Opice vydělala na burze více než analytici, ukázal test

Tereza Holanová Tereza Holanová
4. 4. 2013 7:37
Místo strategie se vyplatí spoléhat na štěstí, radí profesoři
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ZOO Ostrava

Londýn - Pokud by si měl šimpanz sestavit vlastní náhodné portfolio, tak se mu bude dařit lépe než makléřům, kteří počítají indexy podle zavedených pravidel.

Vyplývá to z výzkumu na Cass Business School v Londýně. Tamní akademici vytvořili 10 milionů nahodilých portfolií a srovnávali, jak by se jim dařilo ve srovnání s odborně sestavenými indexy.

Jak experiment proběhl

Ve skutečnosti živá zvířata nevyužili. Systém založený na štěstí má ale odpovídat situaci, ve které by si jednotlivé akcie vybírala opice.

Autoři nechali počítač, aby zvolil tisíc akcií od tisícovky největších amerických společností. Akcie každého podniku se přitom v tomto virtuálním portfoliu mohla objevit v libovolném množství - třeba i tisíckrát. Každá akcie měla stejnou váhu, a to 0,1 procenta. Tento pokus zopakovali v deseti milionech případů pro každý z roků 1968 až 2011.

Kromě toho vytvořili z těch samých akcií "profesionální portfolio". Jelikož se jednalo o hodnotově vážený index podle tržní kapitalizace, tak každá společnost získala určitou váhu. Ta se běžně počítá podle podílu ceny její akcie na celkové hodnotě všech zastoupených cenných papírů.

"Mohli jsme samozřejmě pro srovnání použít některý ze známých indexů, třeba S&P 500 nebo FTSE-100. Rozhodli jsme se ale pro férové srovnání, takže jsme sestavili náš vlastní index," vysvětlují autoři ve své studii.

"Výsledky byly poměrně šokující," říká profesor Andrew Clare pro list Financial Times. Téměř všichni "šimpanzi" překonali hodnotu oficiálního indexu.

Stodolarová investice na amerických burzách by mezi lety 1968 a 2011 vzrostla nejvýše na pět tisíc dolarů. Zato polovina "opic" vygenerovala více než 8700 dolarů, čtvrtina více než 9100 dolarů a 10 procent z nich přes 9500 dolarů.

Sázka na malé firmy

Profesoři z Londýna nejsou první, kdo prokázal, že pečlivě zvolená strategie nemusí vést k nejlepším výsledkům.

Foto: Reuters
Čtěte také:
SAC zaplatí rekordní pokutu kvůli insider tradingu
AAA Auto se stahuje z burzy, za akcii nabízí 23,30 Kč
Neslavný konec. Kit Digital končí i na pražské burze

Na konci prosince informoval magazín Forbes o experimentu společnosti Research Affiliates, která došla k témuž závěru.

Jejich pokus byl co do rozsahu menší - autoři sestavili dohromady 100 portfolií, každé z nich obsahovalo 30 akcií z 1000 možných. "Všechny investice překonaly mezi lety 1964 až 2010 burzu v průměru o 1,7 procenta ročně," zní závěr.

Jejich výzkum přitom ukázal, že se vyplatí sázet spíše na menší firmy. U tisícovky vzorových podniků totiž činil průměrný roční výnos 9,7 procenta. U 30 největších společností, jejichž hodnota se na té souhrnné podílela ze 40 procent, se však jednalo pouze o 8,6 procenta, zatímco u zbylých 970 činil výnos 10,5 procenta.

To je podle autorů důvod, proč se náhodnému portfoliu dařilo lépe - odborník by podle nich automaticky sázel právě na zavedené podniky, kterých je v celém souboru jen zlomek.

Vůbec poprvé na roli štěstí poukázal profesor Princetonské univerzity Burton Malkiel. Ten ve své knize Náhodná procházka po Wall Street píše, že pokud bude opice se zavázanýma očima házet šipky na seznam akcií, vybere si úspěšnější portfolio, než kdyby jí ho sofistikovaně sestavil analytik.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy