Pětina firem padne, věští stavbaři. Není práce

Karel Toman
1. 8. 2010 17:59
Vůbec poprvé manažeři ve stavebnictví očekávají dva černé roky za sebou.
Akce. Dokud je práce.
Akce. Dokud je práce. | Foto: Karel Toman

Praha - Nejhorší výsledek za poslední dekádu čeká v letošním roce české stavebnictví. Vyplývá to z průzkumu, který mezi českými firmami v oboru provedla společnost CEEC Research.

Nejméně pětina firem podle lidí z oboru zkrachuje a i ty co přežijí budou nejspíš ve velkém propouštět.

Závěry potvrdili i zástupci největších v Česku působících stavebních firem na společné tiskové konferenci. Díky tradičnímu zpoždění totiž důsledky ekonomické krize dopadají na sektor až letos.

"Všechny hlavní indikátory ukazují, že v letošním roce dosáhne české stavebnictví nehoršího poklesu za posledních 10 let," shrnul závěry průzkumu ředitel CEEC Jiří Vacek. "Pokud nepřijde výraznější impuls ze strany poptávky, významnější změnu nepřinese ani následující rok."

Poprvé: černý rok bude i příště

S rozpočtovými úsporami zřejmě tento impuls nepřijde. Vůbec poprvé tak v pravidelných kvartálních průzkumech manažeři stavebnictví uvedli, že oživení nečekají ani příští rok.

"Dopad bude tvrdý a očekávám, že bude pokračovat minimálně ještě v roce 2011 až 2012 a bude reálně znamenat ukončení činnosti přinejmenším 20 % firem z tohoto sektoru," řekl generální ředitel stavební společnosti OHL ŽS Michal Štefl.

Ministr průmyslu Martin Kocourek potvrdil, že vláda rozpočtové zodpovědnosti nemá peníze, aby na záchranu sektoru přispěchala. "Nemůžeme slíbit navýšení podpory. Situace je vážná, stát musí začít u sebe," řekl ministr. Slíbil ale pomoci alespoň odstraňováním byrokratických překážek. Tzv. ekouaditem chce například odstranit až sto ochranářských norem, které podle něj stavební řízení brzdí.

Stavebnictví se podle manažerů z oboru už nikdy nevzpamatuje do své předkrizové kondice. Zatímco totiž po tzv. úsporných balíčcích na přelomu tisíciletí dál pokračovaly velké stavby a pak se začínalo s novými, teď to naopak vypadá, že se zastaví i ty rozběhlé.

Konjunktura končí

"To je úplně nový fenomén proti tomu, co jsme v minulosti zažili. Dojde k okamžitému zásahu do personální oblasti v celém sektoru," řekl předseda představenstva společnosti Strabag Jaroslav Katzer.

"České stavebnictví po krizi bude jiné," potvrdil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Pokud od srpna skutečně dojde k uzavírání dopravních staveb, jak avizovalo ministerstvo dopravy, bude se podle něj propouštět v řádech tisíců, i když přesnější odhad si netroufl dát.

Fakt, že pokles v oboru se bez dalšího propouštění neobejde, potvrdil i vrchní ředitel divize želežničního stavitelství firmy Skanska Jindřich Topol. A to přesto, že jeho společnost se na krizi připravila propuštěním dvou tisíc lidí.

O náladě mezi stavaři vypovídá mimo jiné fakt, že zatímco v lednu odhadovali pro letošní rok propad sektoru o tři procenta, v dubnu to bylo o pět procent a v červenci odhad poklesu dál prohloubili na šest procent.

"To je překvapující, pokud zvážíme, že se jedná o tři měsíce, je to velice rychlý pokles," komentoval to ředitel CEEC Vacek.

Budeme znovu propouštět, shodují se firmy

"Vloni jsme měli o 30 % méně nabídek, než rok předtím, kdy už se přitom začínala projevovat krize. To nám mnoho nadějí do budoucna nedává. Budeme muset propouštět," komentoval to generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát.  

Stavebnictví podle ČSÚ v prvním čtvrtletí 2010 propadlo o 22 %, zatímco celá ekonomika oživovala o 1,2 %. Není divu, že v něm teď vládne vysoké napětí.
Stavebnictví podle ČSÚ v prvním čtvrtletí 2010 propadlo o 22 %, zatímco celá ekonomika oživovala o 1,2 %. Není divu, že v něm teď vládne vysoké napětí. | Foto: Karel Toman

Špatnou náladu letošního roku tak kopírují i výhledy na příští rok. Zatímco ještě v dubnu odhadovali stavaři pro rok 2011 růst o dvě procenta, v aktuálním průzkumu na počátku července obrátili znaménko na pokles o 0,7 procenta. A to má přitom za sebou stavebnictví velmi špatný rok, z kterého podle stavbařů dál klesne.

Nejpesimističtější jsou velké stavební firmy. Sektor inženýrského stavitelství čeká pokles o 3,6 procenta, pozemní stavitelství až o 6,9 procenta.

Firmy tak vesměs s novou situací počítají a spoléhají se hlavně na oživení privátního sektoru a částečně i expanzi do zahraničí. Od státu by rády viděli rychlejší zavádění PPP projektů a průhlednější veřejné zakázky.

Ministr Kocourek slíbil, že zakázky se budou zveřejňovat na internetu, metodika vypisování zakázek se sjednotí, aby je už zadavatelé nemohli ovlivňovat a výběrové komise budou losovány, aby jejich členové dopředu nevěděli, co budou hodnotit.

 

Právě se děje

Další zprávy