněni před takzvanými DCC platbami. O problému s tímto systémem, kdy lidé mohou přijít o tisíce korun, jsme psali zde. Bankomat či platební terminál nabízí provedení platby i v jiné než místní měně a klient tak nemá přehled, jaký kurz vlastně platí. Nyní budou muset být před svým rozhodnutím lépe informováni o všech kurzech a příslušných poplatcích.

Co je to SEPA platba?

  • Jednotná oblast pro platby v eurech, v originálu Single Euro Payments Area (SEPA), je projekt vytvoření evropské oblasti s takovou finanční infrastrukturou, která by umožňovala bezhotovostní převod peněz v eurech stejným způsobem a za stejných podmínek, ať se jedná o platbu vnitrostátní nebo mezinárodní.
  • Cílem SEPA je posílení evropské integrace a nabídka vyšší úrovně služeb platebního styku za nižší ceny.
  • SEPA Credit Transfer (SCT) je úhrada v eurech v rámci SEPA prostoru. Číslo účtu příjemce se uvádí ve formátu IBAN a banka příjemce úhrady je identifikována SWIFTovým kódem (BIC).
  • Od běžných přeshraničních plateb se liší tím, že úhrada je bez omezení převáděné částky, částka je převedena mezi účty v plné výši a poplatky společně sdílí plátce i příjemce banky.
  • Úhrada je převedena na účet banky příjemce následující bankovní den po datu splatnosti příkazu a připsán ve stejný den ve prospěch účtu příjemce. Do příkazu lze zadat doplňující údaje, které jsou příjemci úhrady předány v nezměněné podobě.
  • Příkaz lze s příplatkem zpracovat stejný obchodní den jako je den splatnosti příkazu.

Nova pravidla se vztahují na všechny státy EU a budou se jím řídit jak poplatky za platby jednotlivců, tak firem. V eurozóně si banky nesmí účtovat za přeshraniční platby více než za ty domácí už zhruba deset let.

Za domácí transakce už většinou Češi neplatí. Naopak za platby v eurech banky klientům účtují poplatek za odchozí i příchozí platbu. V některých mladých bankách jsou v řádu desetikorun − například ve Fiu je to většinou 20 korun, u Air Bank 25 korun. V tradičních bankách se poplatky za odchozí platby pohybují nad 200 korunami, za příchozí mezi 100 až 200 korunami.

Podle informací Aktuálně.cz ovšem nebude možné, aby si banky ztrátu kompenzovaly zvýšením cen za tuzemské platby. "Nařízení říká, že banky nesmí zvýšit ceny domácích plateb," řekl Tomáš Hládek, expert na platební styk České bankovní asociace. Po přijetí tohoto opatření podle něj budou muset tyto platby dotovat z jiných aktivit.

"Mají s nimi vyšší náklady než s domácími transakcemi. Nejen za udržování likvidity, kterou normálně nedisponují, ale i za poplatky, které za to platí korespondenčním bankám, s nimiž musí spolupracovat," dodává. První mBank už tyto poplatky zrušila začátkem ledna.

 

Právě se děje

Další zprávy