Osobní bankrot. O oddlužení žádá rekordní počet lidí

Petr Kučera Petr Kučera
3. 12. 2013 17:15
Od ledna 2008 podali lidé přes 80 tisíc návrhů, soudy vyhověly zhruba 70 procentům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Letos v listopadu podali lidé 2497 návrhů na osobní bankrot. Je to dosud nejvíce od zavedení této možnosti, jak se částečně zbavit přílišných dluhů. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Od ledna 2008, kdy lze osobní bankrot využít, bylo podáno v součtu už 81 755 návrhů.

„Návrhům zatím soudy vyhověly v 55 532 případech, což odpovídá zhruba 68 procentům podaných návrhů," upřesnila na dotaz online deníku Aktuálně.cz Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení CRIF - Czech Credit Bureau.

V samotném listopadu bylo vyhlášeno 1628 osobních bankrotů, což je o 119 méně než v předchozím měsíci. Říjnový počet 1747 vyhlášených bankrotů byl dosud nejvyšší od ledna roku 2008.

Za posledních dvanáct měsíců bylo celkově vyhlášeno 18 807 osobních bankrotů, o 2072 bankrotů více než v předchozím období. Dynamika jejich nárůstu je však podle Kameníčkové podstatně mírnější než v předchozích letech.

Návrhů bylo za posledních dvanáct měsíců podáno 25 743, což je o 2081 více oproti předchozímu roku.

Návrh na osobní bankrot neboli oddlužení může podat nepodnikající fyzická osoba, která má více než jednoho věřitele a prokáže, že je v jejích možnostech splatit alespoň 30 procent dluhu v průběhu pěti let od vyhlášení bankrotu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy