Penzijní reforma stále neláká, druhý pilíř roste málo

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 5. 2013 11:50
Během dubna přibylo 9610 nových smluv, jen o 750 více než v březnu i únoru
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Druhý pilíř důchodového systému má za sebou zatím nejúspěšnější měsíc. Přesto ale stále platí, že zájem o nový druh spoření na penzi roste jen velmi pomalu.

Šest penzijních společností, které tento finanční produkt nabízejí, získalo během dubna dohromady 9610 podpisů nových smluv. V předchozích dvou měsících přitom získaly jen o zhruba 750 smluv méně (8871 v únoru, 8880 v březnu).

Celkový počet účastníků druhého pilíře, tedy důchodového spoření jako hlavní části letošní penzijní reformy, tak po čtyřech měsících od jeho vzniku vystoupal na 31 985 lidí. Avizovaný cíl penzijních společností, které ještě v únoru počítaly s podpisem půl milionu smluv během prvního pololetí, tak zůstává stále velmi daleko.

Zástupci penzijních společností nicméně stále doufají, že blížící se polovina roku přinese nárůst zájmu. Podle schváleného zákona totiž mohou lidé starší 35 let vstoupit do nových fondů právě jen do konce letošního června, pak už se pro ně tato možnost uzavře.

„V květnu a především v červnu čekám výrazný nárůst uzavřených smluv," říká k dalšímu vývoji Karel Svoboda, prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Zájem o nový systém důchodového spoření chce se zpožděním podpořit také vláda, která pro jeho propagaci vyčlenila 20 milionů korun. V dubnu symbolicky podpořil druhý pilíř i premiér Petr Nečas, který jako jeden z mála vládních politiků oznámil, že do něj vstupuje. Další marketingové aktivity mají na červen připraveny i samy penzijní společnosti.

"První dva roky se bude reforma rozjíždět, jak se ukazuje. Ve finále ale využijí podle nejstřídmějších odhadů důchodové spoření řádově statisíce lidí, o tom jsme přesvědčení," říká Ondřej Kubala, mluvčí Asociace penzijních fondů ČR.

"Důchodové spoření je výhodnější než většina ostatních a podobných produktů na trhu, státní příspěvek je ve výsledku vyšší než u stavebního spoření i než ve třetím pilíři, jen svou roli aktuálně sehrává i vliv politiky, který nejde přehlédnout," komentuje odhady i současný vývoj Kubala.

Sociální demokracie je ovšem i nadále v případě převzetí moci připravená druhý pilíř zrušit, když kromě jiného zásadně nesouhlasí s vyváděním části prostředků ze systému sociálního pojištění. Online deníku Aktuálně.cz to v rozhovoru potvrdil poradce ČSSD pro sociální a daňovou politiku Martin Potůček.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters
Čtěte také:
Druhý pilíř zrušíme, říká expert ČSSD
Penzijní reforma: ČSSD druhý pilíř nezboří, věří fondy
Jak zlepšit důchodovou reformu? Svoboda má tři návrhy

Druhý pilíř umožňuje z povinného sociálního pojištění (tedy prvního, státního pilíře) vyvést tři procentní body na vlastní účet u jedné z šesti penzijních společností za podmínky, že na ně účastník přidá další dva procentní body "ze svého".

Každá penzijní společnost musí podle zákona do dvou let od svého startu získat 50 tisíc smluv. Penzijní společnosti se neobávají, že by se přes tuto hranici nedostaly.

Ve třetím pilíři důchodového systému, který v Česku nyní nabízí 11 společností, si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů Čechů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy