Potvrzeno. Nejúspěšnější penzijní fond připsal 2,3 procenta

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
12. 5. 2014 12:35
Axa potvrdila svůj nejlepší výsledek od propuknutí finanční krize. Na oznámení výnosu už čekají jen klienti České spořitelny.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Z nejvyššího zhodnocení úspor v penzijním transformovaném fondu za rok 2013 se může radovat zhruba 412 tisíc klientů Axa penzijní společnosti. Ta dnes potvrdila informace online deníku Aktuálně.cz z dubna a oznámila výnos za loňský rok ve výši 2,29 procenta (bez započtení státního příspěvku).

Jde o nejlepší výsledek penzijního fondu společnosti Axa od propuknutí finanční krize v Česku v roce 2008. V minulých pěti letech se Axa propadla do podprůměru s výnosy 0 %, 2 %, 1,47 %, 1,47 % a 1,23 %.

V transformovaných fondech - bývalém penzijním připojištění - spoří téměř pět milionů obyvatel Česka.

Výnosy za rok 2013 už oznámilo sedm z osmi penzijních společností. Na výsledek už čekají jen klienti penzijní společnosti ze skupiny České spořitelny, která by jako jediná neměla porazit loňskou inflaci (1,4 %).

U transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je přitom jejich hlavním cílem právě porazit inflaci, a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. Po započtení státního příspěvku pak celkové zhodnocení dosahuje až čtyř procent.

Penzijní společnost Výnos za rok 2013
Axa 2,29 %
Conseq (dříve Aegon) 2,17 %
Česká pojišťovna (+ Generali) 2,1 %
ČSOB 1,7 %
Allianz 1,6 %
KB 1,44 %
ING 1,41 %
ČS ?

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy