Plán na vyšší růst důchodů narazil, Babiš je zásadně proti

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
7. 6. 2015 11:10
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje - stejně jako před rokem - vyšší růst důchodů jako kompenzaci za předchozí škrty. Ministerstvo financí to ale odmítá.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Důchody mají i v příštím roce stoupnout o více než jen o standardní valorizaci předepsanou zákonem. Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Michaelou Marksovou Tominovou z ČSSD. Zásadně proti se ale postavilo ministerstvo financí ovládané Andrejem Babišem (ANO). O návrhu má jednat v pondělí vláda.

Marksová Tominová požaduje, aby důchody od ledna 2016 stouply o 1,8 procenta, tedy v průměru o zhruba 200 korun měsíčně - stejně jako od letošního ledna. Bez mimořádné valorizace by důchody na začátku příštího roku vzrostly jen zhruba o procento.

Další kompenzace za škrty?

Letošní mimořádné zvýšení zdůvodnila vláda Bohuslava Sobotky tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. A podle stejného scénáře navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos. Penzisté nyní podle výpočtů ministerstva práce dostávají reálně 113,8 procenta částky, kterou pobírali v roce 1989. Příští rok by to bez vyššího přidání byla 112,5 procenta, po mimořádné valorizaci 113,5 procenta.

Penze se od letošního roku podle zákona automaticky zvyšují opět o růst spotřebitelských cen (inflaci) a třetinu růstu reálných mezd. V letech 2013 a 2014 rostly jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd - valorizaci dočasně přibrzdila Nečasova vláda v rámci úsporných opatření.

Za první čtyři měsíce roku 2015 stouply ceny v průměru o 0,23 procenta, reálná mzda se loni zvýšila o 1,8 procenta. Podle těchto údajů by penze podle zákona rostly jen zhruba o 0,8 procenta.

Miliardy korun navíc

Ministerstvo práce spočítalo, že vyšší než zákonem stanovené zvýšení by zvýšilo náklady státního rozpočtu na valorizaci v příštím roce o 3,4 miliardy na celkových 6,9 miliard korun. Celkově by měl stát příští rok na důchody vydat 397 miliard korun.

Ministerstvo financí ale upozorňuje, že (podle údajů přímo od navrhovatelů) by dodatečné výdaje v dalších 25 letech stouply celkově o 60 až 70 miliard korun. S plánem proto zásadně nesouhlasí a chce od ledna 2016 valorizovat důchody jen podle platného zákona.

Kromě toho je ministerstvo financí i proti samotné myšlence mimořádné valorizace. "V roce 2015 byla do jisté míry obhajitelná jako forma kompenzace za minulé škrty pravicových vlád. Tento argument již nyní rozhodně neplatí, neboť ke kompenzaci došlo od letošního ledna," uvádí úřad ve svém vyjádření k návrhu.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale letošní mimořádná valorizace kompenzovala předchozí škrty jen částečně, další mimořádné zvýšení je proto dalším krokem.

Návrh projedná v pondělí vláda, tvořená vedle ČSSD a ANO i zástupci KDU-ČSL.

Průměrný starobní důchod v roce 2014 podle dat České správy sociálního zabezpečení činil 11 075 korun. U žen se poprvé v historii dostal přes hranici 10 tisíc (konkrétně na 10 050 korun), muži brali v průměru 12 259 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy