Osobní bankrot. O oddlužení žádá rekordní počet lidí

Petr Kučera Petr Kučera
3. 12. 2013 17:15
Od ledna 2008 podali lidé přes 80 tisíc návrhů, soudy vyhověly zhruba 70 procentům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Letos v listopadu podali lidé 2497 návrhů na osobní bankrot. Je to dosud nejvíce od zavedení této možnosti, jak se částečně zbavit přílišných dluhů. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Od ledna 2008, kdy lze osobní bankrot využít, bylo podáno v součtu už 81 755 návrhů.

„Návrhům zatím soudy vyhověly v 55 532 případech, což odpovídá zhruba 68 procentům podaných návrhů," upřesnila na dotaz online deníku Aktuálně.cz Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení CRIF - Czech Credit Bureau.

V samotném listopadu bylo vyhlášeno 1628 osobních bankrotů, což je o 119 méně než v předchozím měsíci. Říjnový počet 1747 vyhlášených bankrotů byl dosud nejvyšší od ledna roku 2008.

Za posledních dvanáct měsíců bylo celkově vyhlášeno 18 807 osobních bankrotů, o 2072 bankrotů více než v předchozím období. Dynamika jejich nárůstu je však podle Kameníčkové podstatně mírnější než v předchozích letech.

Návrhů bylo za posledních dvanáct měsíců podáno 25 743, což je o 2081 více oproti předchozímu roku.

Návrh na osobní bankrot neboli oddlužení může podat nepodnikající fyzická osoba, která má více než jednoho věřitele a prokáže, že je v jejích možnostech splatit alespoň 30 procent dluhu v průběhu pěti let od vyhlášení bankrotu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy