Peníze na ruku, pak vás ošetřím. Černé scénáře dovolené

Zuzana Hronová Domácí Zuzana Hronová, Domácí
1. 7. 2013 15:00
Evropský průkaz zdravotního pojištění nepomůže. Hrazení v hotovosti má několik úskalí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Jedete na dovolenou do země Evropské unie a vlastníte Evropský průkaz zdravotního pojištění? I tak se musíte připravit na možnost, že budete muset hradit zdravotní péči na místě v hotovosti. Hrazení zdravotní péče v zahraničí má několik úskalí.

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) při případném vyšetření a ošetření dokladuje zdravotnickému zařízení, že pacient je zdravotně pojištěn v zemi EU a že poskytnutou nutnou zdravotní péči tedy uhradí příslušná zdravotní pojišťovna.

Evropský průkaz zdravotního pojištění je platný ve všech zemích Evropské unie, v zemích Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko, Norsko), díky dohodám také ve Švýcarsku, Chorvatsku a v Makedonii.

S "evropskými formuláři" pak lze čerpat zdravotní péči v Srbsku, Černé Hoře a Turecku. Příslušné formuláře zájemcům vydá jejich česká zdravotní pojišťovna. Pojištěnec pak má v zahraničí nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče, která bude danému zdravotnickému zařízení uhrazena z českého zdravotního pojištění.

V ostatních zemích se musíte spolehnout pouze na komerční cestovní zdravotní pojištění.

Průkaz není všemocný

Ovšem ani Evropský průkaz zdravotního pojištění není ve vyjmenovaných zemích všemocný.  Můžete se nechat ošetřit pouze v těch zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů, tedy nikoliv u soukromých lékařů či zařízení. Hrazení nákladů se navíc týká pouze lékařsky nezbytné zdravotní péče.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Při poskytování a úhradě zdravotní péče českým občanům na území některého ze států, kde platí Evropský průkaz zdravotního pojištění, fungují tato základní pravidla:

- Princip rovného zacházení - našemu občanovi je v zahraničí poskytována zdravotní péče za stejných podmínek a ve stejných cenách jako místním občanům.

- Princip jednoho pojištění - na pojištěnce ze zemí EU se v kteroukoli dobu vztahují právní předpisy jednoho členského státu. Platí, že tato osoba je pojištěna v zemi, ve které vykonává výdělečnou činnost. Společně s touto výdělečně činnou osobou jsou rovněž společně pojištěni i nezaopatření rodinní příslušníci.

- Vlastníte-li průkaz, ale nemáte cestovní zdravotní připojištění,  platíte za určité služby nebo léky stejnou spoluúčast jako místní občané a můžete čerpat zdravotní péči pouze ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

 

A co víc, v daných státech má občan ČR s průkazem EHIC stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění. Co to znamená? Že zdarma má tu péči, co mají zdarma místní, ale zároveň že musí hradit stejnou spoluúčast jako místní. A ta je v mnoha zemích dosti značná: v přepočtu od 50 do 2000 Kč za návštěvu lékaře, i několik set korun za předepsané léky, běžné jsou rovněž poplatky za hospitalizaci.

Mnohdy se ale stává, že lékař trvá na zaplacení péče hrazené pojišťovnou v hotovosti. Je to proti předpisům, ale turistovi většinou nezbude, než na místě zaplatit.

"Důležité ovšem je, aby si lidé uschovali potvrzení o platbě a lékařskou zprávu. S těmito doklady se mohou dostavit na kteroukoliv pobočku VZP a vyplnit žádost o refundaci. Pojišťovna pak částku proplatí," radí například  tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Do této situace se každý rok dostanou stovky českých turistů, nejčastěji na Slovensku, v Německu, Chorvatsku či Itálii.

Jaká jsou další úskalí Evropského průkazu zdravotního pojištění?  Když vám péči poskytne  zdravotnické zařízení, které není napojeno na veřejný systém, zdravotní pojišťovna vám zaplacenou částku proplatí jen do výše českých cen a jen pokud šlo o péči, která je v Česku z veřejného zdravotního pojištění hrazená.

Průkaz navíc nezaručuje hrazení transportu do domácí země nebo repatriaci ostatků.

Se zdravotním připojištěním problémy odpadají

Proto je vždy výhodné uzavřít komerční cestovní zdravotní připojištění. Za několik desítek korun denně získáte jistotu, že vám zvolená komerční pojišťovna uhradí výdaje na potřebnou zdravotní péči i další služby v plné výši - samozřejmě do hodnoty stanoveného limitu.

Navíc budete mít k dispozici služby asistence, a to v českém jazyce. Její pracovníci vám doporučí vhodné zdravotnické zařízení, mohou za vás komunikovat s lékaři, v případě nutnosti zajistí váš transport domů atd.

Z cestovního zdravotního připojištění je hrazena spoluúčast za léčbu a léky, dále jsou placeny nezbytné náklady spojené s převozem pojištěnce do místa jeho trvalého pobytu a v případě jeho úmrtí i náklady na převoz tělesných ostatků.

Čtěte také:
Platíte za odstranění zubního kamene? Stěžujte si
Kolik zaplatíte na dovolené v cizině? Letos se prodraží
Za průměrný plat je polovina elektřiny oproti roku 1995
 

Právě se děje

Další zprávy