Pepsi vítězí nad Českem. Nemusí doplatit daň za reklamu

Tomáš Fránek
25. 6. 2013 6:40
Výrobce limonád uspěl u Nejvyššího správního soudu v sedm let trvajícím sporu
Ilustrační foto (Pepsi jako autobusová zastávka).
Ilustrační foto (Pepsi jako autobusová zastávka). | Foto: Martin Šťastný

Brno - Americký nápojový gigant PepsiCo nemusí s definitivní platností doplatit daně, které po něm chtěl český stát kvůli způsobu, jakým firma do části obchodů dodávala reklamní boxy s nápoji.

Výrobce limonád Pepsi, Mirinda, 7UP či Tropicana uspěl u Nejvyššího správního soudu ve složitém, sedm let trvajícím sporu s ministerstvem financí (nyní Generální finanční ředitelství). Vedle samotné částky - tři miliony korun - šlo také o "návod", jak lze v budoucnu podobné případy posuzovat.

Pronájem za nulu

Společnost dodala do obchodů Tesco, Globus a Albert chladicí zařízení na nápoje a nechala je obchodníkům v bezplatném užívání. Podmínkou ale bylo, že chladicí stojany a boxy budou sloužit pouze k prodeji výrobků americké nápojové firmy. Tato zařízení samozřejmě sloužila také jako bezplatná reklama na výrobky PepsiCo.

Částka za pronájem byla v nájemních smlouvách s řetězci stanovena na nula korun. Tuto výhodu mělo pouze několik stovek chladicích zařízení v obchodních řetězcích, za ostatní (z celkem více než dvaceti tisíc) museli jiní obchodníci platit.

Když se o smlouvy začaly zajímat české finanční úřady, společnost PepsiCo uvedla, že jde o smlouvy o výpůjčce, takže daň by měla být nulová.

S tím ale zástupci finanční správy nesouhlasili. Podle nich sice PepsiCo nezískala peníze, dostávala ale protiplnění ve formě reklamy v obchodech. A z něj by měla být odvedena daň.

Finanční úřad proto firmě v deseti rozhodnutích zvýšil daňovou povinnost a vydal také dodatečný výměr, podle něhož měla PepsiCo doplatit daň z přidané hodnoty ve výši 2 916 857 korun. Verdikt o doplacení daně potvrdilo i ministerstvo financí.

Nájemní smlouvy podle ministerstva financí dokazují, že v některých případech se za pronájem zařízení muselo platit. „Jedná se o důkaz toho, že i v případě bezúplatně přenechaných zařízení se jednalo o záměr, jak zajistit výrobkům PepsiCo reklamu, tedy že se jednalo o protihodnotu za přenechání zařízení do dočasného užívání," rozhodlo tehdy ministerstvo financí. Firma podle úředníků neprokázala, jaké jiné důvody ji vedly k tomu, že tato zařízení pořídila, opatřila je reklamním  designem a bezúplatně poskytovala odběratelům.

Smlouvy s řetězci jsou jiné

U soudu ale argumenty berních úředníků neuspěly. Městský soud v Praze a nyní i Nejvyšší správní soud rozhodly, že se nepodařilo prokázat přímé spojení mezi poskytnutou službou (bezplatné zařízení pro obchody od PepsiCo) a úplatou za tuto službu (tedy poskytnutí reklamního prostoru v obchodech).

Podle soudců nelze porovnávat všechny smlouvy, které společnost PepsiCo v Česku uzavřela při dodávkách chladicích zařízení. „Obchodní vztahy s velkými obchodními řetězci nelze považovat za totožné jako vztahy PepsiCo s jejími ostatními obchodními partnery," konstatovali soudci.

Firmě PepsiCo klesl celosvětový čistý zisk v prvním čtvrtletí letošního roku na 1,08 miliardy dolarů (21,3 miliardy korun). Loni ve stejném období to bylo 1,13 miliardy dolarů (22,2 miliardy korun).

Už několik měsíců se spekuluje o tom, že PepsiCo vyjednává o prodeji svého byznysu v Česku a dalších zemích střední Evropy. V kolových nápojích firmě v tuzemsku patří až třetí místo za Coca-Colou a Kofolou.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy