Pivní žebříček podle Švýcarů: Praha je dražší než Berlín

Lucie Hrdličková
6. 7. 2015 20:39
Nejlevnější je polský Krakov, nejdražší Ženeva. Praha je překvapivě až 26. nejlevnější. Pivo v baru tu podle Švýcarů vyjde průměrně na 105 korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Český svaz pivovarů a sladoven

Ženeva - Švýcaři jsou jedním z evropských národů, který nejméně cestuje. Když už vyrazí, má to ale podle nich minimálně jedno pozitivum: levnější pivo.

Švýcarský dovolenkový srovnávač GoEuro.ch tento týden zveřejnil takzvaný “Bierpreis List” (pivní žebříček), v němž srovnává ceny nápoje v 75 světových metropolích. Zaměřil se na pět nejlevnějších a nejdražších pivních destinací a zprůměroval u nich ceny srovnáním těch v obchodě a v baru.

Praha se překvapivě umístila až na 26. místě. O příčku za anglickým Liverpoolem a například o tři za Berlínem. Podle švýcarského srovnávače stojí třetinka piva v pražském supermarketu průměrně 0,91 euro (takřka 25 korun) a v baru vyjde třetinka průměrně na 3,85 euro, tedy zhruba 105 korun.

Pokud se vám zdá, že to neodpovídá realitě, když například vyhlášenou čepovanou Plzeň v podniku Lokál dostanete za 43 korun (tj. za 1,6 euro), zatímco v obchodě se půllitr v plechovce pohybuje kolem 25 korun, máme pro vás vysvětlení. Srovnání průměruje cenu za nejoblíbenější domácí značky, ale také za značky globálních piv, které levné nejsou.

Na nejlevnější pivo v obchodech lákají Švýcaři do polského Krakova. Tady se dá podle nich sehnat zhruba za půl eura. Naopak v polském baru už vyjde pivo na 2,4 euro. V první pětce nejlevnějších pivních destinací pak za Polskem následuje Kyjev (0,87 euro v obchodě/2,10 euro v baru), Bratislava (1,03 euro/1,98 Euro), španělská Malaga (0,57 euro/2,50 euro) a indické Dillí (1,06 euro/2,06 euro).

Samotné Švýcarsko má naopak nejvyšší ceny za oblíbený nápoj. V tomto ohledu "vyhrála" Ženeva, kde v obchodě zaplatíte za třetinku piva průměrně 1,61 euro, v baru dostanete účtenku dokonce na celých 9,6 euro. Ve švýcarské Basileji se pivo v barech pohybuje od pěti do osmi eur. Švýcaři připomínají, že podobně draho už se napijete jen v Oslu, Hongkongu nebo Tel Avivu.

Nejlevnější a nejdražší města podle průměrné ceny třetinky piva (v supermarketech a barech)

Město Průměrná cena za třetinku piva
1. Krakov 1,55 eura
2. Kyjev 1,56 eura
3. Bratislava 1,57 eura
4. Malaga 1,6 eura
5. Dillí 1,62 eura
...
26. Praha 2,38 eura
...
71. New York 4,86 eura
72. Oslo 4,96 eura
73. Tel Aviv 5,41 eura
74. Hong Kong 5,7 eura
75. Ženeva 5,9 eura

Zdroj: GoEuro Bierpreisvergleich 2015

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy