Plán na vyšší růst důchodů narazil, Babiš je zásadně proti

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
7. 6. 2015 11:10
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje - stejně jako před rokem - vyšší růst důchodů jako kompenzaci za předchozí škrty. Ministerstvo financí to ale odmítá.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Důchody mají i v příštím roce stoupnout o více než jen o standardní valorizaci předepsanou zákonem. Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Michaelou Marksovou Tominovou z ČSSD. Zásadně proti se ale postavilo ministerstvo financí ovládané Andrejem Babišem (ANO). O návrhu má jednat v pondělí vláda.

Marksová Tominová požaduje, aby důchody od ledna 2016 stouply o 1,8 procenta, tedy v průměru o zhruba 200 korun měsíčně - stejně jako od letošního ledna. Bez mimořádné valorizace by důchody na začátku příštího roku vzrostly jen zhruba o procento.

Další kompenzace za škrty?

Letošní mimořádné zvýšení zdůvodnila vláda Bohuslava Sobotky tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. A podle stejného scénáře navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos. Penzisté nyní podle výpočtů ministerstva práce dostávají reálně 113,8 procenta částky, kterou pobírali v roce 1989. Příští rok by to bez vyššího přidání byla 112,5 procenta, po mimořádné valorizaci 113,5 procenta.

Penze se od letošního roku podle zákona automaticky zvyšují opět o růst spotřebitelských cen (inflaci) a třetinu růstu reálných mezd. V letech 2013 a 2014 rostly jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd - valorizaci dočasně přibrzdila Nečasova vláda v rámci úsporných opatření.

Za první čtyři měsíce roku 2015 stouply ceny v průměru o 0,23 procenta, reálná mzda se loni zvýšila o 1,8 procenta. Podle těchto údajů by penze podle zákona rostly jen zhruba o 0,8 procenta.

Miliardy korun navíc

Ministerstvo práce spočítalo, že vyšší než zákonem stanovené zvýšení by zvýšilo náklady státního rozpočtu na valorizaci v příštím roce o 3,4 miliardy na celkových 6,9 miliard korun. Celkově by měl stát příští rok na důchody vydat 397 miliard korun.

Ministerstvo financí ale upozorňuje, že (podle údajů přímo od navrhovatelů) by dodatečné výdaje v dalších 25 letech stouply celkově o 60 až 70 miliard korun. S plánem proto zásadně nesouhlasí a chce od ledna 2016 valorizovat důchody jen podle platného zákona.

Kromě toho je ministerstvo financí i proti samotné myšlence mimořádné valorizace. "V roce 2015 byla do jisté míry obhajitelná jako forma kompenzace za minulé škrty pravicových vlád. Tento argument již nyní rozhodně neplatí, neboť ke kompenzaci došlo od letošního ledna," uvádí úřad ve svém vyjádření k návrhu.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale letošní mimořádná valorizace kompenzovala předchozí škrty jen částečně, další mimořádné zvýšení je proto dalším krokem.

Návrh projedná v pondělí vláda, tvořená vedle ČSSD a ANO i zástupci KDU-ČSL.

Průměrný starobní důchod v roce 2014 podle dat České správy sociálního zabezpečení činil 11 075 korun. U žen se poprvé v historii dostal přes hranici 10 tisíc (konkrétně na 10 050 korun), muži brali v průměru 12 259 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 55 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy