Papírové dálniční známky do tří let skončí, plánuje ministerstvo. Nahradí je elektronické

ČTK ČTK
25. 11. 2015 12:43
Česko se chystá přejít na elektronický systém. Podobný začne už od příštího roku fungovat i na Slovensku. Na způsobu účtování se nic měnit nemá - osobní vozidla mají stále platit za celý rok nebo za kratší časové období, ale nikoliv podle počtu skutečně ujetých kilometrů jako kamiony.
Dálniční známky pro rok 2016.
Dálniční známky pro rok 2016. | Foto: Ministerstvo dopravy

Praha - Ministerstvo dopravy připravuje do tří let přechod od papírových dálničních kuponů k elektronickému systému, který umí rozpoznat registrační značky vozidel a zjistit tak, zda má kontrolované vozidlo zaplacený dálniční poplatek. Řekl to dnes mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podobný systém bude od roku 2016 fungovat i na Slovensku.

"Elektronický systém kontrolující zaplacení mýta se ukázal jako nejefektivnější ve studii, kterou pro ministerstvo dopravy nechal zpracovat Státní fond dopravní infrastruktury," uvedl Neřold. Úřad si od systému zároveň slibuje i větší ochranu vůči padělkům. Na formě placení se ale nic měnit nemá, osobní vozidla mají stále platit ročně nebo na kratší časové období, ale nikoliv podle počtu ujetých kilometrů jako kamiony.

Pro rok 2016 ještě zůstávají papírové kupony - roční se začnou prodávat od prosince. Kvůli problémům s nárůstem padělků budou mít novou grafickou podobu, například roční kupon je nově kruhový v červené barvě. Novinky jsou také v bezpečnostních prvcích. Měsíční kupon pak bude čtvercový v modré barvě a desetidenní kupón v podobě žlutého trojúhelníku. Podobu dálničních kuponů úřad změnil poté, co stovky padělaných dálničních známek objevila policie letos v únoru.

Ceny dálničních známek na příští rok zůstanou stejné. Roční kupon vyjde na 1500 korun, měsíční na 440 korun a desetidenní na 310 korun. Roční známky z emise letošního roku budou platit ještě do konce ledna 2016, desetidenní kupony pak platí jen do 9. ledna. Přestože oficiálně se mají roční kupony prodávat od 1. prosince a desetidenní od 1. ledna, je podle ministerstva dopravy možné, že budou na distribučních místech, jako jsou pošty nebo benzinové pumpy, k dispozici dříve.

Hlavním důvodem, proč Státní fond dopravní infrastruktury kamerovou technologii pro kontrolu zaplacení časových poplatků dlouhodobě doporučuje, je jeho nižší cena proti nutnosti zajišťovat síť distributorů papírových vinět. Na desetileté období má jít o úsporu zhruba jedné miliardy korun, spočítal fond v roce 2013. Tehdy také doporučoval, aby se systém spustil do tří let, tedy k 1. lednu 2016.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy