Praha - Od ledna do srpna letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 1326 osobních bankrotů. Je to třikrát více než za stejné období loňského roku. Současně je to dvakrát více než za celý loňský rok, kdy jich bylo vyhlášeno celkem 722. Vyplývá to z informací portálu Cribis.cz, které poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.
Postupně se zvyšuje podíl počtu osobních bankrotů na celkovém počtu vyhlášených bankrotů, tedy včetně bankrotů podnikatelů (fyzických i právnických osob). „Zatímco za prvních osm měsíců roku 2008 se osobní bankroty podílely na celkovém počtu vyhlášených bankrotů 40 procenty, ve stejném období letošního roku to bylo již 58 procent," říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB - Czech Credit Bureau.
Osobní bankrot
- Podat návrh na osobní bankrot může jen nepodnikatel, který má více než jednoho věřitele a prokáže, že je v jeho možnostech v průběhu pěti let od vyhlášení bankrotu splatit alespoň 30 procent dlužné částky.
- „Osobní bankrot se může stát řešením i pro předlužené fyzické osoby - podnikatele, avšak pouze v případě, že v době podání žádosti mají ukončené živnostenské oprávnění a jsou tudíž považováni za nepodnikatele," říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB - Czech Credit Bureau.
- Možnost osobního bankrotu funguje od ledna roku 2008. Jeho cílem je usnadnit život lidem, kteří přecenili své schopnost splácet půjčky.
Podle Kameníčkové se nicméně podíl návrhů na osobní bankrot na celkovém počtu podaných návrhů v těchto dvou obdobích nezměnil a představoval 41 procent. „V praxi to tedy znamená, že se počet návrhů na osobní i firemní bankroty vyvíjí podobně rychle, liší se však rychlost, s jakou tyto návrhy řeší soudy" dodává Kameníčková. Důvodem jsou s největší pravděpodobností rozdíly ve složitosti obou typů bankrotů.
Právník Pavel Dvořák, pracující v jedné z finančních poraden pro lidi v tísni, nicméně nepřikládá nárůst osobních bankrotů pouze ekonomické krizi. "Možnost osobního bankrotu funguje necelé dva roky. Je jasné, že letošní čísla by byla vyšší než v premiérovém roce i bez krize. Přinejmenším proto, že tuto možnost oddlužení už zná více lidí," vysvětluje.
Čtěte také: Jak na dluhy? Odpovídal šéf Poradny při finanční tísni Krachují firmy i lidé, krize stále zvyšuje jejich počet Vysoké úroky u Providentu? Jsou i horší rizika |